عمومی

سرعت دست یابی به توافق بستگی به اراده طرف مقابل دارد

علی باقری کنی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران ایرانی گفت; وی افزود: در این دور از مذاکرات به این ترتیب دولت جدید تشکیل شد و تیم جدیدی به مذاکرات گماشته شد که معمولا دیدگاه ها و مواضع دولت جدید را به وین می آورد. بر این اساس، موضع، دیدگاه ها، اصلاحات و پیشنهادات تیم ایرانی در خصوص مذاکرات انجام شده در 6 دور قبلی و پیش نویس تهیه شده تا کنون را مورد توجه قرار داده ایم و باید در اسناد مذاکره درج شده و به طرف مقابل ارائه شود. ما انجام دادیم.

وی افزود: به ویژه دو سند برای مذاکرات مهم بود یکی رفع تحریم ها که اولویت اصلی و دستور کار مهم تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران بود، البته این اولویت فقط مربوط به ما نیست. اما برخی از 5+1 سایر احزاب از جمله اعضا در جلسات به صراحت اعلام کرده‌اند که اولویت‌های آنها مطابق با اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است.

بر این اساس، اصلاحات و موارد تیم جدید در سند مربوطه برای رفع تحریم ها گنجانده شد و به طرف مقابل ارائه شد. بر این اساس چارچوب جدیدی برای بحث رفع تحریم ها ایجاد شد.

باقری افزود: در چند روزی که مذاکرات وین 7 را برگزار کردیم – کمتر از 20 روز – جلسات متعددی در سطح روسای هیات های مذاکره کننده و موضوع لغو تحریم ها بین دو طرف برگزار شد. کارگروه ها و کارشناسان یا اسنادی بین دو طرف مبادله شد تا در مورد تغییرات به تبادل نظر بپردازیم.آخرین سند لغو تحریم ها را امروز دریافت کردیم.

این دیپلمات ایرانی افزود: در موضوع هسته ای نیز دیدگاه ها و مواضع خود را درباره اصلاحیه پیش نویس دور ششم مذاکرات وین ارائه و به طرف مقابل ارائه کردیم. اما تفاوت سند هسته ای با لغو تحریم ها این بود که طرف اروپایی اصلاحات اعمال شده از سوی ایران در آن سند را که در واقع دیدگاه جدید ایران بود را مبنای مذاکره قرار نداد و گفت همه باید برگردند. دور ششم نهایی شده و مذاکرات بر اساس آن پیش نویس ادامه خواهد یافت.

باقری تاکید کرد: اما بر اساس منطق و استدلالی که داریم در مقابل این موضع غیرمنطقی ایستادیم و گفتیم که باید موضع تیم جدید مورد توجه قرار گیرد و در جریان مذاکرات برای رسیدن به توافق طرفین صحبت خواهیم کرد. اما متأسفانه ما با مقاومت نامعقول طرف اروپایی مواجه شدیم. اما این موضوع باعث نشد تیم ایران در موقعیت ایدئولوژیک، عقلانی و قانونی خود قرار بگیرد. به ویژه در هفته گذشته، مذاکرات بسیار سنگین و فشرده ای بین دو طرف در سطوح مختلف صورت گرفته است. دو طرف به تبادل نظر پرداختند تا اینکه در نهایت طرف اروپایی متقاعد به پذیرش دیدگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنای مذاکرات جدی و پربار شد.

وی گفت: بنابراین به دو سند مذاکره جدید در موضوع تحریم و موضوع سلاح هسته ای رسیده ایم که دیگر سند 30 خرداد نخواهد بود. اینها دو سند جدیدی است که مبنای مذاکراتی قرار خواهد گرفت که در آینده نزدیک بر اساس دیدگاه و موضع جمهوری اسلامی ایران در وین آغاز خواهد شد.

مذاکره کننده ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش اختلافات بین دو طرف در مذاکرات کنونی، گفت: در این دور موضع خود را در دو سند در مورد تحریم ها و مسائل هسته ای قرار داده ایم تا مبنای مذاکرات قرار گیرد که یا نزدیک است یا دور. اما من گفتم با این حال، حزب اروپایی تمایلی به پذیرش دیدگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنای گفت و گو نداشت، به عبارت دیگر مقاومت کرد و طرف ایرانی را مجبور به عقب نشینی از موضع خود کرد و موافقت کرد که مذاکرات در چارچوب مذاکرات انجام شود. چارچوب وین 6.

وی افزود: در زمانی که در وین بودیم، به ویژه این هفته، در مذاکراتی که از پنجشنبه گذشته تا دیروز به طول انجامید، با اصرار مبهم طرف اروپایی برای حذف دیدگاه های طرف ایرانی به عنوان مبنای مذاکره مواجه شدیم. طرف در نهایت موافقت کرد که دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در سندی که در پیش نویس پرونده در نظر گرفته شده درج شود و مبنای مذاکرات قرار گیرد.

باقری در پاسخ به این سوال که آیا ایران در مذاکرات پیشنهاد سازنده ای از طرف مقابل دریافت کرده است، گفت: خیر، هیچ پیشنهاد قطعی از طرف اروپایی ارائه نشده است. پیش از این گفته بودند که ما در برخی از موضوعات از جمله در بحث ضمانت، پیشنهاد و ابتکار داریم، اما در این مدت از بحث هیچ پیشنهاد و ابتکاری از آنها دریافت نکرده ایم.

مذاکره کننده ارشد ایرانی درباره علت به تعویق افتادن مذاکرات گفت: در این مدت بر اساس بررسی و توافق دو طرف مذاکره می کردیم. با پایان یافتن مذاکرات دیروز، طرفین به توافقی برای ادامه مذاکرات دست یافتند و این باعث شد که تیم ها به فکر وقفه در مذاکرات و بازگشت به متون مورد علاقه همه طرف های مذاکره باشند. به طور جدی

مذاکره کننده ارشد ایرانی همچنین درباره علت به تعویق افتادن مذاکرات گفت: در این مدت بر اساس بررسی و توافق دو طرف مذاکره می کردیم. با پایان یافتن مذاکرات دیروز، طرفین به توافقی برای ادامه مذاکرات دست یافتند و این باعث شد که تیم ها به فکر وقفه در مذاکرات و بازگشت به متون مورد علاقه همه طرف های مذاکره باشند. به طور جدی

باقری در خصوص زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات گفت: مذاکرات طی چند روز آینده از سر گرفته می شود، اما تشکیل دهنده برجام برای تعیین زمان دور بعدی مذاکرات با تمامی هیات ها تماس خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اصرار برخی طرف ها برای دستیابی به توافق جدید، گفت: مذاکرات بر اساس چارچوب توافق سال 1394 است و مبنای دیگری از سوی هیچ فردی مطرح نشده و مورد قبول هیچ فردی نخواهد بود. .