عمومی

ناگفته‌های خالق ایرانی نماد جام‌جهانی ۲۰۲۲

در حالی که شاهد قرعه کشی مرحله گروهی جام جهانی بودیم، در ابتدای جام جهانی برای دیدار با حریفان تیم ملی در این دور از رقابت ها در قطر بودیم اما در آن لحظه متوجه این کار نشدیم.

به گزارش ماه نیوز، روزنامه «خراسان» در ادامه خود نوشت: بخشی از آن شبیه روح و موجودات دیگر است و آن را «سفر ماهیگیری در خلیج فارس» می دانند، اما هیچ یک از این تعابیر از «عیب» درست نیست. لایب، به زبان عربی، نمایشنامه‌نویسی است که در دعوت از همه طرفداران فوتبال به تماشای تکنیک‌های خودش و البته به شدت مهارت دارد. نکته مهم در مورد این طراحی این است که یک طراح گرافیک ایرانی در آنجا حضور داشته است «سید حسین اجاقی» فردی است که در چند روز اخیر نامش در رسانه ها منتشر شده و به عنوان طراح جام جهانی معرفی شده است. او سال ها پیش مستند ویژه ای برای «طراح شخصیت» داشت اما حالا برای اولین دوره جام جهانی غرب آسیا توانسته موفقیت های زیادی کسب کند.

او از ابتدای این ماجراجویی طراحی با ما صحبت می کند، با امیر قطر با او تماس می گیرد، چالش های طراحی را ذکر می کند و ….

از بچگی عاشق نقاشی بودم

این عکاس جوان و با استعداد و هنرمند با استعداد در اولین سوال درباره اینکه چقدر طول می کشد تا یک طراح حرفه ای شوید، می گوید: از سال اول وارد رشته طراحی شخصیت و نقاشی دیجیتال برای انیمیشن و بازی های رای گیری شدم. او در تعدادی از پروژه های انیمیشنی و سریالی انیمیشنی در زمینه طراحی شخصیت و فضا نقش داشته است. همچنین طراحی و اجرای کتاب مصور دو جلدی (کمیک استریپ) و طراحی مجموعه استیکر برای چندین برنامه پیام رسان فارسی از جمله فعالیت های دیگر بود.

یک سال پیش یک ایمیل به فیفا ارسال شد

این سوال که چند وقت پیش طراحی جام جهانی قطر چگونه آغاز شد، می گویم: من در نظر گرفته ام و از بین این پیشنهادات، سه مورد را انتخاب کرده ام که مورد تایید همه کارشناسان قرار گرفته است. بنابراین فیفا این سه پیش نویس را یک ارزیابی کلی اعلام کرد و هر کدام که بیشترین رای را به دست آورد، دوره تولید محصولات جهان بر اساس یکسان را تغییر خواهد داد. در این بین تقریبا یک سال و نیم پیش ایمیلی از کمیته انتخابی جام جهانی دریافت کردم. این سازمان کمیته مشترک فیفا و مسئولان جام جهانی قطر است. در این ایمیل ذکر شده است که نمونه شما را دیده‌ایم، آن را تایید کرده‌ایم و پسندیده‌ایم، بنابراین در صورت علاقه لطفاً پیشنهاد خود را به عنوان جام جهانی ارسال کنید و برای ما ارسال کنید.

طرح اول، قسمت 2، به طرح برتر فیفا تبدیل شد

این طراح گرافیک که خود را برای حضور در جام جهانی قطر آماده می کند، گفت: پس از کشف انتخاب کمیته ایمیل برای جام جهانی، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کردم و همچنین جزوه ای را ارسال کردم که شامل طراحی باید چگونه باشد. مهم است و آنها تمایل دارند روی آن کار کنند و یک سری توصیفات داشته باشند. معروف شدن به عنوان پرنده ملی قطر یک چیز مغرور بود و من به اصطلاح در چند مرحله روی آن کار کردم.فیفا شبکه های اجتماعی خود را راه اندازی کرد. می گفتند بر اساس این شخصیت ها انیمیشن هایی ساخته می شود و مخاطب با نمایش انیمیشن به آن ها رای می دهد. این حادثه یک سال پیش اتفاق افتاد و قرار شد نتیجه آن برای ما مشخص نشود اما دو ماه از آن زمان می گذرد و خبری منتشر نشده است. من به همان کمیته ایمیل زدم که کشور میزبان با همه پرسی مخالفت کرده و ظاهراً برنامه خودش را دارد و می خواهد به عنوان نماینده جام جهانی عمل کند.

امیر قطر می خواست این فیگور توسط من طراحی شود

«آقاقی» به این دلیل به دنبال درخواست امیلی است که «قطر هیچ یک از سه طرح را نپذیرفته و قصد دارد جام جهانی را به تنهایی طراحی کند و این پروژه متوقف شده است». احتمالاً دلیلی برای اینکه چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند: “تقریبا یک ماه از پاسخ ایمیلی می گذرد تا اینکه ایمیل جدیدی از سرپرست کمیته برندسازی جام جهانی دریافت کرده ایم. . در اینجا به این نکته اشاره شد که ما ایده های خود را داریم و از شما می خواهیم این کار را انجام دهید و طرح را اجرا کنید. من همچنان متوجه شدم که آن شخص، امیر قطر، ایده ای داشت که تقریباً همان ایده ای بود که ایجاد شد و شما در چند روز اخیر بارها آن را در رسانه ها دیده اید. او گفت که امیر قطر طرح های من و بقیه طرح ها را دیده است و آرزو کرد که این ایده توسط من اجرا و نهایی شود چرا که طرح شاهین از بقیه جذاب تر است.

این نماد برای معرفی پوشش مورب محلی است

این طراح درباره ماهیت این شخصیت می گوید: برای طراحی امیر قطر با کمیته انتخابی جام جهانی قرارداد مستقیم دارم و از سه ماه پیش کارم را از سر گرفته ام. تصور این بود که اسکنه و انگشتر مردان مشک که مردان قطری بر سر و لباس مردم محلی این کشور می زنند، جام رسمی جام جهانی باشد. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و از جام جهانی نهایت استفاده را ببرم و این پوشش را به عنوان نماد و پوششی فرهنگی معرفی کنم که بسیار مهم است و باید در دنیا شناخته شود. من می خواهم به این نکته اشاره کنم که این نشانه آن است که همه مردم جهان نمی دانند قطری ها چگونه لباس می پوشند و ظاهراً این موضوع در فرهنگ مردم این کشور بسیار مهم است.

طراحی جام جهانی بدون دستمال سخت بود

اجاقی همچنین درباره چالش های طراحی جام جهانی قطر می گوید: طراحی این محصول را در چارچوب گفته هایم شروع کردم و به دلیل اینکه طراح شخصیت بوده ام و بیش از 2 سال در این زمینه تجربه داشته ام، شخصیت بسیار محبوب است.” وقتی می خواهیم شخصیتی را طراحی کنیم، مجموعه ای از اهداف داریم که باید در طراحی به آنها توجه کرد. از این نظر شخصیت ما باید یک فوتبالیست باشد و این ورزش نیز بسیار پویا است و در چنین شرایطی داشتن دست و پا برای بازی با توپ بسیار مهم است اما در عین حال در مراحل اولیه این امر بازی، دست و پا داریم، راضی نیستیم. افشاگری های امیر قطر در مورد این آتودا هم دقیقاً همینطور بود و من به او گفتم که این شخصیت و شخصیت، دست و پا ندارد و باید همین الان به همان هدف برسی، تو باید همین الان کاری کنی! درگیر شدن بیشتر با تیم انیماتورهای فیفا در حین کار با این شخصیت، طراحی حرکتی برای ارائه یک نمایش فوتبال، در نهایت به طرحی که می‌خواستیم رسید. ما به این کار ادامه خواهیم داد و تا زمانی که به نتیجه نهایی برسیم که جام جهانی رونمایی خواهد شد و خواهید دید، به دنبال راه هایی برای بهبود وضعیت خواهیم بود.»

نقش اسلام در نماد طرح حنای زنان قطری است

عکاس توصیف جالبی از برداشت های این چهره دارد و می گوید: آخرین نفری باش که باز می شود. یکی از آنها بسیار خجالتی بود و ترجیحش این بود که نمی توانست به اندازه ای که می تواند تصویرسازی کند چرت بزند زیرا نمی توانست حس خوبی را در مخاطب ایجاد کند. تا جایی که به این نتیجه رسیده ایم که دو توپ این شخصیت همان توپ های لوگوی اصلی جام جهانی است که چند سال پیش منتشر شد، زیرا قرار است این شخصیت همان آرم باشد. . نقش اسلام که در این چهره نیز دیده می شود، الهام گرفته از نقش حنا است که زنان قطری از آن به عنوان تزئین استفاده می کنند. ما می خواهیم این شخصیت هم نماینده جامعه مردان و هم جامعه زنان قطر به عنوان کشور میزبان جهان باشد.»

فوتبال بود و دقت امیر قطر خیلی جالب بود

اجاقی که از طریق دفتر امیر قطر به دنبال ایده طراحی بود و دائماً با او در تعامل بود و نظرش را جویا می شد، گفت: «نکات جالب در مکاتبات، دقت و وسواس زیاد بود. این هم مهم است که او طرفدار سرسخت فوتبال است و به دنبال ایفای نقش در این زمینه است. مثلا در قسمت زیر از هنر زنان قطری با حنا استفاده کردم و فیفا اصرار داشت که طرح بیشتر از 20 باشد. امیر قطر در پایان گفت که این بهم ریختگی باعث می شود که یک مارپیچ نزولی توجه را به سمت خود جلب کند. این را در فیفا به او گفتم اما قبول نکرد و در نهایت امیر قطر این را گفت، قبول کرد. جالب بود که دیدم آنقدر دقیق بود.”

خوشحالم که از خاکستر بلند می شویم

اجاقی از سوی دیگر درباره این که آیا خودش تماشاگر فوتبال است یا خیر، اختلاف نظر دارد و می گوید: در مورد گروه تیملیت در جام جهانی قطر، من خیلی به تیم ملی علاقه داشتم، بازی تیمملی بین آلمان و انگلیس از بچگی انجام می شد. با توجه به اینکه خاطرات خوبی از بازی با آمریکا در گذشته داریم، خوشبین هستم که در این تور شانس خوبی برای تیم ملی رقم بخورد. انگلیس هنوز یک گذشته قوی در مستطیل سبز نیست و به نظر می رسد بسیار راحت تر از آرژانتین است. در کل خیلی خوشحالم که می خواستیم صعود کنیم.”

کار هنوز تمام نشده و استیکرها جذاب هستند

اگرچه طراحی تنبل جام جهانی به پایان رسیده است اما کار این گرافیست ایرانی ادامه دارد. وی گفت: هنوز کار انجام نشده است. ما همچنان روی این استیکرها کار می کنیم و تا چند روز آینده تعداد موارد رونمایی شده افزایش می یابد. در قرعه کشی فقط اولین بسته رونمایی شد. در روزهای آینده استیکرهای شبکه های اجتماعی فیفا و کمیته انتخابی جام جهانی قطر را اعلام خواهیم کرد که خودشان می خواهند منتشر کنند.»

انتهای پیام