عجیب ترین پهپاد شناسایی انتحاری دنیا در اختیار ارتش اوکراین / عکس

به گزارش خبرگزاری ماه نیوز، این شاید عجیب ترین جنگ افزار نوین باشد که به کمک تکنولوژی های روز ساخته شده است. شرکت هواپیماهای بدون سرنشین ملبورن با ابتکاری که توسط دولت استرالیا در جولای گذشته راه اندازی شد ، توانست پهپاد های یک بارمصرف جنگی برای ارتش این کشور بسازد. SYPAQ قبلاً پهپادهای Corvo Precision Payload Delivery System را به عنوان یک پهپاد تدارکاتی یکبار مصرف کم هزینه برای ارتش استرالیا عرضه کرده بود و حالا با توسعه این تکنولوژی می خواهد آنها را به اوکراین بدهد تا در جنگ با روسیه استفاده عملیاتی شوند.

بیشتر بخوانید:

به مدیر صدا و سیما گفتم: شما خودت بزرگترین انحصارگر دنیایی، اصلا از این حرف ها حرف نزن!

عکس| «شاه‌کبرا»؛ بزرگترین مار سمی که مار می‌خورد!

SYPAQ اگرچه از ارائه مشخصات دقیق پهپاد یا جزئیات تعداد پهپادها یا زمان تحویل خودداری کرد اما این فاش شده که پهپادهای یکبار مصرف که به اوکراین می روند ،پهپادهایی با بدنه‌های ساخته شده از مقوا هستند.

در سال ۲۰۱۹، اولین سری از این پهپادها با کمک گروهی از سربازان استرالیایی آغاز شد. گروهی که وظیفه مونتاژ Corvo PPDS را بر عهده گرفتند و دیدند با کمک مقوا ، چسب و چاقو از کنار هم چیدن این تکه های ارزان قیمت می توانند یک جنگنده پیشرفته بسازند!

سرجوخه ویل کویر، پس از آن به وبلاگ معرفی تکنولوژی های جنگی Grounded Curiosity گفت: “Corvo PPDS به راحتی کنار هم قرار گرفت.”

قیمت پهپادهای مقوایی چند است؟

بر اساس آنچه در سایت این شرکت دانش بنیان ساخت تجهیزات نظامی آمده نمی توان به قیمت پهپادهای مقوایی رسید اما به نظر می رسد که قیمت هر یک از این پهپادها کمتر از چند هزار دلار باشد. یعنی خیلی کمتر از دیگر انواع پهپاد جنگی چندصدهزار دلاری. نکته جالب اینکه این پهپادها کل عملیات را از طریق برنامه های نصب شده فرماندهی عملیات روی یک تبلت یا اسمارت فون اندرویدی عادی اجرایی می کنند!

پهپادهای کاغذی پا به جنگ اوکراین گذاشتند/ عکس

PPDS به طور مستقل بدون نیاز به کنترل اپراتور پرواز می کند. و در حالی که در صورت وجود، از راهنمای GPS هم استفاده می کند، اگر GPS مسدود باشد، نرم افزار کنترل می تواند موقعیت خود را از سرعت و حرکت مشخص کند. این بدان معناست که این پهپاد می‌تواند حتی در شرایط پارازیت رادیویی کامل، مأموریت‌هایی را انجام دهد. اصلی که در اوکراین یک قابلیت بسیار مهم است، جایی که جنگ الکترونیک روسیه طبق گزارش‌ها تعداد زیادی پهپاد را سرنگون کرده است.

چرا اوکراین به یک پهپاد لجستیکی کوچک نیاز دارد؟

این شرکت در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد: «این سیستم برای مأموریت های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی سازگار شده است.»

این نشان می دهد که PPDS با دوربین یا سنسورهای دیگر برای عملیات های شناسایی مواضع روسیه فرستاده می شود.

پهپادهای مقوایی چطور کار می کنند؟

شتاب و سرعت اولیه پهپادهای یکبار مصرف مقوایی بر اثر نیروی پرتابی اولیه است. این پهپادها با یک منجنیق کوچک پرتاب می شود و بردی معادل ۱۲۰ کیلومتر دارد، بنابراین به طور بالقوه می تواند در فاصله ۶۰ کیلومتری تصویربرداری کند. این قابلیت به پهپاد امکان می دهد تا قابلیت دفاع از خود در برابر حملات مستقیم HIMARS و سایر سیستم های دوربرد را در اختیار داشته باشد.

این پهپادها البته قابلیت تبدیل به پهپادهای انتخاری را هم دارند.. اوکراینی ها در طول جنگ بارها با متصل کردن بمب به پهپادهای فیلمبرداری ملخی ساده برای فیلمبرداری های خانگی و تصویربرداری های مراسم از آنها استفاده می شود بهره گرفته اند . قابلیتی که پهپادهای یک بار مصرف مقوایی شرکت استرالیایی آن را خیلی دقیقتر می تواند انجام دهد.

پهپادهای کاغذی پا به جنگ اوکراین گذاشتند/ عکس

اوکراین در حال حاضر هزاران پهپاد کوادکوپتر کوچک را در اختیار دارد، اما اپراتورهای آنها اغلب از برد محدود این ریز پرنده ها و از برد کوتاه پروازی شان شکایت دارند. به نظر می رسد که PPDS دقیقاً همان نوع سیستمی است که ارتش اوکراین به آن نیاز دارد هم برای شناسایی و هم برای حمله.

یک پهپاد مقوایی ممکن است بیش از چند ماموریت دوام نیاورد، اما این پهپادها حتی این قابلیت را دارند بدنه های شان به راحتی می تواند با مواد مقاوم تر و کم هزینه تر مانند تخته سه لا جایگزین شود.

در حالی که بخشی از صنعت هواپیماهای بدون سرنشین بر روی پهپادهای پیچیده تر و گرانقیمت تمرکز دارد – جدیدترین Reaper برای شما بیش از ۲۰ میلیون دلار هزینه دارد – شرکت هایی مانند SYPAQ متعهد به ارائه پهپادهای کم هزینه با تعداد زیاد هستند.

منبع: فوربس

۲۲۷۲۲۷