عمومی

علی لاریجانی: افراط در پرداختن به امور اجتماعی واکنش‌های افراطی هم دارد

دولت و مردم باید توجه داشته باشند که افراط در برخورد با مسائل اجتماعی نیز واکنش های افراطی دارد. اینها مسائلی است که باید با ملایمت و با احتیاط برخورد کرد.

علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با این روزنامه گفت: «به نظر برخی از افراد کم حجاب اتفاقی رخ نداده است، من نمی گویم این مسائل نادیده گرفته شود، بلکه باید توجه شود. به آنها پرداخت می شود. ” در میان رجال تبلیغ و روشنگری، عده ای را می شناسم مثل آقای انصاریان که بیشتر به جنبه های عرفانی و دگرگونی های اخلاقی می اندیشد و گاه به این معانی نیز اشاره می کند. این راه درست است.

لاریجانی تاکید می کند: در برخی کشورها سخت گیری حجاب بیش از آن چیزی است که هست، آیا فساد در آنها کمتر است؟ خب پنهان تر است، آنچه مهم است تغییر ذات انسان است که مصادیق شهدا با آن مواجه شدند.

لاریجانی ادامه داد: یک بار در این شرایط حجاب را مطرح کردند، من نمی گویم باید خیانت کرد، باید به آن توجه کرد. اغراق در امور اجتماعی این نتایج را دارد. در نتیجه این مسائل اخیر، دولت و مردم باید توجه داشته باشند که رفتارهای افراطی واکنش‌های افراطی دارد. اینها مسائلی است که باید با ملایمت و با احتیاط برخورد کرد. مثل آدمی است که میگرن دارد، اما برایش نسخه می نویسیم مثل آدمی که بیماری قلبی دارد و تمام رگ هایش بسته است. ما در مورد حجاب در این شرایط بودیم. هیچ راه و روشی برای توجه به موضوع حجاب وجود ندارد و در این شرایط که مردم دچار مشکل اقتصادی هستند و موضوع حجاب را برجسته می کنند، این کار مناسب و راه درست نیست.

رئیس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در این گفت و گو با توجه به یکی از نتایج استفاده از این روش ها برای کنترل ایرادات در کشور گفت: مثلاً در دانشگاه صنعتی شریف که من به دلیل تحصیل در آنجا با این دانشگاه ارتباط دارم، یک سری تظاهرکنندگان شعارهایی دادند که در فضای دانشگاه نبود. البته ممکن است افرادی که اهل علم نیستند این شعارها را داده باشند اما به هر حال دانش آموزان بسیجی با دقت عمل کردند و شعارهای خودشان را دادند. در اینجا عده ای از پرسنل برای وساطت آمدند و خواستار آماده شدن راهرو برای خروج دانشجویان شدند اما افرادی که از خارج از فضای دانشگاه آمده بودند نیز به کارکنان حمله کردند و توهین کردند و اکنون موضوع توهین به مقدسات است که افشاگری کرده است. کارکنان. شک نکنید که نهاد امنیتی مسئول چنین دستوری به اعمال خشونت آمیز نداده است.

لاریجانی در بخشی دیگر از این سخنان گفت: مشکل این است که اگر در جامعه، جوانان یکی از احکام شرعی را از نظر فکری و اجتماعی درست اجرا نکردند، صد در صد مخالف نیست. چون فقط بعضی ها حجاب کامل ندارند. سؤال این است که سنت در گذشته با آنها چگونه برخورد می کرد و علمای فهیم کیشور چه توصیه ای دارند؟ شک نکنید وقتی یک پدیده به مقدار مشخصی رخ می دهد، درمان سفت و سخت نیست. حالا این موضوع که جنبه فرهنگی هم دارد.

این متن در سه جمله توسط علی لاریجانی با اطلاعات روزنامه نوشته شده است.