عمومی

موقعیتِ مهدی! – ماه نیوز

حذف تیم امید با مهدویت از گروه جام ملت های آسیا دور از ذهن نماند اما در عین حال فاجعه ای هم نیست.

به گزارش ماه نیوز، این روزنامه همشهری نوشته شده: «تمام ماجراهای فوتبالی این روزهای ایران کاملاً قابل پیش بینی است. با حذف پیکارهای ادامه دار تیم ملی تدارکات تا حذف امیدهای این تیم برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در 5 سال اخیر، سرانجام مرحله گروهی به توافق رسید. باید بپذیریم که بعد از شکست ترکمنستان منتظر چنین اتفاقی بودیم اما با این وجود حجم حملات به مهدی مهدوی سرمربی این تیم امید را از دست داد. مهدی را که از سرمربیگری کنار گذاشته شده را باید منتقد فنی دانست، اما باید آنقدر رحم کرد که فراموش کرده بود این مربی تیماش به تازگی دو تورنمنت در این تورنمنت کسب کرده بود و عملاً از فرصت استفاده کرد و توانست یکسان.

منتقدان به سرعت به این واقعیت اشاره می کنند که آنها دو بازی بسیار مهم را به دلیل ناهماهنگی در لیگ و عدم همکاری دو ملت انجام می دهند. توجه به نکات مهم این دست، نوع انتقاداتی است که تیم ملی را از عرصه عدالت و منطق خارج می کند. هیچ کس نمی تواند ادعا کند که این تیم خوب است و به تمام اهداف خود رسیده است اما این حذف فاجعه ای نیست که بیشتر فوتبالدوستان در ایران در سر دارند.

حذف تیم ملی از مرحله گروهی جام ملت های آسیا دور از ذهن نماند، اما در عین حال «تراژدی» هم نیست. چرا که این مربی با کمک زیر 3 سال به این مسابقات رفت و بازیکنان را به تنهایی به این جام برد تا در 2 المپیک پاریس حضور داشته باشند. ایران می‌تواند با قوی‌ترین تیم رقابت کند، تمام استعدادهای خود را بسیج کند و نتایج بهتری بگیرد، اما شاید برای اولین بار در حال حاضر «آینده» ایران ترجیح داده شود و این مسابقه برای این تیم امیدوارکننده باشد. تدارکات ارتش برای نبردها و بازی های مهم تغییر کرده است.

این بازیکنان تجربه زیادی در بازی کردن ندارند. اکثر آنها آنقدر کم حرف هستند که حتی فرصت بازی در خانه را پیدا نمی کنند. طبیعتا زمان بیشتری می برد تا این تیم و این نسل با هم هماهنگ شوند و به یک مجموعه واقعی و بی عیب تبدیل شوند. واقعیت این است که تیم ملی ایران هرگز در بین چهار تیم برتر پنج سال جام ملت های آسیا قرار نگرفته است. ایران با تمام تجربه خود در این جام تنها یک بار در مرحله گروهی رد شده و در همان رقابت ها از جام حذفی شده است. بنابراین نه این حذف اتفاقی است و نه زلزله های ویرانگر برای فوتبال ایران. این فقط یک اتفاق تلخ و تکراری است که شاید با تغییر دیدگاه و نگرش نسبت به پرورش و همچنین فراهم کردن امکانات لازم برای تیم های پایه، به مرور زمان تغییر کند.

ماموریت اصلی مهدی و سایر اعضای تیم فنی کادر، رساندن این تیم به المپیک خواهد بود. این مأموریتی است که استانداردهای یک رهبر واقعی را تعیین می کند. اصرار بر ایجاد تغییر در این تیم ممکن است بر همان فعالیت های قبلی تأثیر بگذارد. اگر فدراسیون به این موضوع اطمینان دارد باید در چنین شرایط سختی قرار بگیرد. اگر نیازی به اعتماد نیست، بهتر است در همین مرحله این همکاری پایان یابد. رسیدن به المپیک و شکست دادن طلسمی که برای چهار دهه ممکن بود، صبر و استقامت زیادی می خواهد. هیچ راهی برای رسیدن به بازی های المپیک در روز یکشنبه وجود ندارد. برای لذت بردن از این منظره، باید با ناراحتی به تماشای این منظره بنشینیم.»

انتهای پیام