اجتماعی

مهمترین عوامل تشدید خشکسالی‌ و کم‌آبی در تایوان

خشکسالی می تواند در هر جای دنیا رخ دهد و از دهه 1880 این پدیده نامطلوب زیست محیطی در بسیاری از کشورهای جهان گزارش شده است و کشورهای پردرآمد مانند ایالات متحده آمریکا و تایوان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به گزارش ماه نیوز، داده های ارائه شده توسط مرکز نظارت بر مهاجرت داخلی (IDMC) مستقر در ژنو، یک سازمان غیردولتی بین المللی، نشان می دهد که بین سال های 2017 تا 2020، در مجموع 2.4 میلیون مهاجرت داخلی به دلیل خشکسالی گزارش شده است.

مهاجرت عمدتاً به 13 کشور است که بیشتر آنها کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط ​​هستند و مربوط به روستائیانی است که به دلیل خشکسالی و کمبود و مهاجرت اجباری از روستا به شهر به دلیل تغییرات محیطی معیشت خود را از دست داده اند. مرتع.

به گزارش پایگاه اینترنتی امداد، اما شواهد کمی مبنی بر مهاجرت به دلیل از دست دادن معیشت به دلیل خشکسالی در مناطق غیر روستایی وجود دارد. اما در تایوان، صنعت تراشه به عنوان بخشی از خشکسالی که سهم زیادی از بازار جهانی لوازم الکترونیکی را به خود اختصاص داده است، متضرر شده است و در نتیجه برخی از کارگران این صنعت نیز به طور غیرمستقیم تحت تأثیر این مشکل زیست محیطی قرار گرفته اند.

تایوان به دلیل موقعیت مکانی خود باید یکی از پرباران ترین کشورهای جهان باشد. آب و هوای آن در شمال و نواحی مرکزی گرمسیری و در جنوب گرمسیری است. طوفان در تابستان و پاییز و همچنین باران در فصل های موسمی رایج است. معمولاً در این مناطق به قدری باران می بارد که در ایستگاه های مترو و مراکز خرید چترهایی نصب می کنند تا در صورت نیاز عابران بتوانند وام بگیرند.

اما سال گذشته یک اتفاق غیرعادی رخ داد و هیچ طوفانی در جزیره رخ نداد و بارندگی بسیار کم بود.

بارندگی در این کشور در سال گذشته (2020) کمتر از حد انتظار بود و باعث شد تایوان با بدترین خشکسالی خود در 56 سال گذشته روبرو شود، بنابراین بسیاری از مخازن آن اکنون کمتر از 20 درصد ظرفیت خود را دارند و برخی از مخازن دارای آب های سطحی هستند. کمتر از 10 درصد.

وضعیت به این ترتیب است که آب منازل و مشاغل سه شهر و شهرستان از جمله یکی از بزرگترین مناطق شهری دو روز در هفته قطع شده است.

خشکسالی و کم آبی نیز کشاورزی در کشور را به خطر انداخته است.

کارشناسان با بررسی برخی از عوامل موثر در خشکسالی فزاینده این کشور در سال های اخیر معتقدند که نشت لوله ها باعث شده تایوان حدود 14 درصد از ذخایر آبی خود را از دست بدهد.

جنگل زدایی باعث فرسایش خاک در هنگام بارندگی می شود که منجر به افزایش مقدار خاک در مخازن می شود و در نتیجه ظرفیت این مخازن برای جمع آوری آب بیشتر در فصل بارندگی برای استفاده در زمان خشکسالی کاهش می یابد.

این کشور همچنین از دهه 1960 شاهد کاهش چشمگیر روزهای بارانی بوده است که به نوبه خود بحران را تشدید کرده است.

کارشناسان می گویند اگرچه دولت تایوان اقداماتی را برای رسیدگی به این مسائل انجام می دهد، اما همه در هر زمینه و موقعیتی باید به این فکر کنند که چگونه می توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم، به خصوص که تغییرات آب و هوایی منجر به کاهش می شود. هوا بارانی است.

انتهای پیام/