اجتماعی

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن‌های کرونا

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Nature Medicine منتشر شده است، خطر ابتلا به بیماری های عصبی نادر ناشی از کووید-19 بسیار بیشتر از خطر ابتلا به این اختلالات پس از دریافت واکسن کرون است.

به گزارش ماه نیوز، در این مطالعه که توسط دانشمندان علوم پزشکی دانشگاه آکسفورد انجام شد، سوابق سلامت 32 میلیون نفر در بریتانیا قبل و بعد از آزمایش Quid برای تعیین خطرات ابتلا به بیماری های نادر مغزی مورد بررسی قرار گرفت. و پس از دریافت اولین دوز واکسن AstraZeneca و Pfizer.

کارشناسان تعداد عوارض عصبی را در یک دوره زمانی خاص مقایسه کردند. در حالی که نشان داده شده است که واکسن ها خطر عوارض عصبی مانند فلج بل و سندرم گیلن بار را افزایش می دهند، این مطالعه نشان می دهد که Quid 19 بودن خطر بسیار بزرگتر و عامل مؤثرتری در ایجاد چنین اختلالات عصبی است.

با مشاهده موارد نادر چنین عوارض جانبی، بسیاری از کشورها استفاده از واکسن AstraZeneca را به گروه های سنی بالاتر محدود کرده اند.

مارتینا پاتن، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «ما بر اساس واکسن‌هایی که افراد دریافت کردند، خطرات مختلفی را برای انواع مختلف بیماری‌های عصبی پیدا کردیم، اما این خطرات به طور قابل‌توجهی کمتر از خطرات خودآزاری بود. بیماری کووید یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

جولیا هپیسلی کاکس، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، نیز گفت که واکسن کووید-19 در کاهش خطر عواقب جدی عفونت کووید-19 بسیار مؤثر است.

به گزارش هندوستان تایمز، مقامات انگلیسی هفته گذشته سندرم گولن بره را به فهرست عوارض جانبی نادر واکسن آسترازنکا اضافه کردند.

سندرم Guillain-Barr સિ یک بیماری التهابی نادر است که سیستم عصبی محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد و به سرعت باعث ضعف و بی حسی عضلات می شود.

فلج بل نیز در نتیجه فلج هفتمین جفت اعصاب مغزی یا اعصاب صورت رخ می دهد. در این حالت، ماهیچه های صورت به طور ناگهانی و موقت فلج می شوند و اغلب فقط یک طرف صورت را تحت تاثیر قرار می دهند.

انتهای پیام/