هنری و فرهنگی

طرح حمایت از پروژه‌های معماری ایرانی ـ اسلامی مطرح شد

مرکز معماری، حوزه هنری در این نشست اعلام کرد: «این طرح از طرح دانش، پژوهش معماری ایرانی و اسلامی حمایت می‌کند». به گفته مدیر این مرکز، هدف از اجرای این طرح حمایت از پژوهش هایی است که روشمند نیز بوده و روند علمی و پژوهشی با آنها همسو بوده و ارتباط مستقیمی با مشکلات کشور در حوزه معماری و شهرسازی داشته باشد. .

به رابوت ماه نیوز و به نقل از للکنگا کامی هوزه هنری، به کابری کارکان کراخوان «ترکا از برکه از علیمی بریکه ایرانی ـ اسلامی» یکشنبه 20 آذر باحوزر مصطفی مومینی‌راد ـمدیر کرزیمی کہہـے هیتاری و هنی Secretary Honeys. گالری هنری صفرزاده

در این جلسه مصطفی مؤمنی راد وی به فعالیت و رویکرد مرکز معماری حوزه هنری اشاره کرد و گفت: با توجه به اهداف و ماموریت های تعریف شده، مرکز معماری از ابتدای سال جاری با بررسی فعالیت های خود، در این زمینه بر روی طرح متمرکز شده است. ارتباط با محیط دانشگاهی کشور که امروز اعلام شد می تواند باشد در زمینه معماری ایرانی-اسلامی در چند سال اخیر تحقیقات زیادی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی انجام شده است و دیدگاه ما در این زمینه این است که تحقیقاتی که روشمند نیز باشد و روند علمی و پژوهشی در آن منسجم باشد. ارتباط مستقیم با مشکلات کشور دارد، در حوزه معماری و شهرسازی باید داشته باشند و این مسیر اصلی ماست.

مدیر مرکز معماری حوزه هنری تاکید کرد: فعالیت مرکز معماری پیش از این در مرز محقق شده بود و اجرا و اجرای ابزارهای کاربردی؛ لذا فراخوان حمایت از پژوهش های علمی، پژوهش های معماری ایرانی-اسلامی و دعوت نامه ای دیگر برای طرح های هنری و بدیع در حوزه نوآوری معماری در آینده اعلام خواهد شد.

وی افزود: فضای دانشگاهی به دلیل دغدغه پیشگام بودن و حضور در عرصه های جدید، شاید از مشکلات روز و مشکلات مدیریت و اجرا فاصله بگیرد و معماری نیز از این مقوله مستثنی نیست و مسائلی که دانشجویان با آن درگیر هستند با آنچه در واقعیت وجود دارد فاصله زیادی دارد. از این رو به عنوان عنوانی خاص با سازمان ها و سازمان ها در ارتباط هستیم تا نیازها و مسائل حل نشده در حوزه معماری با ما در میان گذاشته و زمینه برای یافتن راه حل به دست محققین برسد. به دلیل ارتباط قبلی با محیط دانشگاه فکر می کنیم می توانیم سهم مفیدی در رفع مشکلاتی که در حوزه معماری وجود دارد داشته باشیم.

محمد عرفع ـ مدیر للکنگ کے کے ہے همچنین سایت و سامانه انجمن معماران جوان ضمن اشاره به اینکه این گروه در تلاش است تا معماران درجه یک را تربیت کند تا معماری از زندگی روزمره و سلطه تکنولوژی بر هنر خارج شود. نقد و رمعیة و همایشهای کرزنز میکیری تراشین شده، کرد کرد.

همچنین حسینی ـ دبیر فراخوان «ترک سکیں از فروشتیـهای علمی، فروشیی بیمیری ایرانی ـ اسلامی» ـ وی در این نشست اعلام کرد: مرکز معماری یک بخش میانی برای خود در نظر گرفته و قرار است زنجیره ای از تحقیقات تا عملیات کاربردی و میدانی را انجام دهد. در این فراخوان موضوعات بیشتر جنبه کاربردی دارند تا تئوری و اگر جنبه نظری آن برجسته تر باشد به همین دلیل خلأ نظری در آن حوزه وجود دارد.

وی همچنین به موضوعات دعوت شده اشاره کرد و گفت: برخی از موضوعات طوایف از جمله هویت، سبک زندگی، ایجاد شهرهای جدید و مسکن است. از سوی دیگر، با توجه به فعالیت سایر مراکز معماری، اولویت‌های دیگری نیز در این فراخوان در نظر گرفته شده است که از این میان کتاب‌ها، مقالات و دستاوردهای پژوهشی درباره سکونتگاه‌های غیررسمی، بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشینی در اولویت قرار خواهند گرفت.

دبیر خواستار حمایت از تحقیقات علمی در زمینه معماری ایرانی و اسلامی شد موضوعات مطرح شده توسط محققان نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین مرکز معماری مرکز و بستری است که به طرح‌هایی که در دانشگاه‌ها تولید شده و به گوش مردم، دولتمردان و سیاستمداران نرسیده است، نسبت می‌دهد و فرصت ارائه و بحث در مورد پژوهش را در اختیار آنان قرار می‌دهد. دستاوردها

حسيني باشرة المزيدها در صحاح از عزل عرض المزيدة علمي، فرشوشي باميري ايراني ـ اسلامي عرض المزيدها كرد: اولین حمایت، حمایت مالی در حین انجام پژوهش است که مربوط به نظارت ناظر علمی معرفی شده از سوی مرکز معماری خواهد بود. حمایت دوم جایزه ای است که بدون توجه به پروژه های در حال انجام یا تحقیقات در حال انجام به افراد اعطا می شود. این بخش شامل کارهایی است که در دو سه سال گذشته انجام شده است. حمایت سوم، حمایت معنوی است که مرکز معماری با ایجاد بستری برای شنیده شدن پژوهش در قالب وبینار، نشست و عملیات رسانه ای برای پژوهشگران به دست می آورد.

در بخش پرسش و پاسخ این نشست، مومنی راد – مدیر مرکز معماری – درباره تضمینی که برای اجرای پروژه های تحقیقاتی وجود دارد، گفت: هدف ما ایجاد شبکه ای بین ذینفعان و فعالان است. رشته معماری کشور». سازمان های متولی شهر گاهی به دنبال راه حلی جدی هستند و یا در مکانی خاص با مشکل مواجه می شوند به طوری که با توجه به ارتباطات مرکز معماری درخواست تحقیق در آن موضوع به دست ما می رسد و برای تمرکز برنامه ریزی کرده ایم. بیشتر در مورد این طرح ها در طرح حمایت از پژوهش های علمی، پژوهشی در معماری ایرانی-اسلامی، تعامل قوی است که در زمینه همکاری نیز اجرا می شود.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به تغییر مدیریت و نظر مدیران، از مرحله تحقیق تا بهره برداری به راحتی نمی توان به توافق رسید، گفت: در ترم فعلی روی موضوع مسکن متمرکز شده ایم. دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران به راه حل نزدیک تر می شوند.

مدیر مرکز معماری در سخنانی خاطرنشان کرد: این مرکز روی الگوسازی تمرکز کرده است تا با جریان سازی در فضای علمی نتایج خوبی در واقعیت حاصل شود.

مومیایی راد در پاسخ به این سوال که آیا سبک باستانی در منظر معماری ایرانی گنجانده شده است، گفت: در بحث تعریف دو معماری ایرانی اسلامی شاید در فضای تخصصی بحث های زیادی شده است. آنچه را که در معماری سنتی داریم داریم که با درایت معماران و متناسب با فرهنگ به وجود آمده است. در حوزه معماری، جوهره معماری سنت ماست، اما تمرکز دیگر بر پارادایم و سبک معماری است که ممکن است در جهان ظهور کند و در دوره های خاصی به اوج خود برسد.

وی با تاکید بر اینکه آنچه به آن اصالت داده می شود، اصلی است که در معماری وجود داشته و برداشت اولیه مخاطب هدف است، اعلام کرد: هدف ما این بود که معماری مردم محور و پاسخگو و بدون مشکل در خدمت آن باشیم.محوطه سازی با کیفیت زندگی و بر اساس فرهنگ و محیط زیست منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

مدير مركز معماري درباره حمايت معنوي از خبرنگاران گفت: حمايت معنوي به اين منظور است كه راه را براي ديده شدن طرح ها و استفاده از دستاوردها هموار كند. مثلاً مشاوره علمی یا انتشار پژوهش در نشریات یا برگزاری جلسات در برنامه های رشته معماری صدا و سیما است. همچنین مبلغ 3 تا 15 میلیون تومان نیز در جریان تحقیقات در نظر گرفته شده و در دوره اول اجرای این طرح 300 میلیون تومان برآورد مالی شده است که در دوره های بعدی تجدید فاینانس می شود.

حسین در پایان این تماس با تاکید بر اهمیت طرح ها با توجه به مشکلات جامعه و ادامه استفاده از طرح تملک اراضی که در دوران انقلاب اسلامی به دلیل افزایش حاشیه نشینی در شهرها اجرا شد، به عنوان نمونه استفاده کرد. طرح مالیات زمین به عنوان مثال 1 راه برای کاهش مشکلات

سپس از پوستر حمایت از پژوهش های علمی در معماری ایرانی اسلامی رونمایی شد.

پایان پیام