عمومی

مرور تاریخ در بزرگترین شهر خشتی جهان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه آستانه – نیره شفیعی پور: یزد را به خوبی با القاب و عناوین می شناسم و اکنون شهر یزد در این روز میزبان میهمانان نوروزی است.

پس از دو سال تلاش و کوشش در منطقه تور جهانی یزد از طریق کرونا، یزد هم اکنون آماده میزبانی تور بزرگ ترین شهر جهان خشتی برای بازدید از مرکز ایران است.

وجود؛ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در یزد

بزرگسالان یزد دارای رکورد ملی 2000 و 2 هستند و علاوه بر جاذبه های هوایی طبیعی و معتدل آن، برای سفرهای نوروزی بسیار مناسب است.

علاوه بر بافت تاریخی یزد که اولین هدف آن جذب گردشگران زیاد است، سازه‌ها و مجموعه‌های تاریخی فراوان در این گوشه از جهان، تاریخ را به دل آن‌ها بخشیده است.

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

تنوع جاذبه های تاریخی و طبیعی یزد به حدی است که مسافران نوروزی اگر تمام تعطیلات خود را در یزد سپری کنند، هنوز آنقدر فضاهای نادیده وجود دارد که فرصت پرسه زدن را ندارند.

در این گزارش تعدادی از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر یزد معرفی شده است تا کسانی که قصد سفر به سرزمین کاشت و خاک را دارند، آشنایی مختصری با این آثار پیدا کنند.

هدف اصلی یزد سفر به یزد است

یزد از نظر تاریخی یکی از اصلی ترین جاذبه های تاریخی استان است که چند سالی است در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و اکنون نه تنها مسافران داخلی بلکه مسافران خارجی نیز مشتاق سفر به ایران و یزد از این منطقه هستند.

نساجی تاریخی یزد که بزرگ، غنی و سرچشمه حیات است، وسعتی بالغ بر 3 هکتار دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

ترکیبی از پارچه های مرکب خانه ها، بناهای خشتی، ساباط ها و محله های قدیمی و ظرافت نجاری بر بام خانه ها، درهای چوبی با کلون و اسرار، کپه های آب روی پله ها، مساجد و بازارها و حمام ها همه در آن است. ماموتی زندگی و سروصدا و انرژی آفرید و تصاویر تخیلی زیادی در فضا وجود دارد.

بافت تاریخی یزد از شمال به خیابان دولت آباد، از جنوب به خیابان کاشانی، از شرق به محله فهادان و از غرب به خیابان مطهری محدود می شود و از یزد به قنات یا قنات عظیم فهادان و از سمت برج و برج محدود می شود. باروی یزد قدیم وارد آن شد.

روزی یاد نوروز در تاریخ یزد افتادم

با وجود اینکه تمام دستگاه های گردش خون یزد با بافت های تاریخی و سایر جاذبه ها و جاذبه ها منسوخ شده است، اما بافت به اندازه کافی جذاب و زیبا است و گردشگران می توانند روزی خود کاملی را در این بافت بپاشند.

ورود از کنار برج و باروی یزد و بازدید از این برج، بازدید از محله فهادان به عنوان یکی از کانال های اصلی تاریخی محله های تاریخی بافت، بازدید از زندان اسکندر کوچه آشتیکنان، گذر از مسجد جامع، بازدید از مسجد جامع یزد، بازدید هتل ها و کافه های سنتی با آجرهای زیبا و ادویه های نوشیدنی و غلاف خیار

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

با این همه مسیر تاریخی در کوچه پس کوچه، فرصت بازدید از یک خانه باستانی فراهم شده است. خانه هایی با محوطه مرکزی، اتاق های سه و نیم، استخرهای فیروزه ای رنگ که اغلب با مو و پر پوشیده شده اند، پنجره های رنگارنگ، زیرزمین های مرموز، سایبان ها، تالارها و … کل آلبوم پر از عکس های خاطره انگیز و اختصاصی برای مسافران است. .

باغ دولت آباد پس از تاریخ خود یکی از مهمترین بناهایی است که مورد بازدید گردشگران قرار گرفته است. این باغ زیبا و باستانی یکی از مکان های دیدنی یزد در محله پامنار واقع شده است.

بلندترین آسیاب بادی جهان در ساختمان باغ دولت آباد

باغ زیبای دولت آباد، مرتفع ترین شهر جهان که قرن هاست در اینجا بوده، یکی از زیباترین، تاریخی ترین و بی نظیرترین بناهای جهان است. این باغ همچنین دارای رکورد و ارزش جهانی است که ساعت ها برای آن زمان صرف کرده است.

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

استخری بلند با فواره های بلند که دو طرف آن را درختان بلوط و بلوط و بلوط و کاج احاطه کرده اند زیباست.

باغ دولت آباد در رده 2 باغ ایرانی ثبت جهانی شده است

این باغ که یکی از 5 باغ ایرانی ثبت جهانی است، در سال نهم هجری قمری تأسیس شد و در دوره زندیه و شهر پیرامون یزد به زیبایی گسترش یافت.

پس از این باغ زیبا و بازدید از مرتفع ترین پرنده جهان، بازدید از طولانی ترین و قدیمی ترین کانال جهان خالی نیست.

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

دره زاراچ 5 کیلومتر طول دارد و قدمت قدمت آن به 2000 سال می رسد و این دره نیز در سال 3 پس از میلاد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

یکی از مهم ترین مکان های دیدنی قنات کوشک نو در شهر یزد است که این قسمت برای بازدیدکنندگان آماده شده است.

میراث فرهنگی یزد

تیراژ یکی از موضوعات مورد بحث امسال در اینجا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد به خبرنگار آنلاین در این خصوص گفت:

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

به گفته احمد آخوندی، برخی از مسیل ها خشک شده اما برخی از آنها آب روان دارند و افزود: بازدید کنید.

وی گفت: یزد شرایط را برای حضور گردشگران در سایر اماکن گردشگری نیز فراهم می کند.

تاریخچه بزرگترین شهر جهان را مرور کنید

آخوندی ابراز امیدواری کرد: امسال یزد نیز بتواند میزبان خوبی برای گردشگران نوروزی باشد و امیدواریم با معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی بتوانیم بر تعداد بازدیدکنندگان درازمدت بیافزاییم.

نه تنها شهر یزد بلکه استان یزد نیز مملو از جاذبه هایی است که حتی یک تعطیلات دو هفته ای هم آنها را راضی نمی کند و البته میهمان نوازی مردم شریف و مهمان نواز یزدی، علاقه مندان زیادی به سفر در سراسر جهان ایجاد می کند.