هنری و فرهنگی

می‌خواهند تئاتر وجود نداشته باشد/نظارت‌ها و شوراها برای خاموش کردن چراغ سالن‌های تئاتر وجود دارند

زینب تنها کسی است: کرونا دو سال یکی از سرسخت ترین دشمنان عرصه هنر و فرهنگ بود چرا که سینماها و تئاترهای کشور را تعطیل کرد و ضربه سختی به آنها زد. پس از مدت‌ها شیوع کرونا، زمان استراحت 45 روزه در سالن‌های نمایش فرا رسید که فعالان این حوزه را با بحران مواجه کرد. شکرخدا گدرزی کارگردان و نویسنده تئاتر از وضعیت فعلی این هنر می گوید و تصویر دقیقی از این وضعیت برای ما ترسیم می کند.

کهه کودی‌ها سنگنتر بود و عجیب!؟

مدیر تماشاخانه گدرزی در مقایسه با اینکه کرونا آسیب بیشتری به عرصه تئاتر وارد کرده یا ناکارآمدی های اخیر و مرخصی های مکرر، پاسخ می دهد: قبل از هر چیز می گویند کجا تئاتر را تعطیل کنند و به این نتیجه می رسند که اول تئاتر را تعطیل کنند. تئاتر همیشه در دسترس است و اولین انتخاب، در دوران کرونا، بسیاری از مشاغل خطرناک تعطیل نشدند، حتی اگر احتمال شیوع کرونا افزایش یافت. اولین مشکل در شرایط ناپایدار کنونی این است که عده‌ای ایده‌های منداند تیاتر بشود. این دیدگاه در درجه اول ناظر به مسئولان و متولیان امر است. طبیعتا این فضای ایجاد شده کار و جستجو در این زمینه را سخت می کند. من به این نتیجه رسیده ام که فرهنگ و تئاتر تعطیل نیست. تئاتر رسالت مهمترین رسانه فرهنگی، باز و فعال است.

بدون امید، هرگز

و از امید نه تنها به تئاتر بلکه به آینده می گوید: «دیدم که کل جامعه روشن است و معتقدم کل جامعه به سمت کمال می رود. هر افتوکیزی هم کے کے کے کے جهان رو به کمال است. چیزهای خوبی هستند که پول می خورند. تئاتر و جامعه در آینده به سمت کمال می رود نه به سمت تباهی و سیاهی. اگر به آینده و تئاتر امیدوار نباشم به بن بست می رسم که زندگی را برایم غیرممکن می کند. من بسیار امیدوار هستم و به آینده اعتقاد دارم، بر خلاف برخی نظرات که می گویند دیروز بهتر از امروز است، باید از دید وسیع تری به وضعیت نگاه کرد.»

بیشتر بخوانید:

آثار به بخش رادیو تئاتر معرفی شدند

تماشاخانه سیار کانون مهمان کودک و نوجوان کیش شد

«تالار هانر» می‌خواهد دیгре اینففیکشن‌های می‌شود/ تماس با فروشگاه

کورشید پشت ابر نیمیمند

شکرخدا گودرزی وضعیت کنونی تئاتر را چنین می گوید: باید دید که موانعی برای جامعه وجود دارد و باید امیدوار باشیم. من معتقدم انسان بدون فکر حرکت می کند و نمی تواند بماند، این ویژگی جامعه است. جهان در حرکت است و خورشید پشت ابر است و شب پایدار نیست. من معتقد نیستم که تخریب پایدار است.»

تئاتر با تماشاگر زنده است

این نویسنده خطاب به اهالی تئاتر می گوید: از مردم دعوت می کنم در این شرایط از جامعه تئاتر حمایت کنند و به تئاتر بروند. دوباره نشان داده خواهد شد. تئاتر فقط به خاطر حضورش با تماشاگران زنده است و امیدوارم حمایت کنند.»

پشتیبانی در دسترس نیست

وی در ادامه با اشاره به نوع عملکرد دولت نسبت به تئاتر می گوید: حمایت دولت از این هنر به حداقل و حتی صفر رسیده است. بخش خصوصی کمتر این هنر را دنبال می‌کند و اگر با نمایش‌های تجاری و نه فرهنگی دنبال شود، آثاری را دنبال می‌کند که پول داشته باشد. سال گذشته دولت بیشتر حمایت کرد. اما در این یک سال موافقت نامه حمایتی چند سالی صورت نگرفت و این موضوع برای هنری مثل تئاتر خیلی مضر است، توجیهی ندارند و جوابی هم ندارند، به همین دلیل می گویم خیلی از مسئولان می خواهند تئاتر وجود نداشته باشد. سال ها پیش ساختار شورا وجود داشت که مورد حمایت آن بود. دولت نه تنها کمک می کند بلکه مانع هم می شود، نظارت و شوراها نه برای کمک و حمایت بلکه برای خاموش کردن چراغ های تئاتر وجود دارند. کسانی که چراغ ها را روشن نگه می دارند سربازان خط مقدم فرهنگ هستند.

گودرزی به حمایتی که گاهی شکل می گیرد می خندد: «اگر ساپورت شکل بگیرد، خیلی کوچک و خیلی دور است.»

این تئاتر فعال می گوید: «کسانی که می خواهند حکومت را نشان دهند، مردم نیستند. این هنر، هنر گران است و اگر حمایت نشود، نمی‌تواند روی پای خود بایستد، مثلاً تولید داخلی زمانی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد که با واردات خارجی حمایت نشود.»

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: تئاتر مانند یک اثر هنری است که در داخل تولید می شود. چگونه است که تهیه کننده داخلی از انواع وام ها و تسهیلات و یارانه ها استفاده می کند اما تئاتر از این همه محروم است!؟ या अगर बह گار चंडरगाजी बह तथा पुष मिकन ब؟

گدرزی در پایان با اشاره به اینکه شرایط این روزهای اینترنت در کشور نیز بر مشکلات تئاتر افزوده است، خاطرنشان کرد: موضوع تبلیغات، تئاتر است که با این مشکلات اینترنت و فضای مجازی، راه حل مناسبی است. برای تبلیغات باید در نظر گرفته شود.”

57226