بین المللی

شانس قلیچدار اوغلو در میان کردهای ترکیه چه میزان است؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ماه نیوز، کمتر از چهار روز دیگر انتخابات مهم ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه برگزار خواهد شد. در این میان نظر کردها به عنوان درصد قابل توجهی از ساکنان این کشور (بیش از ۲۰ درصد) برای نامزدهای ریاست‌جمهوری از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا «صلاح‌الدین دمیرتاش» رئیس سابق حزب دموکراتیک خلق و زندانی سیاسی فعلی ترکیه به واسطه وکیل خود در توئیتر نوشت که «قلیچدار اوغلو» در همان دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری را خواهد برد.

دمیرتاش که از ۲۰ می ۲۰۱۶ در زندان به سر می‌برد، همزمان با برپایی تجمع حزب «چپ سبز» در شهر «ازمیر» خطاب به اهالی این شهر نوشت: «با سلام به مردم ازمیر، ما همه برای تغییر تلاش می‌کنیم. ما برای دموکراسی، آزادی و صلح تلاش می‌کنیم و بی تردید این انتخابات در دور اول به پایان خواهد رسید».

وی افزود: «هر خانه‌ای باید به حزب چپ سبز رأی دهد. بگذارید دموکراسی در پارلمان قوی‌تر شود. با عشق و اشتیاق در فردای آزادی همدیگر ار در ازمیر خواهیم دید». 

گفتنی است از آن‌جایی که پرونده انحلال حزب دموکراتیک خلق همچنان باز است و نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند، حزب چپ سبز نمایندگی این حزب را نیز بر عهده دارد.

تأکید دمیرتاش مبنی بر اینکه انتخابات به دور دوم نخواهد کشید و مخالفان در همان دور اول انتخابات را خواهند برد، در اصل اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری دارد، چرا که طبق قانون ترکیه انتخابات پارلمانی نمی‌تواند دو دوره‌ای باشد.

در این راستا باید اشاره کرد که احزاب کُرد در دهم اردیبهشت به طور دسته‌جمعی تحت ائتلاف «کار و آزادی» با صدور بیانیه‌ای حمایت خود را از «کمال قلیچدار اوغلو» رئیس حزب «جمهوری خلق» در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که به دلیل خصومت تاریخی کردها و حزب جمهوری خلق، رویداد قابل توجهی محسوب می‌شود.

به عقیده ناظران تنها یک دلیل می‌تواند موجب اتحاد احزاب کرد با حزب جمهوری خلق شود و آن هم دشمنی با اردوغان است.

 

کردها به قلیچدار اوغلو رأی می‌دهند

نظرسنجی موسسه تحقیقاتی «راوست» نشان داد که کمال قلیچدار اوغلو در استان‌های کرد نشین در مقایسه با اردوغان رأی بیشتری دارد.

این نظرسنجی در تاریخ  ۲۱ تا ۲۹ آوریل در استان‌های دیاربکر، ماردین، شانلی اورفه و وان که جمعیت غالب آن‌ها کرد هستند، صورت گرفته است. در چارچوب این نظرسنجی، ۵۹۷۹ نفر به صورت چهره به چهره برای سنجش نگرش رای‌دهندگان در مورد انتخابات ریاست جمهوری مورد مصاحبه قرار گرفتند.

طبق نتایج به دست آمده، در استان دیاربکر، کمال قلیچدار اوغلو ۷۶.۳ درصد، رجب طیب اردوغان ۲۰.۵ درصد، محرم اینچه ۳.۱ درصد و سینان اوغان ۰.۱ درصد آرا را به دست آوردند.

در استان ماردین کمال قلیچدار اوغلو ۶۶ درصد، رجب طیب اردوغان ۲۸.۹ درصد، محرم اینچه ۴ درصد و سینان اوغان نیز ۱.۱ درصد آرا را به دست آوردند.

در استان شانلی اورفه نیز رجب طیب اردوغان ۵۷ درصد، کمال قلیچدار اوغلو ۴۰ درصد، محرم اینجه ۲ درصد و سینان اوغان ۱ درصد آرا را دریافت کردند.

در آخر در استان وان، کمال قیلیچدار اوغلو ۷۳.۸ درصد، رجب طیب اردوغان ۲۴.۲ درصد، محرم اینجه ۱.۴ درصد و سینان اوغان ۰.۶ درصد کسب کردند.

بنابراین به طور میانگین در چهار استان مذکور که عمدتا ساکنان کرد دارند، قلیچدار اوغلو در دور اول ۶۲.۴ درصد آرا را به دست خواهد آورد و آخر انتخابات به دور دوم کشیده شود، ۶۴.۱ درصد آرا را از آن خود خواهد کرد.

گفتنی است که در انتخابات سال ۲۰۱۸، صلاح‌الدین دمیرتاش در حالی که در زندان بود در انتخابات نامزد شد و توانست در استان‌های کُرد نشین ۴۹.۳ درصد آرا را از آن خود کند، درحالی که اردوغان ۴۲.۳ درصد آرا را به دست آورده بود.

طبق اطلاعیه اداره کل آمار ترکیه در سال ۲۰۲۰، جمعیت کل ترکیه بیش از ۸۳ میلیون و جمعیت مناطق کردنشین نیز بیش از ۱۹ میلیون است به طوریکه کردها ۲۱.۸۸ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. البته این آمار کردهای ساکن در دیگر استان‌ها از جمله استانبول را در بر نمی‌گیرد.

بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۱۴ ماه می ۲۰۲۳ (۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار می شود.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه نتایج موقت انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت ۲۳:۵۹ روز رای گیری اعلام می‌شود و در صورتی که در اولین دور رای گیری، اکثریت مطلق آرای معتبر به دست نیاید، دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه ۲۸ ماه مِی برابر با هفتم خردادماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید