حوادث

لزوم توجه به طرح‌های تفصیلی و جلوگیری از تغییر کاربری

مدیرعامل سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به لزوم تمرکز بر ظرفیت ها و ویژگی های خاص برای هر منطقه و اقلیم کشور برای سازه ها و ساختارهای مختلف، گفت: ساخته شود. تغییر عملکرد خطر تصادف را افزایش می دهد.

به گزارش ماه نیوز، محمدحسن در یکی از سلسله نشست های تخصصی حوزه مدیریت بحران که به منظور بررسی ابعاد مدیریت حادثه در متروپل آبادان برگزار شد، هستیم. این اولین ساختمان در جهان نبود و آخرین هم نبود. در کالیفرنیا یک ساختمان 2 طبقه فرو ریخت و چندین نفر کشته شدند. در برزیل نیز سال گذشته سالی موافقت کرد و جان خود را از دست داد. مشکل این است که به این حوادث توجه کافی نشده و اتفاقاتی مانند متروپل در ایران برجسته شده است.

وی ادامه داد: یک قدرت تبلیغاتی قوی وجود دارد که بر جمهوری اسلامی متمرکز شده است. در آخرین تصادف، مثلاً «کشتن» اعلام می شود، در حالی که در واقع «کشتن» در این تصادف ثبت شده است. تعداد کشتارگاه ها هم غیرقابل تشخیص بود و با کشتارگاه ها معلوم شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت بحران ادامه داد: ما مردم خیلی خوب هستیم و در واقع مردم مثل شرایط جنگ بودند که در این حادثه به ما کمک کردند. من خوزستان را می شناسم و تعصب خاصی به این منطقه دارم و آخرین لحظات جنگ را دوباره در آخرین حادثه دیدم. مردم در معرض خطر هستند اما آنها همچنان کار می کردند.

نام اضافه شده: هلال احمر کار اصلی را انجام داد. در میان گروه های حاضر، متخصصان مختلفی از جمله روانشناسان حضور داشتند.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان نخبه است. اگر قصوری صورت گرفته به دلیل وجود افرادی است که می خواهند قانون را رعایت کنند. اگر این گروه دست نخورده باقی بماند، ارزش تجاری و اقتصادی برای منطقه افزایش می یابد. اما در اثر بی احتیاطی و ناکارآمدی تخریب شد. حتی ساختمان سیمانی نیز تحت فشار کم فشار قرار دارد و نشان می دهد که آب به درستی تخلیه نشده است. این وضعیتی است که شهر آبادان با آب آجین است. ممکن است نیاز به ساخت ساختمان های کم ارتفاع در مناطق شهری باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت بحران افزود: روی ساختمان های شهر تهران کارهای زیادی انجام شده است. در این شرایط است که عملکرد بخش خصوصی به آن واگذار شده و امنیت ساختمان به آن بستگی دارد. هر ساختار به طور خاص برای استفاده طراحی شده است. به دلیل تغییرات عملیاتی، خطر امنیت در بخش ساخت و ساز وجود دارد.

وی در ادامه گفت: سازمان معماری و شهرسازی برای هر شهر نقشه های دقیقی تهیه کرده است. در آینده باید به این امر توجه شود و بر این اساس ساخت و ساز انجام شود. ضمناً برای زمینی که در ایران 5 سال قدمت دارد باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. حفظ یک رابطه منظم بین فعالیت، انسان و فضا به عنوان بررسی زمین شناخته می شود. در کشوری با وسعت یک میلیون و 6 هزار و 2 کیلومتر باید به مقیاس توجه کرد.

وی گفت: برخی از نقاط کشور مساحت کمتری دارند و مجبور به مرتفع شدن هستند. ما کشور بزرگی داریم و باید بیشتر به این موضوع فکر کنیم و حوزه خود را گسترش دهیم.

وی ادامه داد: تجهیزات مهندسی اینجا با پلاسکو اصلی قابل مقایسه نبود. در پلاسکو چیزی که جلوی ما ایستاده بود کارفرما و گل بود. اما اینجا ما با بازوها و فلزات و فلزات هستیم. در پلاسکو خطر خزدارسازی وجود ندارد اما در سایر سازه ها احساس خطر وجود دارد. همچنین فضاپیمایی که در پلاسکو وجود داشت در متروپل وجود نداشت. وقتی از جرثقیل درخواست می شود که حرکت کند، نمی تواند به راحتی در یک خیابان 5 متری و یک متری کار کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: وزیر کشور مرد فداکاری است و در این حادثه فرماندهی وقت را به عهده گرفت، فضا را تغییر داد و وضعیت موجود را تغییر داد و فرماندهی در مسجد مستقر شد و عملیات انجام شد. به سرعت مدیریت شد.” ایده انفجار ساختمان ها نیز مطرح شد، اما از آسیب احتمالی به سازه های مجاور جلوگیری شد.

وی گفت: این حادثه باید به عنوان آزمایشی برای سازه های دیگر تهران و سایر نقاط کشور مورد استفاده قرار می گرفت. در آبادان نیز سازمان‌های ارزشمندی مانند کاخ آبادان بودند که به ما کمک کردند و آنها را بر اساس دانش حرکت دادند. ظرفیت شهرستان آبادان بسیار بالاست و حتی خود شهر نیز توانایی مدیریت این حادثه را دارد.

انتهای پیام