نماد سایت ماه نیوز

شست و شو و نکات نگه داری ظروف برنجی

نگران سیاه شدن ظروف برنجیتان هستید !؟ بعد از گذشت زمان ، ظرفی که خریداری کردید تیره شده و جلای خودش را از دست داده !؟ چه کاری کنیم تا ظروف برنجی ما کدر یا سیاه نشود !؟ علت کدر و یا سیاه شدن ظروف برنجی چیست؟  آیا میدانستید که استفاده نادرست از جلاسنج ممکن است به ظرف شما آسیب برساند؛ در این مقاله روش های بسیار ساده جلا دادن و شستشوی اصولی ظروف و محصولات برنجی توضیح داده شده.

جلا دادن و براق کردن ظروف برنجی:

اگر ظروف برنجی شما کدر شده است ؛ اصلا نگران نباشید چون با روش های بسیار ساده ی زیر میتوانید ظروف پذیرایی برنجیتان را به جلوه ی سابق برگردانید. به طور کلی دو روش برای براق کردن ظروف وجود دارد.

روش اول ؛ استفاده از جلاسنج ها

برای براق کردن ظروف برنجی ، به طور کلی دو مدل جلاسنج در بازار مشاهده میشود ، جلاسنج مایع و جلاسنج خمیری . این جلاسنج ها را میتوانید از ابزار فروشی های سطح شهر تهییه کنید.

برای استفاده از جلاسنج به دستمال کاغذی و پنبه نیاز دارید. ابتدا پنبه را به مقداری جلاسنج اغشته میکنید و روی ظرف مالش میدهید توجه داشته باشید که فشار دستتان نباید کم باشد. حدود پنج دقیق پنبه را روی ظرف میکشید؛ در مرحله ی بعد با استفاده از دستمال کاغذی جلاسنجی که روی ظرف باقی مانده را به خوبی پاک میکنیم .

دو نکته مهم :

1- اگر جلاسنج روی ظرف بماند باعث واکنش شیمیای روی برنج شده و روند تیره شدن را سریع تر میکند

2- برای مطمئن شدن از پاک شدن خمیر یا مایع جلاسنج از روی ظرف یک دستمال تمیز را روی ظرف با فشار میکشیم ، اگر دستمال سیاه نشد به این منظور ست که ظرف به خوبی پاک شده است.

توجه توجه : برای قسمت هایی که میناکاری شده اند حتما از جلاسنج مایع استفاده کنید

اقدامات لازم پیش از تمیز کردن ظرف برنجی

برای شروع تميز كردن ظروف برنجي این موارد را در نظر داشته باشید.

  1. مهم ترین نکته در تمیز کردن ظروف برنجی، پاک کردن سریع ظرف است. هرچه زودتر لکه‌ها پاک شوند، احتمال اینکه به ظروف آسیب وارد کنند کمتر است.

  2. مطمئن شوید که ظرفتان روکش ندارد و برنج اصل است. در بخش بعد به شما خواهیم گفت چطور تشخیص دهید فلز برنج شما اصل است.
  3. ظرف برنجی را پولیش کنید.

خیلی از سازندگان این ظروف، برای این‌که ظرف تیره و کدر نشود، روی آن را با لایه‌ای لاک می‌پوشانند. اگر دیدید که ظرف شما در قسمتی دچار کدری شده، پس یعنی فاقد لایه‌ی لاکی است. به‌جز این‌ کار، می‌توانید از یک آهنربا کمک بگیرید. چنانچه آهنربا به ظرف بچسبد، یعنی ظرف شما از برنج اصل تشکیل نشده و صرفا روکش برنجی دارد. به‌جز این‌ کار، می‌توانید به یک فلزکار رجوع کنید تا ظرف را بررسی کند و به شما اطلاع دهد.

برای پولیش کردن ظرف، از پولیشی کمک بگیرید که برای برنج ساخته شده است. معمولا روی بطری پولیش نوشته شده که چطور از آن استفاده کنید. برای پولیش و تمیز کردن ظروف برنجی، از پشم پولاد استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که پیش از آغاز پولیش‌کاری، ظرف را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.

روش تشخیص برنج اصل / چگونه باید بفهمیم برنج ظرف ما اصل است؟

فلز برنج آلیاژی از مس و روی است. مس و روی هر دو غیرمغناطیسی هستند، بنابراین فلز برنج اصل نیز غیرمغناطیسی است. یک آهنربا را به فلز نزدیک کنید. اگر آهنربا به فلز بچسبد، فلز تقلبی است. این یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص فلز برنج اصل است. اما روش‌های دیگر تشخیص فلز برنج اصل عبارتند از:

  • رنگ: فلز برنج اصل دارای رنگ زرد طلایی است. اگر فلز دارای رنگ دیگری است، ممکن است تقلبی باشد.
  • وزن: فلز برنج اصل نسبت به اندازه خود سنگین است. اگر فلز سبک است، ممکن است تقلبی باشد.
  • سختی: فلز برنج اصل سخت است. اگر فلز نرم است، ممکن است تقلبی باشد.

در اینجا چند روش آزمایشی برای تشخیص فلز برنج اصل آورده شده است:

  • آزمایش رنگ: مقداری آب لیمو یا سرکه سفید را روی فلز بمالید. اگر فلز تغییر رنگ داد، برنج تقلبی است.
  • آزمایش سختی: با یک جسم سخت به فلز ضربه بزنید. اگر فلز به راحتی خراشیده شد، فلز تقلبی است. البته قطعا این روش مناسب نیست چون ظرف شما را خراب می‌کند.

موثر ترین شیوه های تمیز کردن ظروف برنجی

برای تمیز کردن ظروف برنجی گزینه های بسیاری وجود دارد اما همه آن ها عملکرد موثر و نتیجه رضایت بخشی ندارد. از بهترین شیوه های تمیز کردن ظروف برنجی و همچنین براق کردن ظروف برنجی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

از ترکیب لیمو و نمک برای براق کردن استفاده کنید

لیمو ترش را از وسط به دو نیم تقسیم کرده و مقداری نمک روی سطح بریده شده آن بریزید و سپس لیمو را روی سطح ظرف بکشید. لیمو خاصیت اسیدی دارد و در ترکیب با سدیم کلرید باعث از بین رفتن جرم های ایجاد شده روی سطح ظرف ها میشود. چنانچه ظرفتان بزگ بود و یا جرم ان زیاد بود از دو لیمو کمک بگیرید. بعد از این کار، با استفاده از پارچه تمیز و البته خشک سطح ظرف را دستمال بکشید و تمیز نمایید و سپس میتوانید آن ها را شسته و خشک نمایید و دوباره از برق آن ها لذت ببرید.

مایع ظرفشویی در هر خانه یا وجود دارد و جز کم هزینه ترین و ساده ترین شیوه ها میباشد. ابتدا باید ظروف برنجی را درون قابمله بزرگتری قرار دهید و سپس چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کرده و حدود یک ساعت صبر کنید تا کاملا خیس بخورد و بعد میتوانید آن را شسته و خشک نمایید و تاثیر آن را ببینید. میتوانید ترکیب آب و مایع ظرفشویی را به صورت اسپری روی ان بپاشید و سپس روی سطح به لطافت بسابید و در آخر ابکش کنید.

نکاتی که قبل از تمیز کردن ظروف برنجی باید به آن توجه کنید:

هر روشی را جهت برق انداختن ظرف های برنجی خود به کار نگیرید. چرا که ممکن است روکش برنجی ظرف را از بین ببرد. بهتر است به سراغ روش های ساده و کم خطر بروید که امتحان خود را پس داده اند و سر بلند بیرون آمده اند. در صورتی که روکش برنجی آن ها از بین برود ارزش ان ها نیز از بین خواهد رفت. برخی زا این ظرف ها رنگ روشنی ندارند و هرچقدر هم برای برق انداختن آن انرژی صرف کنید باز هم بی فایده خواهد بود. این نکته را در هنگام خرید مد نظر داشته باشید.

خروج از نسخه موبایل