اجتماعی

سه هزار نیروگاه خورشیدی با هدف توانمندسازی اقشار کم برخوردار در قم ایجاد می شود

عسنا/قم طرح توانمندسازی بخشهای کم برخوردار با ساخت 3 هزار سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی بر اساس توافقنامه پنج جانبه توسعه روستایی و مناطق کم برخوردار جمهوری، وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی در قم اجرا می شود.

محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم بیست و یکم اسفندماه جلسه ای را با هدف بحث و تبادل نظر در خصوص توانمندسازی اقشار کم برخوردار از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی برگزار کرد که با حضور مدیر سازمان برگزار شد. دفتر توسعه مولدهای کوچک مقیاس و برخی از مدیران استانی با حمایت از این طرح بر لزوم توجه جدی و همکاری همه دستگاه های ذیربط برای اجرا تاکید کردند.

امیدها اجرای این طرح در حوزه توانمندسازی اقشار محروم را مهم ارزیابی کردند و تاکید کردند: با توجه به پیشرفت 270 درصد نظر 16 در تمام بخش ها فصل جدید افتتاح شد تا بتوانیم حمایت های لازم را از این طرح داشته باشیم.

وی تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی دستگاه ها برای تسریع در اجرای طرح ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی برای مستضعفان را ضروری دانست و یادآور شد: صنایع استان نیز می توانند در طرح ایجاد سامانه های خورشیدی پیشگام باشند.

در این جلسه مدیر توسعه ژنراتورهای کوچک نیز طرحی را برای توانمندسازی افراد کم برخوردار از طریق نصب سه هزار سامانه خورشیدی پیشنهاد کرد.

وی با بیان اینکه در بودجه سال 1401 امسال 6000000000 تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده است گفت:

جعفر محمد نژاد سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های تجدیدپذیر (ساتبا) با بیان اینکه امروز بهانه ای برای محقق نشدن این طرح نداریم، گفت: استان قم از نظر جغرافیایی شرایط مناسبی برای استقرار سامانه های خورشیدی دارد.

وی بر شناسایی هر چه سریعتر مناطق روستایی و معرفی آنها به شرکت توزیع نیروی خورشیدی جهت استقرار سیستم های خورشیدی تاکید کرد.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی (ساتبا) با بیان اینکه برق بخشی از زیرساخت‌هایی است که بخشی از توان ملی کشور است، گفت:

وی با بیان اینکه هر ساله هزینه های زیادی برای بهسازی برق در مناطق انتهایی شبکه هزینه می شود، ابراز داشت: با توجه به اینکه این طرح در روستاها در حال اجرا است، امکان استقرار تحول صنعتی در این مناطق نیز ایجاد می شود. .

محمد نژاد تصمیم توانمندسازی خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را بی نظیر دانست و خاطرنشان کرد: اگر حتی 50 درصد این طرح اجرا شود در دنیا بی نظیر است.

مهندس سیدمحمد ارجمندزاده استخدام بهلیبدری و دسپاکی شرکت نیریو برک قم نیز در این جلسه گفت: میزان نیروگاه های پراکنده در حال بهره برداری در استان 78 مگاوات است که حدود 13.2 مگاوات آن نیروگاه های تجدیدپذیر خورشیدی است.

وی با اشاره به آمار نیروگاه های خورشیدی در استان قم گفت: 10 دستگاه در حوزه مساجد و مدارس، 16 دستگاه و 112 دستگاه در حوزه دستگاه های اجرایی استان در حال بهره برداری هستند.

ارجمندزاده با بیان اینکه در حال حاضر تنها 24 میلیون کیلووات مصرف سالانه از نیروگاه های خورشیدی تامین می کنیم، گفت:

وی کاهش مصرف سوخت های فسیلی، صرفه جویی در مصرف آب، عدم انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش آلودگی های محلی را از دیگر مزایای توسعه سامانه های تولید انرژی های تجدیدپذیر دانست و یادآور شد: تاکنون این سامانه ها در برخی از مدارس آموزشی مستقر شده است. ، امامزادگان و برخی نهادهای اجرایی و در حال بهره برداری قرار می گیرد

مهندس مهدی آهنین پنجه مدیر شرکت برق قم نیز در این جلسه گفت: در راستای طرح توانمندسازی اقشار کم برخوردار استان قم 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی در سال جاری نصب می شود. محور مرکزی با کمیته امداد، بهزیستی و بسیج سازندگی.

وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده برای تسریع در اجرای این طرح گفت: برای اجرای این طرح باید ماهانه 500 سامانه راه اندازی کنیم.

در پایان جلسه طی برنامه پرسش و پاسخ حاضرین به بیان نظرات و پیشنهادات خود جهت تسریع در اجرای برنامه و اهداف آن پرداختند.

پایان پیام