عمومی

قرارداد الجزایر و خیانت رژیم شاه

اساساً در برابر تبلیغات رژیم پهلوی، این قرارداد نه تنها از نظر سیاسی و امنیتی برای ایران مفید بود، بلکه در صورت عدم امضای قرارداد با الجزایر، رژیم در سال 1354 سرنگون شد.

اسناد و اعترافات دولت عراق پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003 نشان می دهد که حواری بومدین، رئیس جمهور وقت الجزایر، به درخواست لئونید برژنف، رئیس جمهور وقت الجزایر، روابط نزدیکی با شوروی سابق داشته است. اتحاد جماهیر شوروی و احمد حسن البکر، رئیس جمهوری.

تشکیل جلسه سران کشورهای صادرکننده نفت اوپک در الجزایر و حضور شاه و صدام در این نشست از قبل برنامه ریزی شده بود، زیرا در چنین جلساتی جمشید آموزگار وزیر دارایی و نماینده شاه در اوپک معمولا در چنین نشست هایی شرکت می کرد.

طبق پروتکل‌های مرسوم، شاه نباید در جریان نشست اوپک در الجزایر با صدام دیدار کند، زیرا شاه از نظر سیاسی بالاتر از صدام حسین بود که در آن زمان معاون شورای فرماندهی انقلاب عراق بود.

در این دیدار که عباسعلی خلتبری وزیر امور خارجه و جمشید آموزگار نماینده شاه در OPK و صدیق صدریه دستیار سیاسی وزیر امور خارجه ایران حضور داشتند باید با صدام دیدار کنند. شد.

مهمترین موضوع مورد توجه الجزایر بود که برخلاف تبلیغات رژیم شاه، فقط به نفع رژیم عراق تهیه شده بود، زیرا اساساً طبق معاهده 1919، عراق حق حرکت در رودخانه را نداشت. , اما الجزایر به جای محاسبه طول ساحل عراق تصمیم گرفت , خت تالویگ بازی بردی از اروند رود از کردی است .

از طرفی سرچشمه رودخانه های ایران شامل کارون، دز و بهمنشیر است و رودخانه های فصلی خرمشهر و آبادان 3 برابر سرچشمه رودخانه های دجالا و فرات می شوند.

سر منشا وفرات در تركيه درد كه اين كيشه در كيشه دجله وفرات در تركيه كه كيشر كے دبي ريز سر ريز «دبي» اين دو دبي رايز در سوري و اراگ را دردت را دردت را دادت را دردت را دردت را دردت را دردت كرد. را دادت را دادت راگ براکت را کراکه براک براک از شط العرب” روند رود”

همچنین در سال 1975، ایران تنها یک سد بر روی رودخانه دوز ساخته بود، در حالی که عراق سدهای دوکان، حمرین و الحدیثه را بر روی رودخانه‌های دجله و فرات و دیگر رودخانه‌های فصلی که در نهایت به دجله و فرات می‌ریزد ساخته بود.

بر آين ورود اساسو بر بر ورد هاي راكي به شط العرب “الروند رود” حقابه عرق در روند رود بر آروند رود بر آن اساس و بر اورد ورود الوردهاي به شت العرب به شت العرب “اروند رود” بر آراكه بر آروند رود به از از از اوروند رود به کلی شد می شد از از اوروند رود به این اوند رود.

یکی دیگر از مسائل فنی این است که سطح آبادان از دریا نسبت به استان بصره که در مجاورت آبادان قرار دارد بسیار بالاتر است و به همین دلیل آب به سمت بصره می ریزد و بنابراین در فصل زمستان که رودخانه در نظر گرفته می شود. یک جریان آب، نفوذ آب به سمت نخلستان های بسره شود.

تصمیم بر این شد که الجزایر بر اساس طول سواحل شهرهای دو طرف ساحل محاسبه شود، زیرا طول سواحل خرمشهر، آبادان و اروند کنار بیش از 170 کیلومتر است، در حالی که بصره تنها 80 کیلومتر است. خط ساحلی

محاسبه «عمیق‌ترین نقطه رودخانه» زمانی صورت می‌گیرد که دو طرف در مجاورت ساحل به طول مساوی باشند، در حالی که سواحل عراق این ویژگی را ندارد، اما کارشناسان رژیم شاه متأسفانه تحت تأثیر بیگانگان هستند. فشار از جمله شوروی سابق و الجزایر.

دلیل این امر این است که رژیم ارتشی که در سال 1975 و قبل از آن به عراق حمله کرد، به دلیل وارد شدن به جنگ پارتیزانی با کردهای عراق از بین رفت و نیاز به بازسازی داشت.

بعدها صدام حسین، دیکتاتور عراق، به حسنین هیکل، روزنامه نگار برجسته مصری، در مورد قرارداد الجزایر گفت که در سال 1975 ارتش عراق تنها 4 بمب در انبار داشت و ادامه جنگ با عراقی ها ممکن نبود. کردها

این نشان می دهد که رژیم بعث عراق در ضعف کامل بود و اگر این تصمیم به امضای الجزایر نمی رسید، در همان سال 1975 رژیم بعث عراق فرو می پاشید و جنگ وحشیانه صدام علیه ملت ایران رخ می داد. اصلا شروع نشده

از سال 1968 تا 1975 بیش از 500 هزار نفر از شیعیان پس از مصادره اموال خود از عراق به ایران تبعید شدند و متأسفانه در تصمیم الجزایر به حقوق عراقی هایی که تبعید شدند توجهی نشد.

اموال مصادره شده عراقی ها میلیاردها دلار ارزش داشت که باید در قرارداد الجزایر گنجانده شود تا خسارات وارده به جمعیت عظیم عراقی ها جبران شود.

نویسنده این مقاله در آن زمان خبرنگار خبرگزاری پارس «ایرنای افلیدی» بوده و مسئولیت پوشش مذاکرات هیأت ایرانی و عراقی برای ایجاد دفتر هماهنگی مشترک بین ایران و عراق در امور ایران را بر عهده داشته است. جهان عرب.اراگی را به هایت ایرانی کرد

اما در آن زمان صدیق صدریه، رئیس هیئت ایرانی، مسئول مذاکرات، در جلساتی که با هیئت عراقی در مقر استانداری خرمشهر برگزار شد، واکنش شدیدی به این گونه سوالات داشت و گفت: اصلا جای طرح این سوالات نیست!

از این رو الجزایر تصمیم گرفت که آن را پیروزی رژیم سیاسی پهلوی بدانند، در واقع به دلیل ضعف رژیم شاه و خیانت حکومت، پهلوی نتوانست حقوق تمام ملت ایران را مطالبه کند.

بر اساس پروتکل‌هایی که دولت عثمانی در دوران صفویه و قاجار تا سال 1916 بر عراق حکومت می‌کرد، عراق باید برای ورود کشتی‌های تجاری خود به بندر بصره به ایران مالیات می‌داد.

311311