اجتماعی

فاجعه عمیقی در یمن در حال رخ دادن است/ صلح؛ راه حل مشکلات جهان

مدیر کمیته بین المللی صلیب سرخ با قدردانی از اقدام جمعیت هلال احمر ایران از تحریم های یمن نیز انتقاد کرد و گفت: امشب پذیرای 3 میلیون نفر از جمعیت یمنی خواهد بود.

به گزارش ماه نیوز، رابرت ماردینی در نشست خبری مشترک با رئیس جمعیت هلال احمر کشور به مناسبت صدمین سالگرد هلال احمر ایران امروز در ساختمان صلح به تغییرات اقلیمی اشاره کرد و گفت: اقلیم تغییر مناطق مختلف را تحت تأثیر قرار داده است، کشور تأثیر جدی بر آنها دارد، زیرا آنها قادر به رقابت با آنها نیستند. متأسفانه حدود 2 درصد از این کشورها مورد اختلاف هستند و تغییرات آب و هوایی نیز بر این کشورها تأثیر می گذارد.

وی ادامه داد: علاوه بر وظایف معمول نیاز به افزایش تقاضا برای جوامع محلی با تامین انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی و تولید محصولات کشاورزی با مزارع آبی داریم. این چالش توسط قرن تغییر آب و هوا تعیین شده است و ما در حال حاضر با کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون انجمن های ملی و سه کمک کننده بزرگ برای کمک به تسریع تغییرات آب و هوا کار می کنیم.

ماردینی افزود: این بحث ها شرایط را بدتر کرده است. مشکل کنترل تغییرات اقلیمی در نظام بین الملل است و باید هم سرعت تغییرات را تسریع کنیم و هم سازگاری را افزایش دهیم. یعنی کاهش گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری همزمان در نظام بین الملل برای سازگاری با کمبودها و مشکلات بسیار مهم است. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و فوری است. سال گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) برنامه کمک به تغییرات آب و هوا را به سازمان های بشردوستانه ارائه و منتشر کرد.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) در مورد نقش درگیری‌های مسلحانه در تشدید خشکسالی و ارائه برنامه‌های تغییر اقلیم به سازمان‌های بشردوستانه برای سازمان‌های بشردوستانه در سال گذشته بسیار مهم است. همچنین شاخه آفریقا و خاورمیانه. در همان زمان گفتم که کشور الان به شدت تحت تاثیر تاثیرات تغییرات آب و هوایی است.

ماردینی با بیان اینکه عدم کنترل بحران های ناشی از تغییرات آب و هوایی بحران غذایی را در کشورهای محروم جهان تشدید می کند، گفت: بحران غذایی تنها در افغانستان نیست. در چاد، در ساحل و در شبه قاره آفریقا، چندین کشور درگیری های مسلحانه دارند و به کمک های غذایی نیاز دارند. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) هنوز در خطر آسیب رساندن به فعالیت های بشردوستانه در افغانستان و یمن است. اما نه جستجوی ما و نه برنامه جهانی غذا یا سایر سازمان های بشردوستانه کافی نیست زیرا علاوه بر بحران غذایی مداوم در کشور، باید خشکسالی و سایر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی را در نظر بگیریم.

ما از تغییرات اقلیمی، کاهش تولیدات کشاورزی و اهمیت این مسائل آگاه هستیم: ما باید فشار را بر جوامع محلی خود افزایش دهیم و تحمل آنها را افزایش دهیم. ما اهمیتی نمی دهیم. ما هر کاری که بتوانیم برای کنترل بحران های غذایی انجام می دهیم. بحران اوکراین نیز بر بحران غذایی افزوده است و بسیاری از محصولات غذایی جهان برای تامین مخارج زندگی خود با مشکل مواجه هستند.

صلیب سرخ در یمن حضور دارد

کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در پاسخ به سوال کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در بیانیه ای اعلام کرد که صلیب سرخ بیش از اوکراین به یمن توجه کرده است. اما در نظر داشته باشید که تصادفات یمن نه از شش سال پیش، بلکه از شش دهه پیش آغاز شد و ما همزمان در یمن هستیم.

او در حمایت از ائتلاف آمریکایی صحبت کرد، اما گفت که حفظ حدود 5 میلیون نفر در یمن ایده خوبی نیست. متأسفانه از ابتدای سال یمن درگیری های گسترده ای داشته است. پیش از این در کنفرانس 41.3 میلیارد کمک برای یمن دریافت کردیم که تنها به تخصیص 31.2 میلیارد آن متعهد شد و این مبلغ هنوز پرداخت نشده است.

دبیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مثبت و موثری در تقابل های منطقه ایفا کند.

ماردینی خواستار حل مشکلات جهان و نظام بین الملل به دنبال صلح و نقش موثر ایران در مناقشه خاورمیانه شد: ما باید روی صلح سرمایه گذاری کنیم. ما باید در مسیر صلح حرکت کنیم. معجزات کارساز نبود و متوجه شدیم که دائماً با کمبود منابع و افزایش قیمت کالاها در جهان مواجه هستیم و این مشکلات به ویژه با بحران اوکراین افزایش یافته است.

ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم

رابرت ماردینی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: اما ما و شرکایمان باید به خاطر دستیابی به موفقیت های چشمگیر به خود افتخار کنیم. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) و فدراسیون انجمن های ملی (FGA) به بحران انسانی در افغانستان واکنش نشان داده اند. تنها چیزی که می خواستیم این بود که افغانستان سقوط نکند. و تحقیقات ما به این واقعیت منجر شده است که این کشور تا به امروز نابود نشده است.

وی از هلال احمر ایران برای واکسیناسیون پناهجویان ایرانی در ایران تقدیر کرد و گفت: در یک سال گذشته تعامل بسیار نزدیکی با جمعیت هلال احمر افغانستان در خصوص پناهجویان و پناهجویان افغانستانی داشته ایم. پروژه مشترک ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون اتباع افغانستانی در خاک ایران تعریف و با موفقیت به پایان رسید. البته کمک هایی که با حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران به مهاجرین افغانستانی می شود سخاوتمندانه است.

ماردینی همچنین از دشواری ایجاد موانع تحریمی علیه کشورها در برنامه های بشردوستانه خبر داد و افزود: به خاطر اختلاف و تقابل در یمن، سوریه، افغانستان و اکنون در اوکراین و روسیه. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) و جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر خواستار تحریم کارهای مخرب شهروندان کشور شده اند. برای رسیدن به این دفاع مطلوب باید چالش جنبش صلیب سرخ را جدی بگیریم و در پس زمینه باید با افراد و احزاب دارای نفوذ و نفوذ برای تغییر موثر به مذاکره ادامه دهیم. این تحقیقات توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد آغاز شد و قطعنامه هایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر صادر شد. به عنوان مثال، ماه گذشته جامعه جهانی به این نتیجه رسید که در افغانستان باید به این نتیجه برسیم که جامعه ای که تصور می شود در وضعیت نابسامانی قرار دارد، به آب و غذا دسترسی ندارد.

رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ ابراز امیدواری کرد که این کمیته و شرکای آن به تلاش های خود برای یافتن راه حلی برای مشکل طالبان در افغانستان پایان دهند. ما از طرف آمریکایی ها برای ایجاد نیروهای امداد حقوقی مذاکره کردیم. این می توانست یک الگوریتم بشردوستانه باشد و در برنامه های بشردوستانه دیگر استفاده شود.

انتهای پیام