سلامت و دانش

معمای ۵۰۰ ساله داوینچی حل شد!

پریسا عباسی– پروفسور میگل آنجل‌هرادا از دانشگاه سویا، به همراه پروفسور جنز.جی.ایگرز از دانشگاه بریستول مکانیسمی را کشف کرده‌اند که در آن حرکت نامنظم حباب‌هایی که در آب بالا می‌روند را توضیح می‌دهد. این یافته‌ها که در مجله معتبر Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است، به ما اطلاعاتی در مورد رفتار ذراتی که بین حالت‌های جامد و گاز قرار می‌گیرند ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید:

پرواز دوباره بزرگترین هواپیمای جهان که روسیه در اوکراین نابودش کرد

عکس| این مارهای عجیب از قبر بازگشته‌اند

پنج قرن پیش، لئوناردو داوینچی این مشاهدات خود را ثبت کرد که حباب‌های داخل آب اگر به اندازه کافی بزرگ باشند، برای بالا رفتن و رسیدن به سطح آب، از یک خط مستقیم منحرف می‌شوند و به صورت زیگ زاگ یا مارپیچ حرکت کرده و بالا می‌روند. با این‌حال تاکنون توضیحی در مورد این پدیده حرکتی تناوبی یا مکانیسم فیزیکی آن یافت نشده بود.

Leonardos-Ascending-Bubble.jpg

نویسندگان این مقاله جدید، تکنیکی برای گسسته سازی عددی، برای توصیف دقیق رابطه حباب هوا در آب ایجاد کرده‌اند. این تکنیک آنها را قادر می‌سازد تا حرکت حباب در آب را شبیه‌سازی کرده و پایداری آن را کشف کنند. شبیه‌سازی‌های آنها با اندازه‌گیری‌های حرکت ناپایدار حباب با دقت بالا مطابقت دارد و نشان می‌دهد که حباب‌ها زمانی که شعاع کروی‌شان از ۹۲۶/۰ بیشتر شود، در آب از مسیر مستقیم منحرف می‌شوند. نتیجه‌ای که در دهه ۹۰ میلادی نیز با حدود ۲٪ از مقادیر تجربی با آب بسیار خالص، به دست آمده بود.

نظر محققان درمورد ناپایداری مسیر حباب این است که به دلیل منحرف شدن دوره‌ای حباب، انحنای آن تغییر می‌کند، بنابراین بر سرعت بالا رفتن آن تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد نوسان در مسیر حباب می‌شود، و حباب در مسیر حرکت به بالا به آن سمتی که انحنای آن زیاد شده کج می‌شود. سپس، همانطور که سیال سریع‌تر حرکت می‌کند و فشار سیال در اطراف سطحی که انحنای آن زیاد است کاهش می‌یابد، متعادل نبودن فشار، حباب را به موقعیت اولیه خود بازگردانده و چرخه دوره‌ای دوباره شروع می‌شود.

منبع: scitechdaily

227227