عمومی

شما افسردگی خندان گرفته‌اید! – ماه نیوز

شاید تصور اینکه فردی که شاد به نظر می رسد و همیشه خندان به نظر می رسد، افسرده است، دور از ذهن به نظر برسد، اما بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در میان 265 میلیون نفری که در سراسر جهان از افسردگی رنج می برند، برخی سعی می کنند علائم خود را پنهان کنند.

معمولا افسردگی با غم و اندوه، بی انگیزگی و ناامیدی همراه است. اگرچه افراد افسرده ویژگی های مشترکی دارند، اما نحوه بروز آن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. «افسردجی خاندان» اصطلاحی است که برای فردی به کار می‌رود که در درون دچار افسردگی است و در ظاهر کاملاً شاد یا راضی به نظر می‌رسد.

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا در مورد ویژگی های «خنده» و نحوه تشخیص آن در فرد دیگری بیشتر بدانید.

فردی که افسرده است از نظر دیگران خوشحال یا راضی به نظر می رسد. با این حال، در داخل، علائم افسردگی آزاردهنده را تجربه می کنند.

افسردگی در افراد مختلف متفاوت است و علائم متفاوتی دارد، اما بارزترین آنها غم و اندوه عمیق و طولانی مدت است. علائم دیگری که یک فرد افسرده تجربه می کند، تغییر در اشتها، وزن، کیفیت خواب، خستگی یا بی حالی، احساس ناامیدی، عدم عزت نفس و ترحم به خود، و از دست دادن لذت در انجام کارهایی است که زمانی خوشحال بوده است.

فردی که به «افسیردگی خندان» مبتلا است، ممکن است تمام یا برخی از این موارد را تجربه کند، اما در گروه یا گروه دوستان، ممکن است این علائم به طور کامل قابل مشاهده و احساس نباشد. برای کسی که از بیرون به فردی مبتلا به افسردگی نگاه می کند، چنین علائمی قابل توجه است:

– فردی که فعال است و عملکرد بالایی دارد.

– فردی که دارای شغل ثابت و زندگی اجتماعی و خانوادگی سالم است.

– فردی شاد و خوش بین که در کل زنده به نظر می رسد.

یکی از علائم افسردگی جدی این است که انرژی فوق العاده کم است. به طوری که بلند شدن از رختخواب در ابتدای روز برای فرد سخت است، اما در افسردگی ممکن است سطح انرژی تحت تاثیر قرار نگیرد، مگر زمانی که فرد تنها باشد. افراد مبتلا به افسردگی شدید گاهی تمایل به خودکشی دارند، اما بسیاری از آنها انرژی لازم برای انجام این کار را ندارند، اما فردی که افسرده است ممکن است انرژی و انگیزه چنین تصمیمی را داشته باشد.

اگر مدتی است که افسردگی را تجربه کرده اید، اما همچنان به لبخند زدن و پوشاندن آن ادامه می دهید، ممکن است افکار زیر را با خود داشته باشید:

. بروز علائم افسردگی

. با ابراز احساسات خود واقعاً به دیگران فشار می آورید.

. شما اصلا افسرده نیستید، چون شرایط خیلی خوب است.

. دیگران زماید روحیشان از شما بردید است; چرا باید شکایت کرد؟

. احساس کنید دنیا بدون شما جای بهتری خواهد بود.

اما چه کسانی در خطر افسردگی می خندند؟

افسردگی، مانند سایر انواع افسردگی، می تواند ناشی از یک تصادف خاص، مانند شکست رابطه یا از دست دادن شغل باشد.

نگرش افراد به افسردگی بستگی به شرایط فرهنگی و اجتماعی دارد و حتی در برخی خانواده ها پذیرش این موضوع مایه شرمساری است. به عنوان مثال، ممکن است فردی که با بیان احساسات در خانواده ضعیف است، به عنوان فردی ضعیف، تنبل یا جویای توجه شناخته شود و مورد قضاوت قرار گیرد. به عنوان مثال، از کودکی به مردان آموزش داده می شود که مرد واقعاً گریه نمی کند. به همین دلیل مردان برای درمان مشکلات روانی کمتر از زنان به مشاور مراجعه می کنند. از طرف کسی که احساس می کند ممکن است به دلیل علائم افسردگی مورد قضاوت قرار گیرد، احتمال بیشتری دارد که نقاب شادی را روی صورت خود بگذارد و احساسات خود را پشت این نقاب پنهان کند.

نقش رسانه های اجتماعی در به روز رسانی و گسترش

در کشوری مانند آمریکا 69 درصد مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و مخاطبان این شبکه ها با فضایی مواجه هستند که زندگی همه مردم بدون نقص و کارت پستال می گذرد، اما آیا واقعا اینطور است؟ البته بسیاری از افراد تمایلی به انتشار تصاویر خود در فضای مجازی در بدترین شرایط ندارند و البته ترجیحشان این است که تنها لحظات خوب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این موضوع چهره ای از واقعیت ایجاد می کند که فضای بیشتری به «خنده» می دهد.

افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

طبق مقاله ای از سازمان جهانی بهداشت (WHO)، افسردگی با علائمی مخالف افسردگی کلاسیک ظاهر می شود و این خود روند تشخیص را پیچیده می کند. یکی دیگر از مشکلات در تشخیص افسردگی این است که بسیاری از افراد ممکن است حتی ندانند که افسرده هستند یا به دنبال کمک نباشند. اگر فکر می کنید افسردگی دارید، مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان باشید. برای تشخیص به روانپزشک مراجعه کنید. پزشک از شما سوالاتی در مورد علائم و هرگونه تغییر عمده ای که در زندگی شما رخ داده است می پرسد و ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک ارجاع دهد.

اگر این علائم روی احساسات، تفکر و فعالیت های روزانه شما مانند خواب، غذا خوردن و کار بیش از دو هفته تاثیر می گذارد، بهتر است زودتر به فکر درمان باشید. افسردگی چهره یا ظاهر خاصی ندارد. به همین دلیل وقتی خبر درگذشت افراد مشهور را می شنویم شوکه می شویم. اگر فکر می کنید در حین افسردگی خنده را تجربه می کنید، باید درمان را با صحبت با فردی شروع کنید. يك مكان امن و بدون جدو براي بريا، دفتر يك روانشناس است.

پایان پیام