هنری و فرهنگی

لزوم توجه بیشتر دستگاه های استان مرکزی به تکمیل موزه دفاع مقدس

ماه نیوز/مرکسری نماینده مردم اراک، کامیجان و خنداب در شورای اسلامی گفت: موزه دفاع مانند سایر موزه هایی که تاریخ ایران را به نمایش می گذارند باید مورد توجه همه نهادها و سازمان ها قرار گیرد.

محمدحسن عصیفری، 29 اردیبهشت ماه در جلسه شورای هماهنگی حفظ و نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی افزود: یکی از عواملی که باعث می شود ما یک وضعیت خوب داشته باشیم. شناخت دشمن و اینکه بتواند توطئه های دشمن را شناسایی و خنثی کند، فراموش نکردن دفاع مقدس است.

وی گفت: دفاع از نهضت مقدس و مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر رژیم بعث عراق و 37 کشور جهان و ملت ایران با دشمنان خود در حال همکاری است.

آصیفری گفت: موزه دفاع مقدس مانند سایر موزه هایی که تاریخ ایران را به نمایش می گذارند باید مورد توجه و اهمیت همه نهادها و سازمان ها قرار گیرد. قانونگذاران نیز هیچ مانعی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره دفاع مقدس ایجاد نکرده اند و همه دستگاه ها بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره دفاع مقدس تاکید دارند.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری اراک در این زمینه کمک زیادی کرده اند و امیدواریم کمک بیشتری کنند، گفت: بیشتر آشنا شوید. از آنجایی که ما همیشه در معرض خطر جنگ از جانب دشمنان خود هستیم، هر چه بیشتر برای دفاع از خود تلاش کنیم، مقدس تر هستیم.

گروهبان غلامرضا کریمی مدیر حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی گفت: شورای هماهنگی از ابتدای سال یک جلسه و دو جلسه تشکیل داده است. در قالب شورای جشن نیز تشکیل شده است. یکی از ماموریت های نیروهای مسلح کتاب مقدس دفاع است.

وی افزود: 95 اقدام برای ویرایش کتاب مقدس دفاع در استان مرکزی انجام شده و تاکنون تدوین 110 مقاله، 123 فایل جدید و شناسایی مدخل های جدید در حوزه کتاب انجام شده است. متاسفانه بخشی از پیگیری ها نتیجه ای نداشت.

کریمی گفت: در سال 99 حدود 150 میلیون تومان اعتبار برای دانشنامه در نظر گرفته شد و تنها 60 میلیون آن به دلیل اینکه مابقی اعتبار از سوی دانشگاه آزاد اسلامی داده نشد، اختصاص یافت. در سال 1400 اعتباری بالغ بر 197 میلیون تومان تصویب شد که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی تخصیص داده نشد و متأسفانه در سال 1401 هنوز اعتبار مصوب نشده است. ما متعهد هستیم که برنامه درسی را در سال 1401 تکمیل کنیم، اما با این میزان اعتبار تخصیص یافته امکان پذیر نیست.

کریمی با اشاره به اینکه یکی از رسالت های ویراستاری کتاب ما در حوزه دفاع مقدس است، افزود: در سال 1400 41 عنوان کتاب در استان مرکزی منتشر کردیم که متاسفانه امسال 6 عنوان کتاب و 9 عنوان کتاب منتشر شده است. آماده انتشار هستند.

وی ابراز کرد: 20 عنوان کتاب صوتی تهیه شده که در این زمینه با صدا و سیما همکاری داشته اند. متاسفانه تنها سه دستگاه اجرایی در استان شامل اداره اوقاف و امور خیریه، سازمان آب منطقه ای و دانشگاه عراق در چاپ کتاب همکاری داشته اند.

اراک با اشاره به موضوع باغ موزه دفاع مقدس افزود: برای باغ موزه دفاع مقدس استان مرکزی کارهای زیادی انجام شده و شهرداری و شورای شهر همکاری زیادی داشته اند اما هنوز راه زیادی برای تکمیل آن باقی مانده است.» ما چیزهای زیادی داریم. 65 میلیارد تومان شامل 5 میلیارد برای یادمان و 60 میلیارد برای موزه برای تکمیل هر چه سریعتر موزه دفاعی مصوب شد.

کریمی درباره یادواره شهدای استان مرکزی گفت: در ابتدای سال 1401 حدود 2000 یادمان نیمه کاره در کشور وجود داشت و 17 یادواره ناتمام در استان داشتیم که این یادواره ها تا پایان سال تکمیل می شود. پایان سال باید از همه ظرفیت ها و افراد خوب برای تکمیل خاطرات استفاده کنیم. تعداد شهدای یادواره استان مرکزی شامل 124 شهید در 44 یادمان عمومی، 6 شهید در 6 یادمان نظامی، 25 شهید در 13 یادمان دانشگاهی و 4 شهید در 3 یادمان است.

پایان پیام