سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد، صورت، بدن و بیکینی

از بین بردن موهای زائد با لیزر در بهترین مرکز لیزر در اصفهان یکی از رایج ترین روش هایی است که امروزه از آن به جای شیوه های سنتی وقت گیر و گاها دردناکی نظیر موم انداختن یا وکس کردن، بند انداختن، کندن موها با موچین یا ماشین های اپی لیدی و اصلاح با تیغ استفاده می شود.برای از بین بردن موهای زائد از طریق لیزر، از انرژی متمرکز لیزر یا پالس نور شدید بر روی رنگدانه های فولیکول مو استفاده می گردد. لیزر با آسیب رساندن به ریشه مو، موجب کاهش سرعت رشد مجدد موها می شود و بدین ترتیب پوست برای زمان قابل توجهی بدون مو خواهد بود تا آنکه موهای جدید دوباره رشد کنند.

باید توجه داشته باشید که با آنکه ممکن است با هر بار لیزر، رشد مجدد موها برای مدت زیادی به تعویق بیافتد، اما لیزر موهای زائد کاری نیست که با یک بار نتیجه بدهد و باعث شود تا برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید. بنابراین برای رسیدن به نتیجه دلخواه و ایده آل می بایست چندین جلسه به متخصص مراجعه نمایید.

اگرچه در سال های اخیر لیزر موهای زائد محبوبیت بسیاری داشته است و از نظر متخصصان نیز روشی بی خطر و ایمن به حساب می آید، اما همچنان می تواند برای عده ای از افراد عوارض جانبی و خطراتی را به همراه داشته باشد.در این مقاله قصد داریم تا با اشاره به نکاتی مهم در خصوص نحوه مراقبت های بعد از لیزر، به شما کمک کنیم تا با خیالی آسوده از لیزر استفاده کنید و با رعایت مراقب های لازم بعد از آن، سوزش و قرمزی پوست تان را کاهش دهید.

مراقبت های بعد از لیزر و نکات مهم

برخی از مهم ترین نکات برای حفظ سلامت پوست و مراقبت از آن پس از لیزر عبارتند از:

– استفاده از کمپرس سرد بر روی نواحی لیزر شده

پس از لیزر موهای زائد، ممکن است که پوست اندکی دچار سوزش شود و احساسی شبیه به آفتاب سوختگی در آن ایجاد شود. همچنین ممکن است که نواحی لیزر شده کمی قرمز و متورم شوند. در چنین شرایطی استفاده از یخ یا کمپرس سرد، آسان ترین روش برای خلاص شدن از این درد است. به این ترتیب می توانید بلافاصله بعد از اتمام جلسه لیزر، برای مراقبت های بعد از لیزر حتما از یخ و کمپرس سرد استفاده کنید.

برای استفاده از کمپرس سرد، ابتدا یخ یا یخ پک را درون یک حوله بپیچید؛ زیرا استفاده مستقیم از یخ بر روی پوست می تواند موجب التهاب بیشتر پوست شود. حداقل سه بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه از این کمپرس استفاده کنید تا التهابات پوستی شما از بین برود. توجه داشته باشید که اگر کمپرس یخ برای مدت طولانی بر روی پوست باقی بماند، می توان گردش خون را در آن نقطه دچار اختلال کند و موجب کاهش سرعت بهبود پوست شود.

– مصرف مسکن های معمول و رایج

استفاده از کمپرس سرد یا ژل آلوئه ورا در اکثر موارد می تواند از میزان درد و سوزش بکاهد، اما اگر درد شما ادامه پیدا کرد می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. برای مصرف مسکن ها به دستورالعمل موجود بر روی آنها توجه کنید. در صورتی که درد بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کرد، می بایست به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که استفاده از داروی آسپرین بعد از لیزر موهای زائد پیشنهاد نمی شود؛ زیرا این دارو باعث رقیق شدن خون می شود و زمان بهبودی پوست بعد از لیزر را افزایش می دهد.

– خودداری از کندن موهای باقیمانده بر روی پوست

پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد، ممکن است مشاهده کنید که هنوز اندکی مو بر روی پوست تان باقیمانده است. در این شرایط برای مراقبت های بعد از لیزر توصیه می شود که از استفاده از موم یا موچین برای کندن موها خودداری کنید. این کار باعث می شود که مو از ساقه کنده شود و علاوه بر آسیب رسیدن به پوست، فرآیند از بین بردن موهای زائد با لیزر نیز در نوبت بعدی مراجعه دشوارتر گردد.

– اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب

این نکته مهم ترین قانون مراقبت های بعد از لیزر به حساب می آید. بنابراین پس از لیزر موهای زائد، بهتر است حداقل 7 روز الی 2 هفته از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید برای مدت طولانی می تواند بخش هایی از پوست لیزر شده را تحریک کند. بنابراین حتی اگر مجبور به ترک خانه هستید به خصوص برای مدت زمانی طولانی، حتما از پوست خود در برابر اشعه فرابنفش محافظت کنید. برای این منظور حتی الامکان قسمت های لیزر شده بدن را بپوشانید. همچنین می توانید از یک ضدآفتاب با اس پی اف 30 یا بالاتر استفاده کنید تا سلامت پوست تان تضمین گردد. در نهایت برای محاظفت بیشتر از پوست صورت پس از لیزر، می توانید از کلاه آفتابی نیز استفاده کنید.

– خودداری از فعالیت هایی که موجب تعریق زیاد می شوند

اگر اهل باشگاه رفتن هستید و ورزش جزو اصلی ترین برنامه های زندگی تان به حساب می آید، سعی کنید پس از جلسه لیزر فعالیت ورزشی زیادی نکنید. پیشنهاد می شود که برای مراقبت های بعد از لیزر تا 24 ساعت بعد از انجام آن، از شرکت در فعالیت های بدنی و ورزشی شدید که موجب افزایش تعریق بدن می شوند خودداری کنید.

– پرهیز از ترکاندن تاول های احتمالی پوست

در برخی از موارد، ممکن است که پوست پس از لیزر دچار تاول شود. در چنین شرایطی هیچگاه نباید تاول ها را بترکانید؛ زیرا این کار موجب آسیب بیشتر به پوست می شود و می تواند لکه های ناخوشایندی بر روی پوست باقی بگذارد. در صورت مشاهده تاول های پوستی، از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید که برای کسب اطلاع دقیق تر از نوع آنتی بیوتیک نیز می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید.

– استفاده از محصولات مناسب مراقبت های بعد از لیزر

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است نواحی لیزر شده بدن دچار قرمزی، خارش یا ناراحتی شود. برای مراقبت های بعد از لیزر پیشنهاد می شود که از محصولات تسکین دهنده التهابات پوستی کمک بگیرید. برای این منظور به مدت چند روز، روزانه سه مرتبه از این محصولات استفاده کنید تا نواحی لیزر شده خنک و مرطوب شوند. برخی از محصولاتی که موجب جلوگیری از آسیب های پوستی بعد از لیزر پوست می شوند عبارتند از:

  • ژل آلوئه ورا
  • ضد آفتاب صورت SPF 30
  • ضد آفتاب بدن
  • کرم ضد حساسیت
  • کرم مرطوب کننده و آبرسان مخصوص پوست های حساس

– پوشیدن لباس های گشاد

پوشیدن لباس های گشاد، به خصوص در هنگام لیزر نواحی حساس بدن، ایده بسیار خوبی است. هنگام مراجعه برای جلسه لیزر و پس از آن، پوشیدن لباس گشاد کمک می کند تا لباس با نواحی لیزر شده بدن تماس پیدا نکند و باعث سوزش و التهاب نشود. بنابراین توصیه می شود که از یک لباس ماکسی بلند یا شلوار گرمکن گشاد استفاده کنید و بگذارید تا پوستتان نفس بکشد.

– خودداری از لمس پوست

معمولا افرادی که تازگی موهای زائد خود را لیزر کرده اند، دوست دارند روی دست و پاهای لیزر شده خود دست بکشند. اما پیشنهاد می کنیم که برای مراقبت های بعد از لیزر حتما پیش از لمس کردن پوست لیزر شده، دست های خود را بشویید. در غیر اینصورت، خطر انتقال ناخواسته باکتری ها به منافذ باز پوست وجود دارد.

– خودداری از آرایش و استفاده از محصولات پوستی سنگین

توجه کنید که اگر موهای صورت تان را لیزر کرده اید، آرایش صورت می تواند باعث التهاب بیشتر پوست شود. برای مراقبت های بعد از لیزر بهتر است که حتی الامکان کمتر از محصولات استفاده کنید. بر این اساس توصیه می شود که 24 ساعت بعد از جلسه لیزر و در صورتی که قرمزی پوست از بین رفته است، از آرایش استفاده کنید. همچنین بهتر است که حداقل تا 24 ساعت و تا زمان از بین رفتن قرمزی پوست، از کرم های ضد جوش صورت استفاده نکنید.

– اجتناب از استحمام با آب گرم

پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد، دمای پوست افزایش پیدا می کند و پوست فوق العاده حساس می شود. در چنین شرایطی استحمام با آب گرم می تواند دمای بدن را بالا ببرد و منجر به بروز التهابات پوستی شود. علاوه بر پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، برای مراقبت های بعد از لیزر سعی کنید که از سایر منابع گرمایی آسیب رسان به فولیکول های حساس مو نیز اجتناب کنید. بر این اساس حداقل تا 2 روز پس از لیزر، از استفاده از اتاق های بخار، سونا و دوش آب گرم خودداری کنید.

– چند ساعت بعد از لیزر دوش بگیریم

از آنجایی که پس از لیزر موهای زائد استحمام با آب گرم به هیچ عنوان توصیه نمی شود، بنابراین می توانید درجه آب را بر روی حالت ملایم تنظیم کنید و از آب ولرم استفاده کنید. یکی از مناسب ترین روش های مراقبت های بعد از لیزر دوش گرفتن با آب سرد چند ساعت پس از لیزر است. این کار می تواند به شکل قابل ملاحظه ای به تسکین نواحی لیزر شده پوست کمک کند. بنابراین 24 ساعت پس از لیزر کردن موهای زائد خود می توانید با خیالی آسوده از استحمام با آب ولرم یا سرد لذت ببرید.