عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

لاکشری بودن همه کیز مال ماست! و ردیف کردین درُندکنار هم بری ما از نان شب هم وازیب‌تر است حالا مهم نیست بچه را به دنیا بیاوریم و چند میلیون بیشتر خرج کنیم تا تاریخ ازدواج نزدیک شود.

ماه نیوز پلاس: این یک سالگرد ویژه در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی ایرانیان در تاریخ 9/9/1399 پشت درهای اتاق زایمان صف کشیدند تا فرزند خود را به دنیا بیاورند تا اینکه تولد 3 هزار نوزاد در 24 ساعت رکورد جدیدی را به ثبت رساند. برای تولد نوزاد در کشور شد

اما اي بتيب تاريخ تولد رُند تناه نگراني است؟ جواب بده خير است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و داشتن شماره تلفن همراه، تاریخ ازدواج و حتی پلاک خودرو برای مردم امروزی ارزش و اعتبار دارد. حالا چرا ارزش ها تا این حد کاهش یافته است؟

معنای زندگی در نگاه و تعبیر انسان، تغییرات تکان دهنده است

دکتر محمد رحیمی (پژوهشگر و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که شما هم اشاره کردید، آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد نوزاد در 9/9/9 است که باید این موضوع را تحلیل کنیم. «روند اجتماعی موجب تغییر در ارزش‌ها و نگرش‌های اجتماعی جامعه می‌شود. چرا تاریخ هایی مانند تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، تاریخ عروسی، شماره موبایل، شماره پلاک و غیره برای افراد جامعه مدرن ارزشمند شده است، به اعتقاد من معنای زندگی در نگاه و تعبیر انسان ها به طرز چشمگیری تغییر کرده است.»

وی ادامه می دهد: «تعریف زندگی این است که مردم از زندگی چه تفسیر می کنند و چگونه با آن مواجه می شوند. در جامعه شناسی منظور ما این است که هر فردی زندگی خود را با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی تفسیر و تفسیر کند. اینکه تاریخ جامعه به نوعی تبدیل به یک ارزش شده و در واقع به عنوان یک معیار مورد تحسین قرار گرفته است، این است که این پدیده در نظر و ذهن افراد جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورهای جدید و ارزش‌های جدیدی که قصد ایجاد آن را دارد، معنای جدیدی از زندگی ارائه می‌کند که ما آن را به عنوان یک سبک زندگی مجلل می‌شناسیم.

بازی های لوکس و رویاها اضافه شده است!

در جمیع-شناس عرض المزید لاکتشری که این رازیه شده است،. ‌ نسلی که می خواهد آنطور که می خواهد زندگی کند، می خواهد دنیا را تغییر دهد و هویت ما بسیار محدود است. در اصطلاح پدیدارشناسی می گوییم برای درک معنای زندگی در نگاه مردم باید وارد دنیای ذهنی شد و در دنیای آنها زندگی کرد و پدیده را آن گونه که هست دید.

دکتر رحیمی معتقد است: با ورود به دنیای ذهنی علاقه مندان به تاریخ، متوجه می شویم که افراد زیادی هستند که آرزوی خود شدن را دارند و از هر جهت قصد دارند خود را از دیگران متمایز کنند و با افتخار خود را بفروشند؛ اما در این میان به دنبال این است که خود را از دست بدهند. اما دلیل تغییر و سطحی شدن ارزش های مدرن بشری این است که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم خود را با این شرایط و هنجارها وفق می دهند و جامعه را درونی می کنند. اما زمانی که افراد نتوانند خود را با شرایط و تغییرات جامعه اجتماعی و فرهنگی تطبیق دهند، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند و برای غلبه بر آن، سعی می‌کنند با نمادهای کاذب جایگاهی به دیگران و در جامعه ابراز وجود کنند.

در 2022/02/22 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذار از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: از یک سو مردم پیوندهای سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه هستند. در این تضاد اجتماعی با تغییرات ارزشی مواجه می‌شویم و ارزش‌های اجتماعی جدیدی پدید می‌آیند. در آن تاحت (منزورم استوستور است) مستلزم اجتماعی شدن است. مردم باید در مؤسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

و در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم؟ وی می گوید: در مورد اینکه آیا این سبک زندگی مختص ایرانیان و جهان سومی است، باید بگویم که چند ماه پیش نیز شاهد تاریخ مشابهی بودیم (1391/02/22) اما نه در این تاریخ، زایمان زودرس. اتفاق افتاد و تصادفی نبود.» واقعیت این است که وضعیت جامعه امروزی تغییراتی را در ارزش‌های نسل جوان ایجاد کرده است که ناشی از تغییرات فناوری، تسهیل ارتباطات و افزایش رفاه نسبی است.

وی همچنین می افزاید: جامعه توسعه یافته این تغییرات را درک کرده و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی عملکرد خوبی داشته است و بنابراین رفتار روزمره مردم بر اساس عقلانیت است. اما در جامعه، چون به طور رسمی تغییرات ارزشی را تشخیص نمی دهیم، رفتارهای روزمره معمولاً و غالباً آگاهانه از تفکر و مبتنی بر محاسبات عقلانی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «آن نشستن ها» است.

پایان پیام