عمومی

سیزده پرسش رایج درباره دوز چهارم واکسن کرونا

مهمترین فایده و دلیل تزریق واکسن پیشگیری از بیماری شدید است که می تواند منجر به ساس شدید یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن شود، البته احتمال واکسیناسیون کامل افراد بسیار کمتر از افراد واکسینه شده است.

بر اساس این گزارش، در پاسخ به سوال سیزدهم در مورد دوز چهارم واکسن کرونا در ادامه مطلب بخوانید:

. در تزریق نوبت چهارم واکسن باید از واکسن خاصی استفاده کرد؟

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون به عنوان فراخوان استفاده می شود. بنابراین توصیه می‌شود که تمام افرادی که بیش از شش ماه قبل از تزریق تزریق شده‌اند واکسن دریافت کنند. کشف یک نوبت برای به خاطر سپردن هر نوع واکسن مهمتر از کشف نوع خاصی از واکسن است.

. دوزهای واکسن چه ربطی به نوبت چهارم داره الان باید چیکار کنم؟

کشف مهم ترین نوع واکسن

. اگر واکسن به اندازه کافی نزدیک به دوز چهارم باشد یا فقط برای افرادی است که دوزهای اول، دوم و سوم را یاد گرفته اند، چه؟

هرکسی که قرار است واکسینه شود در خطر ابتلا به این بیماری است. بنابراین این فرد باید در اسرع وقت به واکسن مراجعه کند و یک ماه بعد واکسن اول و سپس واکسن دوم را پیدا کند.

. واکسن های ایرانی چقدر از نظر کیفیت و اثربخشی رضایت بخش هستند؟

تمامی واکسن های تولید شده مطابق با مطالعات بین المللی اطفال دارای استانداردهای بین المللی و داخلی بوده و نتایج نسبت به واکسن های وارداتی بسیار معقول است. علاوه بر این مقایسه، وضعیت ایران و کشورهای اروپایی حاکی از آن است که واکسیناسیون منجر به همین تعداد موارد ساس و مرگ ناشی از این بیماری می شود. با این حال، واکسن های مختلفی استفاده می شود.

. برخی می گویند ما فقط باید ماهیت واکسن را بدانیم. بقیه تاثیری نداره درست است

انواع واکسن های موجود در مراکز واکسیناسیون به عنوان فراخوان استفاده می شود. بنابراین توصیه می شود تمام افرادی که بیش از شش ماه از واکسن استفاده کرده اند، واکسینه شوند. کشف یک نوبت برای به خاطر سپردن هر نوع واکسن مهمتر از کشف نوع خاصی از واکسن است.

. آیا ما در برابر کرونا واکسن می زنیم نه کرونا دیگر؟

مهمترین فایده و دلیل واکسیناسیون دوری از بیماری شدید است که می تواند منجر به ساس شدید یا عوارض جانبی شدید و مرگ شود، احتمال وقوع این اتفاق در یک فرد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از فرد واکسینه شده است.

. عوارض جانبی احتمالی واکسن بر بدن چیست؟

در کشورهای مختلف دنیا بیش از سه میلیارد واکسن تزریق شده است و در ایران بیش از یک میلیون واکسن داریم. خوشبختانه عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و قابل تحمل بود. مهمترین عوارض جانبی درد موضعی، تزریق و بهبودی و ضعف یا خستگی است که دو یا سه روز طول می کشد.

. تفاوت واکسن آسترازنکا با واکسن های ایرانی چیست؟

واکسن کووید-2 با فناوری های مختلفی تولید می شود. واکسن استرالیایی برای تولید ویروس آدنوویروس شامپانزه (که پاتوژنز در انسان ندارد) به عنوان حاملی برای انتقال ویروس آنتی ژن کووید-2 استفاده می شود و این اصطلاح بر اساس یک ناقل است. سایر واکسن ها با فناوری های مختلف مانند تولید مثل ویروس و سپس غیرفعال کردن آن (واکسن ویروس غیرفعال شده)، استفاده از ژنوم ویروس CVD-2 به عنوان آنتی ژن و تولید مثل در رده های سلولی (سنتز پروتئین واکسن) یا ژن از زنجیره ویروس (RNA) و واکسن ها ( واکسن های ژنتیکی) تولید می شوند.

. چهارمین تزریق واکسن چیست؟ آیا باز هم باید تا پایان سال واکسینه شویم؟

وضعیت بیماری کرونا در جهان و کشور به دقت رصد می شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی به ویژه تزریق واکسن تصمیم گیری می شود. پس آیا یادآوری دیگری خواهد بود یا موفق باشید در شرایط و ضوابط و اکتشافات جدید در ماه های آینده. برخی از محققان بر این باورند که نیاز به ادامه واکسیناسیون علیه ویروس می تواند سالانه ادامه یابد.

. آیا محدودیت سنی چهارم برای تزریق واکسن وجود دارد؟

به تمام افراد بالای 6 سال که در شش ماه گذشته تزریق شده اند، یادآوری شده است که نوبتی را انجام دهند. افراد 5 تا 6 ساله گروه سنی که دارای چهار بیماری سیستم ایمنی هستند یا بیماری های شدید زمینی دارند و در شش ماه گذشته واکسینه شده اند، واکسینه شده اند. افراد زیر 5 سال نوبت نیازی برای کشف شدن را به خاطر نمی آورند.

. بیماران خاص و افراد مبتلا به سرطان از چه نوع واکسن های سرطانی استفاده می کنند؟

همه انواع واکسن ها موجود است.

. هر کسی که سرماخوردگی یا کرونا دارد می تواند واکسن را دریافت کند؟

به افراد مبتلا به بیماری عروق کرونا ویروس توصیه می شود حداقل یک ماه پس از بهبودی صبر کنند و سپس واکسینه شوند.

. آیا برای واکسینه شدن باید صبحانه بخورم یا این روش خاص را رعایت کنم؟

برای کشف واکسن نیازی به صبحانه نیست. پس از کشف واکسن توصیه می شود 3 تا 4 دقیقه در مرکز واکسیناسیون حضور داشته باشید. افراد با سابقه ضعف شدید پس از هر تزریق یا تشنج نمونه خون باید توسط تزریق کننده واکسن از واکسن مطلع شوند و پس از تزریق، استراحت کوتاه و کشش داده شود. واکسن فقط در صبح قبل از قرار گرفتن در معرض توصیه می شود. بیشتر مایعات در روز اول و دوم پس از کشف واکسن مصرف می شود.

انتهای پیام