عمومی

فقط کارمندان فرار مالیاتی ندارند

بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز تحقیقات، کارکنان بالاترین میانگین مالیات را در میان برخی از مشاغل پردرآمد مانند طلا و جواهرسازی، کارگران نمایشگاه خودرو، فروشندگان سیار، وکلا و مشاوران املاک پرداخت می کنند و کارمندان بیش از هفت برابر مالیات مشاوران املاک!

روزنامه به روگر ماه نیوز شرق در این تبصره آمده است: «چند سهم از درآمدهای نفتی در بودجه وجود دارد و به سمت درآمدهای پایدار مانند مالیات حرکت می کنیم، از برنامه های دولت که کمتر به آن توجه می شود؟ موضوعی که باید به طور جدی توسط مشتریان مالیات گرفته شود و از فرار مالیاتی جلوگیری شود. بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز تحقیقات، کارکنان بالاترین میانگین مالیات را در میان برخی از مشاغل پردرآمد مانند طلا و جواهرسازی، کارگران نمایشگاه خودرو، فروشندگان سیار، وکلا و مشاوران املاک پرداخت می کنند و کارمندان بیش از هفت برابر مالیات مشاوران املاک! این آمار نشان می دهد که علیرغم تلاش های صورت گرفته همچنان فرار مالیاتی زیادی وجود دارد و اغلب خدمات رسان و واسطه ها از پرداخت مالیات واقعی طفره می روند.

مالیات بر مشاغل از دیگر رویکردهای دولت است که در انتظار تصویب قانون در مجلس است و در شهریورماه امسال وزیر اقتصاد به رئیس شورای اسلامی نامه نوشت تا یک بار برای همیشه این طرح قانونی شود. ریه خطمه شود تا با وریه پول میل کیشور دالی و سوداگری کندن.

اهداف اصلی مالیات بر درآمد محدود کردن فعالیت های تجاری، ایجاد عدالت اجتماعی، افزایش منابع عمومی و افزایش کارایی اقتصادی است. افزایش هزینه فعالیت های غیرمولد مانند سفته بازی و معاملات در بازار املاک، ارز، سکه و … به گونه ای که عملاً مزیت خود را از دست بدهند یکی از اهداف مالیات بر عایدی سرمایه است. با قرار دادن این مالیات، انگیزه تجار برای شروع خرید و فروش دارایی کاهش می یابد و تقاضا برای معاملات کاهش می یابد و تقاضا و مصرف واقعی خانوارها افزایش می یابد.

وزارت اقتصاد اعلام کرد: در 9 ماهه نخست سال جاری با فشار بر بخش‌های تولیدی اقتصاد، با شناسایی 2.5 میلیون مودیان جدید و کشف فرار مالیاتی، نرخ مالیاتی حدود 100 درصد محقق شده است. این افراد در حالی که همه مشاغل، کارمندان و کارگران در حال پرداخت مالیات بودند، از مالیات خارج بودند.

اگرچه اصلاحات در نظام مالی انجام شده است، اما بررسی ها نشان می دهد که این اصلاحات باعث شفافیت این صنعت به ضرر تولیدکنندگان و غیرشفاف به نفع واسطه ها شده است. شاهد رشد 120 هزار میلیارد تومانی درآمدهای مالی دولت است که در آن صنعت 21 درصد اقتصاد را به خود اختصاص داد، اما بخش خدمات تنها 25 درصد مالیات خود را پرداخت کرد و مابقی در قالب فرارهای مالی واسطه ها و واسطه ها باقی ماند. فعالان بخش خدمات mande est

کاهش ابعاد فرار مالی در بخش خدمات و تغییر نحوه اعطای معافیت های مالی دو موردی است که باید در دستور کار مراجع مالی قرار گیرد. عدم توجه به چنین حرکتی به این معناست که در شرایط فشار، تحریم و تورم، صنعت باید تامین کننده اصلی درآمد و هزینه در سطح دولت باشد و این در حالی است که بخش تولید با مشکلات عدیده ای از جمله قیمت مواجه است. سرکوب یا تحریم

بسیاری از مشاغلی که فرار مالی دارند از کارتخوان هایی استفاده می کنند که کد اقتصادی ندارند و در سامانه پردازش مالی الکترونیکی ثبت نشده اند. این موارد نیز باید طبق قانون پیگیری شود و جریمه اعمال شود. جالب است که بسیاری از کسانی که کارتخوان ثبت نام کرده اند برای فرار مالی از پول نقد یا کارت به کارت نیز استفاده می کنند که اعتراض بانکداران را نیز به دنبال دارد.

بنابراین، کارمندان دولت و حقوق بگیران قبل از دریافت دستمزد خود مالیات پرداخت می کنند و منتظر می مانند تا سایر مشاغل و سایر اقشار درآمدزا نیز مالیات خود را بپردازند.

پایان پیام