عمومی

منع تعقیب سه مسئول در پرونده اتوبوس خبرنگاران!

سه مقام دولتی که پیش از این به عنوان متهمان حادثه اتوبوس معرفی شده بودند، تبرئه شدند.

به گزارش ماه نیوز، «عصر ایران» ادامه داد: در آبان ماه یک دستگاه اتوبوس خبرنگاران از دادگستری به دادسرای ارومیه منتقل شد. علاوه بر راننده اتوبوس نقدی سه نفر از مدیران دولتی به نام‌های مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی، رئیس محیط زیست ارومیه و رئیس ستاد احیای رودخانه ارومیه آذربایجان غربی متهم شدند.

بر اساس این گزارش، اتوبوس حامل خبرنگاران در دومین روز از ماه در مسیر پیرانشهر که منجر به جان باختن خبرنگاران «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی» شد.

در همین ماه ماه گذشته پرونده خبرنگاران با شکایت خانواده مشهد کریمی و ریحانه یاسینی و بقیه خبرنگاران تشکیل شد. تا این ماه پرونده به عنوان محل حادثه در نظر گرفته شده بود اما چهار ماه پیش پرونده در اختیار ارومچی قرار گرفت.

در چهار ماه گذشته، گزارش‌های رسانه‌ای از دادگاه ارومیه به سه مقام دولتی که قبلاً از سوی دادگاه ارومیه به پول نقد متهم شده بودند و توسط بازجویان ارومیه تبرئه شده بودند، مطلع شده است.

به گفته این وکیل، خبرنگاران از مخالفت شاکیان و وکلای دادگستری بی اطلاع بوده و برخلاف قانون، حتی رای قطعی به وکیل ابلاغ نشده و شکایات تا پایان مهلت قانونی مجاز نبوده است. تنظیم شد.

محمد داسیما وکیل خبرنگاران در این خصوص گفت: استیضاح مجمع عمومی و انقلاب اروپا بدون تشکیل جلسه و دعوت از بنده به عنوان وکیل شکایت و به همین ترتیب به آن اعتراض کردم.

این در حالی است که همه قطعنامه های قطعی صادره از انقلاب عمومی قطعی نیستند و حاوی «روز اعتراضی دربار کیفری» هستند.

دسما ادامه داد: بر این اساس اگر استیضاح ارومیه بر علیه سه مدیر باشد باید طبق ماده به ما ابلاغ شود شروع شد. اما اکنون این تصمیم به ما ابلاغ نشده و از نظر دستوری حقوق مراجعین سلب شده است.»

برهمین اساس وکیل خبرنگارانی که در تصادف اتوبوس امروز کشته شدند صرفاً از منع تعقیب سه سران کشور مطلع شد و خواستار ابلاغ رأی نهایی به شاکی شد و به اقدامات قانونی مطابق قانون انجام شود.

متن اعتراض از سوی رئیس شعبه دوم دادگاه همه پرسی آذربایجان غربی تقدیم خبرنگاران شد. علیرغم اینکه استیضاح بند ششم مجمع عمومی و انقلاب اروپا بدون دعوت از طرفین و تمامی مراجعین (شکایات) نهایی شد، اما متاسفانه این تصمیم بر خلاف ماده 9 . لذا از اداره تحقیق و تفحص در این مورد تقاضا دارم طبق ماده 2 قانون اساسی دولت اسلامی عراق و شام، موظف به صدور رای نهایی نباشد، مرز و رونقی که از دست رفت. در این حادثه زندگی می کند طبق قانون برخورد قانونی خواهیم کرد.

با توجه به رفع اتهام سه رؤسای دولت توسط لشکر ششم مجمع عمومی و انقلاب ارومیه، محمد دسمه وکیل خبرنگار خبرنگاران از حادثه دلخراش اتوبوس در این شهر حذف شد. اعتراض می‌شود که متن لایحه به شرح زیر است: «علی راغوم را احضار می‌کنم که بازجویی بدون دعوت از همه طرف‌ها (شکایت‌ها) قطعی نشده است، اما متأسفانه در کمال تعجب این طرف و موکلین در اصل. ابلاغ نشده است، خلاف اصل 5 قانون اساسی است. لذا بر اساس اصل 2 قانون اساسی حکم قطعی صادر می نماییم مبنی بر اینکه تخلف از این قانون و موکلین آن قانوناً به منظور حفظ حقوق مددجویان و حفظ خون آنان ابلاغ شود. طبق قانون برخورد قانونی خواهیم کرد.

به گزارش دسما، بر اساس نظر کمیسیون عالی تصادفات، کمیسیون ایمنی راه ها، هیئتی سه نفره متشکل از فرماندهی انتظامی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی، رئیس بازرسی نیروی انتظامی و مدیر دفتر نظارت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و بررسی عملیات درصدی از مسئولان سفر مقصر بودند. ارکان تقصیر مادی و ماورایی منحصر به قانون خاص نبوده و نماینده است. از بمبلاتی، عدم رعایت سیستم های دولتی، بی احتیاطی گرفته تا … می تواند مصداق گناه و تقصیر و سهل انگاری باشد. این اقدامات هم ماهیت اداری و هم کیفری دارد.

حدود هشت ماه از حادثه دلخراش اتوبوس می گذرد و خبرنگاران برای شناسایی مقصران این سانحه و علت مرگ این دو خبرنگار مراحل را طی کردند.

مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران و خانواده هایشان خواستار برخورد دقیق و سریع و عادلانه در این پرونده هستند.

انتهای پیام