عمومی

سونامی بساز و ریاست کن!

a

روزنامه به روگر ماه نیوز همشهری نوشته شده است: «سونامی»؛ این تعبیر وزیر ورزش و جوانان از ماجرا عجیب است مارک ویلموتس در فوتبال ایران؛ پرونده ای که مثل سایه بر فدراسیون سایه انداخت و حتی تیم ملی را هم درگیر کرد. حمید سجادی که ظاهرا اخیرا درگیر جزییات این ماجرای تلخ شده بود از پرداخت یک میلیون یورو و جریمه 3 میلیون و 300 هزار یورویی در این پرونده غافلگیر شد و مالیات 32 میلیارد تومانی را نیز عنوان کرد. فدراسیون برای امضای این قرارداد. جالب اینجاست که اخیرا عده ای تلاش می کردند شکست ویلموتس در دادگاه عالی را برای فوتبال ایران موفقیت آمیز کنند. در آن زمان فدراسیون این قرارداد را امضا کرده بود و عملا بودجه ای نداشت. این فدراسیون بابت این قرارداد از شستا وام گرفته و ضمانت ساخت آن را قرض گرفته است. آنها به راحتی ساختار فدراسیون و حتی 3 دینه ساختار باشگاه پرسپولیس را از دست داده اند و این در حالی است که باید مبلغ سنگین دیگری به ویلموتس پرداخت شود. هدف فدراسیون در آن زمان احتمالا این بود که با این مربی بلژیکی به جام جهانی برود و بدهی او را پرداخت کند، اما این تیم در آستانه حذف از جام جهانی بود و چیزی از این رقابت ها باقی نمانده بود. اولین مرحله رئیس فدراسیون در همان روز به دلیل ناراحتی قلبی بازنشسته شد و حالا که تیم ملی در راه جام جهانی است نامش در لیست نامزدهای انتخاباتی به چشم می خورد.

گفتگو با وزیر ورزش درباره این پرونده و اشاره به اینکه تاکید جدی رئیس جمهور بر اجرای عدالت در این پرونده در نوع خود جالب توجه است. بدون شک این اراده در دولت وجود دارد اما سوال اینجاست که چگونه عوامل اصلی این سونامی عظیم فوتبال در ایران به این راحتی برای حضور فدراسیون تایید شده است؟ مگر می شود با یک سری تصمیمات بد در فوتبال فاجعه درست کرد و دوباره برای مملکت اقدام کرد؟ آیا نباید مانعی برای ورود افرادی که این چنین ضربه بزرگی به فوتبال ایران زده اند در مسیر انتخابات فدراسیون وجود داشته باشد؟ این افراد با قدرت در حال بازگشت به ساختار فوتبال هستند و حتی شانس زیادی برای پیروزی دارند. چرا که اساسا فدراسیون فوتبال ایران نیز کمتر از همتایان فعلی خود برای رای دادن به عملکرد گذشته مردم اهمیت می دهد. صحبت های وزیر جدید البته نشان می دهد که نگاه وزارتخانه حمایت از فدراسیون فعلی است اما هر اتفاقی در مجمع بیفتد بیش از هر چیز به اتفاقات مجمع مربوط می شود. اکنون بسیاری از مردم از جزئیات پرونده شرم آور ویلموتس مطلع هستند اما هنوز پاسخ شفافی از مردم برای امضای این قرارداد دریافت نکرده اند. این پرونده زوایای پنهان دیگری دارد که دیر یا زود به طور کامل آشکار خواهد شد. افرادی که باید به افکار عمومی پاسخ دهند در دولت نیستند.

فردا، فردا و باز هم فردا؟

حمید سجادی نیز در بخشی دیگر از گفتگوی خود با انتشار ویدئویی وارد این مراسم شد و مدعی شد از نیم فصل دوم لیگ بیست و دوم شرایط برای استفاده از VIR فراهم می شود. این سومین فصل متوالی است که به عنوان زمان راه اندازی VIR در «بعدی» در نظر گرفته می شود. جالب است که این فناوری 3 سال پیش در لیگ برتر به صورت آفلاین مورد استفاده قرار گرفت و حتی در یک بازی تیم ملی نیز به اصرار فیفا آزاد شد. با این حال مسئولان ایران ورزشی قول می دهند آینده این موضوع را تامین کنند. جالب اینجاست که همین چند هفته پیش مسئولان کمیته داوران مدعی شدند تا پایان این فصل خبری از VAYR نخواهد بود. با این حال هواداران فوتبال در ایران از وعده فردا خسته شده اند. ای کاش مسئولین ابتدا شرایط را فراهم می کردند و بعد اعلام می کردند که از این به بعد VIR را در لیگ برتر راه اندازی می کنند. این وعده ها هیچ سودی برای هواداران فعلی فوتبال ایران ندارد.

پایان پیام