سلامت و دانش

نشانه‌ های تومور مغزی را بهتر بشناسید

نشانه‌ های تومور مغزی را بهتر بشناسید

آیا نشانه‌ های تومور مغزی را میشناسید ؟ یکی از بیماری هایی که در چند سال گذشته در بین مردم دنیا به آن مبتلا شده اند تومور مغزی است که میتواند زندگی شما را مختل کند. در این مقاله با ما همراه شوید تا علائم و نشانه های تومور مغزی را به شما معرفی کنیم و آگاهی بیشتری درباره این بیماری داشته باشید.

علائم تومور مغزی چیست ؟
علائم تومورهای مغزی بسته به نوع، اندازه و محل دقیق مغز متفاوت است. برخی از علائم هشدار دهنده تومور مغزی شامل موارد زیر است:

تشنج
تومورهای مغزی می‌توانند بر ساختارهای مغز فشار وارد کنند. این اتفاق می‌تواند با سیگنال‌های الکتریکی بین سلول‌های عصبی تداخل کند و منجر به تشنج شود.

تشنج گاهی اوقات اولین علامت تومور مغزی است، اما ممکن است در هر مرحله‌ای رخ دهد. حدود 50 درصد از افراد مبتلابه تومور مغزی حداقل یک تشنج را تجربه می‌کنند.

تغییرات شخصیتی یا تغییرات خلقی
تومورها می‌توانند عملکرد مغز را مختل کنند و بر شخصیت و رفتار شما تأثیر بگذارند. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث تغییرات خلقی در شما شوند. مثلاً اینکه شما یک دقیقه آرام و خوشحال هستید و لحظاتی بعد، بدون هیچ دلیلی شروع به بحث و مشاجره می‌کنید.

این دسته از علائم تومور مغزی می‌توانند زودهنگام بروز پیدا کنند، اما ممکن است در اثر شیمی‌درمانی یا سایر درمان‌های سرطانی نیز ظاهر شوند.

تغییرات شخصیتی یا نوسانات خلقی می‌توانند ناشی از اختلالات روانی یا سایر اختلالاتی که مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهند نیز باشند.

اختلالات حافظه
اختلالات حافظه از علائم تومور مغزی

مشکلات حافظه می‌تواند به دلیل وجود تومور در هر نقطه از مغز باشد، به‌خصوص اگر لوب پیشانی یا تمپورال را تحت تأثیر قرار دهد. توموری که بر لوب فرونتال یا جداری تأثیر می‌گذارد نیز می‌تواند عملکرد استدلال و تصمیم‌گیری را مختل کند. برای مثال، ممکن است: تمرکز کردن برایتان سخت باشد و به‌راحتی حواستان پرت شود، اغلب در مورد مسائل ساده گیج شوید یا نتوانید چند کار را انجام دهید و در برنامه‌ریزی مشکل داشته باشید. گاهی نیز ممکن است حافظه کوتاه‌مدت شما با مشکل مواجه شود و به‌درستی کار نکند.

این علائم می‌تواند هم‌زمان با بروز تومور مغزی در هر مرحله اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است یک عارضه جانبی ناشی از شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی باشد.

مشکلات شناختی خفیف می‌تواند به دلایل مختلفی به‌جز تومور مغزی رخ دهد؛ ازجمله کمبود ویتامین، مصرف داروها یا سایر شرایط سلامت روان.

خستگی مفرط
خستگی مفرط با خستگی معمولی متفاوت است. نشانه‌های خستگی مفرط در ادامه ذکرشده است:

شما در اکثر مواقع یا تمام اوقات کاملاً خسته هستید.
به‌طورکلی احساس ضعف می‌کنید و اندام شما حس سنگینی دارد.
اغلب در وسط روز، خواب به سراغتان می‌آید.
توانایی تمرکز خود را از دست می‌دهید.
تحریک‌پذیر و بی‌نظم می‌شوید.
خستگی می‌تواند ناشی از وجود یک تومور مغزی سرطانی باشد، اما اولین علامت نیست.
تهوع و استفراغ
تهوع و استفراغ از علائم تومور مغزی

ممکن است در مراحل اولیه تومور، حالت تهوع و استفراغ داشته باشید زیرا تومور باعث عدم تعادل هورمونی یا افزایش فشار در مغز می‌شود. در طول درمان تومور سرطانی، حالت تهوع و استفراغ می‌تواند از عوارض جانبی شیمی‌درمانی یا سایر درمان‌ها باشد.

البته ممکن است به دلایل مختلف دیگری ازجمله مسمومیت غذایی، آنفولانزا یا بارداری نیز دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.

استفراغ ناشی از تومور مغزی معمولاً شدید است و با استفراغ دوران بارداری، مسمومیت غذایی یا آنفولانزا بسیار متفاوت است.

ضعف و بی‌حالی
احساس ضعف عمومی می‌تواند فقط به این دلیل باشد که بدن شما در حال مبارزه با تومور است. برخی از تومورهای مغزی باعث بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها می‌شوند.

ضعف یا بی‌حسی عضلانی فقط در یک‌طرف بدن اتفاق می‌افتد و می‌تواند نشان‌دهنده وجود تومور در قسمت‌های خاصی از مغز باشد.

منبع: /https://doctor-news.ir/636