عمومی

علائم و نشانه‌های هشداردهنده تومور مغزی

خستگی اولین علامت تومور سرطانی نیست.

به گزارش ماه نیوز، ماه نیوز 3 نوع مختلف تومور مغزی وجود دارد. قسمت‌های سرطانی (بدخیم) و برخی غیر سرطانی (شاد) وجود دارد. قسمت هایی از تومورهای بدخیم از مغز شروع می شود. بنابراین در این موارد سرطان اولیه را سرطان مغز می نامند. در موارد دیگر، سرطان بدخیم می تواند به سایر قسمت های بدن مانند مغز سرایت کند و منجر به تومورهای ثانویه مغزی شود.

این علائم بیشتر در تومورهای مغزی وجود دارد، اما فردی که تومور مغزی دارد از داشتن همه این علائم دور است. همچنین علائم رشد تومور در مغز و اندازه آن متفاوت است.

علائم تومور مغزی چیست؟

علائم تومورهای مغزی بر اساس نوع، اندازه و محل دقیق مغز متفاوت است. برخی از علائم هشدار دهنده تومور مغزی عبارتند از:

2) تشنج

تومورهای مغزی می توانند بر ساختارهای مغز فشار بیاورند. این همزمان با سیگنال های الکتریکی است که با سلول های عصبی تداخل می کند و منجر به تشنج می شود. تشنج های گاه به گاه اولین علامت تومور مغزی هستند اما ممکن است در هر مرحله ای ایجاد شوند. حدود 2 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی حداقل یک بار تشنج را تجربه می کنند.

2) تغییرات شخصی یا تغییرات اجتماعی

تومورها می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند و بر شخصیت و رفتار شما تأثیر بگذارند. آنها همچنین می توانند باعث تغییرات انسانی در شما شوند. به عنوان مثال، اگر یک دقیقه آرام و شاد هستید و بعد از مدتی، بدون دلیل شروع به بحث کنید. این گروه از علائم تومور مغزی می تواند به سرعت ایجاد شود، اما ممکن است با شیمی درمانی یا سایر درمان های سرطان نیز درمان شود. تغییرات شخصی یا تغییرات غریزی در مغز ممکن است به دلیل اختلالات روانی یا سایر اختلالات مؤثر بر مغز نباشد.

2) اختلالات حافظه

مشکلات حافظه به دلیل وجود تومورها در هر نقطه از مغز. به خصوص اگر پیشانی یا لوب تمپورال تحت تأثیر قرار گرفته باشد. تومورهایی که لوب پیشانی یا دیواره را تحت تأثیر قرار می دهند نیز در توانایی استدلال و تصمیم گیری اختلال ایجاد می کنند. به عنوان مثال، ممکن است: تمرکز بر مغز است و بیرون پوشیده شده است. اغلب یک مقیاس ساده از مسائل وجود دارد یا ممکن است نتوانید چندین کار را انجام دهید و در برنامه نویسی مشکل داشته باشید. گاهی ممکن است مشکل حافظه کوتاه مدت داشته باشید و خارج از کشور کار نکنید.

این علائم می توانند در هر مرحله از تومور مغزی همزمان باشند. همچنین ممکن است یک عارضه جانبی شیمی درمانی یا شیمی درمانی باشد.

مشکلات شناختی خفیف می تواند ناشی از انواع تومورهای مغزی باشد. از جمله کمبود ویتامین، داروهای بدون نسخه یا سایر شرایط سلامتی.

3) خستگی مفرط

خستگی مفرط با خستگی معمولی متفاوت است. علائم خستگی مفرط در موارد زیر ذکر شده است:

شما اغلب یا همیشه خسته هستید.

به طور کلی شما احساس ضعف می کنید و بدن شما احساس سنگینی می کند.

اغلب در وسط روز، رویاها به حقیقت می پیوندند.

توانایی تمرکز را از دست می دهید.

آنها آشفته و بی نظم هستند.

خستگی اولین علامت تومور سرطانی نیست.

2) استنشاق و استفراغ

ممکن است در مراحل اولیه تومور، حالت انزال و استفراغ به دلیل تومور باشد که باعث عدم تعادل هورمون ها یا افزایش فشار در مغز می شود. درمان تومورهای سرطانی، اسپاسم و استفراغ ممکن است با شیمی درمانی یا سایر عوارض جانبی همراه باشد.

البته دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، از جمله مسمومیت غذایی، آنفولانزا یا بارداری و استفراغ.

استفراغ ناشی از تومور مغزی معمولاً شدید است و با استفراغ در دوران بارداری، مسمومیت غذایی یا آنفولانزا بسیار متفاوت است.

2) ضعف و بی قراری

احساس ضعف عمومی تنها می تواند به این دلیل باشد که بدن شما هنوز با تومور دست و پنجه نرم می کند. بخش‌هایی از تومورهای مغزی باعث بی‌حسی یا التهاب دست‌ها و پاها می‌شوند.

ضعف یا بی حسی ماهیچه ها تنها می تواند در یک طرف بدن رخ دهد و نشان دهنده وجود تومور در قسمت های خاصی از مغز باشد.

منبع: Healthline

انتهای پیام