بین المللی

فشارهای حقانی به سازمان ملل برای حضور طالبان در نشست‌ها

وزارت داخله طالبان در حساب توییتر خود نوشت که سراج‌الدین حقانی در این دیدار مدعی شد که در دو سال اخیر، امنیت در افغانستان بهبود یافته است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «خلیفه صاحب (سراج‌الدین حقانی) گفت که به نمایندگان امارت اسلامی باید حق شرکت در نشست‌های سازمان ملل متحد در مورد افغانستان داده شود.»

در این بیانیه همچنین به نقل از رئیس یوناما آمده است: «امنیت در افغانستان به نحو چشمگیری بهبود یافته و رفت‌وآمد مردم از مناطق دوردست به مرکز افزایش یافته است و به کمک‌ها ادامه داده شود.»

بنا به این بیانیه، سراج‌الدین حقانی از تداوم کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به نیازمندان افغانستان تشکر کرده است.

بیش از ۲۱ ماه از سلطه طالبان بر افغانستان می‌گذرد و در این مدت هیچ کشوری حکومت آن‌ها را به رسمیت نشناخته است. طالبان همواره خواستار شرکت در نشست‌های سازمان ملل متحد بوده‌اند، اما این درخواست تاکنون پذیرفته نشده است.

“نصیر احمد فایق”، نماینده دولت اشرف غنی، همچنان سرپرستی کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد را بر عهده دارد و طالبان چندین بار خواستار پذیرفته شدن نماینده خود به جای او در این سازمان شده‌اند.

افغانستان با بحران شدید مالی و انسانی مواجه است و بخشی عمده خدمات‌رسانی به شهروندان این کشور را نمایندگی‌های سازمان ملل متحد و نهادهای امدادرسان دیگر بر عهده دارند.

سازمان ملل از تامین نشدن بودجه ۴.۶ میلیارد دلاری برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در سال جاری میلادی نگران است و از جامعه جهانی خواسته است که در راستای تامین این بودجه همکاری کنند تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان جلوگیری شود.

در این شرایط، نمایندگان سازمان ملل پیرامون تسهیل روند توزیع کمک‌های بشردوستانه، با مقام‌های ارشد طالبان دیدار می‌کنند.

311311