اجتماعی

ضرغامی: نمی‌خواهیم هتل‌ها شیره کش خانه شوند/ هتلداری کاری عاشقانه است

این نشست در هتل فردوسی فدراسیون هتلداران روسیه، آستانه و مناطق این کشور آزاد و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنعت برگزار شد.

جمشید حمزه زاده (رئیس دانشگاه هتلرز ایران) با اشاره به اینکه در اوج شیوع کرونا یکی از مشکلات اصلی واکسیناسیون بود، گفت: حتی مشکلات انرژی ما در منطقه تا حدودی برطرف شده و مشکل تعرفه خدمات گاز برای هتل ها به خدمات بودجه ای تغییر یافته است. وضعیت اقتصادی کشور خاص است و مشکلات هیتلری ها چندان مهم نیست.

وی همچنین به آزادسازی قیمت هتل ها اشاره کرد و گفت: قیمتی که می توانیم به دلار و ارز تغییر دهیم مورد تمسخر قرار می گیرد در حالی که باید به عنوان تنها سرمایه گذاری در هتل ها از آنها حمایت کرد. باید در راستای آزادسازی قیمت تعیین شود و نرخ برای جامعه و هتلداران آن تعیین شود و بر وزارتخانه نیز نظارت شود.

وی در ادامه گفت: از سایر موضوعات مالیاتی 9 درصد معافیت مالیاتی داریم اما تا پایان برنامه ششم تمدید داریم و در صورت عدم پیگیری در برنامه هفتم دچار مشکل می شویم. مالیات هایی که به هتل ها ارزش افزوده می دهند از 100 درصد معاف هستند اما هتل هایی که از 2 یا 3 ستاره استفاده می کنند از این معافیت معاف هستند. در حوضه انرژی به خصوص در مواجهه با مشکل انشعاب آب باید با یبوست شدید و حتی معادل ضایعات اضافی برای هتل دست و پنجه نرم کنیم که باعث افزایش هزینه می شود. برق نیز سه برابر شده است و محاسبه این هتل ها نادرست است زیرا گران ترین هتل در شب است.

حمزه زاده با تاکید بر اینکه باید از تشکل ها و طبقات حمایت شود، گفت: قانون اساسی نوعی حکومت است و شکل قانون اساسی را محدود می کند. باید به بنگاه ها در تشکل ها و حتی ساخت و ساز در این قالب ها داده شود. جامعه هتل ها در توافق نقشه راهی برای برنامه ریزی قبلی هتل ندارند، اگرچه می توان از تجربه این جامعه برای گسترش استفاده کرد. دادگاه جاناما روی کار چرخشی قفل می کند در حالی که کار باید تسهیل شود. ما می توانیم در استانداردسازی و اجرا کمک کنیم. در گذشته دو بار مجوز ورود به هتل امضا شده بود که با ورود کالا، پرونده منحل شد و باید در مورد آن تجدید نظر شود.

کریم بیگی (رئیس جامعه هتلداران اصفهان) گفت: سرمایه گذاری در حوزه هتلداری یکسان نیست و اگر مقایسه ای با سایر بخش ها داشته باشیم متوجه می شویم که تنها 5 درصد سرمایه گذاری در منطقه است. حتی به درخواست های زیادی رسیدگی نشده است زیرا سرمایه گذاری در این زمینه در امان نیست. 2 درصد ساخت و ساز گران است و الان کمتر از 2 درصد در سال وارد می کنیم.

وی ادامه داد: این تلاش را با کشف ارزش ارز می توانیم جبران کنیم. وقتی مسافر خارجی می آید، می تواند هزینه سفر را بپردازد، اما هتل به این قیمت نمی ارزد. با این حال، بیشتر تجهیزات هتل بر اساس دلار محاسبه می شود. ما خدمات صادر می کنیم و به خارج از کشور سفر می کنیم و باید از ارزش آن واردات استفاده کنیم. اکثر گردشگران تجاری و انفرادی با تور رفت و آمد می کنند و باید قیمت هتل را توضیح دهیم و همچنین موزه دو نرخ را برای گردشگران داخلی و خارجی محاسبه می کند.

محمدعلی فرخ آنلاین (رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران) نیز به افزایش یکباره هزینه ساخت، ساخت و سرمایه گذاری در هتل ها اشاره کرد و گفت: ما سه سال در هتل بودیم. در این مرحله است که رستوران به راحتی سرو می کند و این حق از رستوران سلب می شود و ما حق فروش میلیون ها دلاری را از دست می دهیم.

عبدالحمید حمیدی (هتل نشینان کردستان) با اشاره به مشکلات دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک ها گفت:

مهدی رودبارکی (مازندران) نیز خواستار تسریع در بحث حساب ها شد و گفت: در بدنه نهم و دهم سازمان به دلیل خلوت بودن بزرگتر شد. هنوز افراد زیادی در وزارتخانه هستند که متخصص نیستند و در اجرای آنها با مشکل مواجه هستیم. بنابراین در این زمینه با مدیران وزارت امور خارجه تضاد منافع داریم.

عزت الله ضرغامی (وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنعت) در ادامه جلسه به نظرات هتل داران گوش فرا داد. تجارت و دلالی وجود ندارد. اگر منطقی عمل کنیم، می بینیم که دوست نداریم هتل ها دوشیده شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه جامعه هتل داران منتظر تشکیل یک نهاد معیشتی و شایسته و نظارت ویژه از سوی این تشکیلات است. ما به مسئولیت پروژه نگاه می کنیم نه جایگاه. ارزیابی که ما انجام داده ایم مهم است.

او در حمایت از ائتلاف آمریکا صحبت کرد، اما گفت که حفظ استقلال برای بسیاری از کشورها مهم است. چندی وزیر کشاورزی پیشتر گفته بود که قیمت مرغ برای طیور 5 تومان می شود اما اجازه افزایش قیمت داده نمی شود و رئیس جمهور قیمت مرغ را زیر بار افزایش نمی دهد. ما در شرایطی هستیم که باید قیمت نهایی را کنترل کنیم.

ضرغامی تصریح کرد: ما قادریم به جابجایی سوخت محموله خود کمک کنیم، قیمت آزاد 3 میلیارد تومان و کمک 3 میلیون تومان است.

وزیر میراث و گردشگری تاکید کرد: خدمات بهداشتی در حال گردش است. تبدیل شدن به یک شرکت مهم و حیاتی با ماموریت جدی برای رسیدگی به آن مهم است.

وی همچنین گفت: بحث و ارزیابی قیمت هتل ها در حضور سایر تشکل ها و مناطق گردشی مهم است. باید کیفیت هتل های ما ارتقاء یابد و این صندوق ویژه نیز به توسعه کمک کند. هتل کازینو ندارد و خانواده در آنجا اقامت دارند. حتی در هتلی دیدم که خانم ها بدون حجاب آنجا هستند در حالی که هتل قوانینی دارد و حجاب قابل توجه است.

ضرغامی همچنین گفت: حساب ها موضوع خاصی نیست. مطمئن شوید که نرخ پایه ندارید. حالا که سفر بعد از دو سال رها نشده، نباید طوری رفتار کنیم که بگوییم مملکت ارباب ندارد و باید آبروی جامعه مسافرتی را حفظ کنیم. در انتساب خاص گزینه نیز باید فرم ها بررسی شود و در این تکلیف خاص استثنا نمی کنیم. سفر آینده خوبی دارد و در دو سال آینده شاهد خواهیم بود که این حوزه فاصله را بیشتر کرده است.

حمزه زاده همچنین تاکید کرد: نظارت دقیقی بر نرخ تعرفه ها داریم و مسئولیت اجتماعی داریم. حتی در دوره کرونا هم به صفر برمی گردیم.

3