عمومی

نوروز و زبان بی‌نظیر پارسی

این اصطلاح توجه مضمونی را به خود جلب کرده است، شاید برای شما هم قبول داشته باشید که ناگهان موضوعی که همیشه در جلوی آن است به گناهان دیگری اشاره می کند.

«زبان» و آنچه می گویم و می نویسم، این توانایی شگفت انگیزی که خداوند بیهوده به من عطا کرده، در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار گرفته است.

زبان در جهان امروز بیش از پیش در زندگی روزمره خود مورد استفاده قرار می گیرد و نیازهای مادی و حمایت های آن مورد توجه قرار می گیرد، اما در درازمدت و اضطرار به عمق بیشتری در نیازهای خود می پردازیم و فاصله گرفتن از امور، زبان و مسائل روز، فشرده می شود. مهم نیست چقدر از آن استفاده می کنیم، چقدر برای آن ارزش قائل هستیم و چقدر به آن اهمیت می دهیم.

هر گاه در آثار گذشتگان فرصتی برای معاصر بودن با شعر و ادبیات معاصر یا تعمق و هم زبانی و هم زبانی و هم زبانی آنها به وجود می آید، توجه می کنم، از خود خجالت می کشم و آنچه را که دارم می پذیرم. داریم با فراوانی و بی ارزشی ارزش و در برابر نیستی و پوچی آسوده هستیم.

ما شما را درک نمی کنیم و کمتر با کسی در این زمینه صحبت می کنیم، اما زبان فارسی، مانند هر زبان دیگری، مانند هر عامل تفاوت دیگری، هر ظرفیت و عمقی در کار است، در نظر دیگران ارزشمند و ارزشمند است.

ایده آل را در نظر بگیرید، سال ها قبل از اینترنت، زمانی که مکالمات تلفنی مانند امروز برای عموم استفاده نمی شد، زبان برنامه نویسی و استفاده از نرم افزار در نوشتن، جایگاه و رتبه ای نداشت. من به آنها مردم عادی می گویم … هیچ کس به اندازه اینترنت و تعبیرهای معروف اینترنت باهوش نبود و با زبان های برنامه نویسی سال ها قبل از آن تعداد محدودی از انسان ها در ذهن و افکارشان پرورش یافتند. اما تا به حال آثار عینی و کاربردی از آنها دیده اند، صرف نظر از اهمیت برنامه نویسی و ابزارهای تولیدی مانند ابزارهای ماوراء الطبیعه مانند اینترنت و گوش های هوشمند، حتی جوانان، اکثر ما به فکر مهندسی پزشکی و مهندسی و مهندسی شدن هستیم. به زبان برنامه نویسی و نوشتن کار کنید. این گردباد بزرگ و این چرخش چشمگیر وقایع، آثار نویسندگی و برنامه نویسی رایانه ای را به رایانه ای و قابل فهم تبدیل کرده است.

شخصی مانند مولوی برای بیان واژگان خود زبان فارسی را انتخاب کرد در حالی که زبان روزمره را با زبان ترکی به کار می برد. زیرا زبان فارسی در شعر، ادبیات و حتی علوم روزمره مانند پزشکی، نجوم، شیمی و ریاضیات زنده و زنده بود.

شاید دیر باشد که زبان فارسی به جایگاه تاریخی خود بازگردد یا جایگاه خود را در میانه زبان حفظ کند، اما زبان فارسی حتی امروز به خاطر خیالاتی که دنیا را به معنای واقعی کلمه به معانی عمیق و معنوی می برد. مرزهای ایران را آنقدر جست و جو می کنند که از آن روی می گردانند و سخنان غیرمستقیم سعدی، حافظ، مولوی، خیام، عطار، بابا طاهر و… را می فهمند.

هنوز آثار و هجرت هایی در زبان فارسی برای کسانی که هر روز به دنبال چیزی هستند وجود دارد. نسخه‌های خطی این زبان قرن‌هاست که توانسته است طراوت پیدا کند و آثاری که در زبان فارسی وجود دارد از چنان ارزشی برخوردار است که برای انسان امروزی نیز منحصر به فرد و منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

ترجمه فارسی به زبان های دیگر، مانند یک فنجان چای کامل، یک لایه نازک در کمر است. کمتر چای در جای خود است، کمتر شعر یا کلمه عمیق تری در فارسی وجود دارد که وقتی به انگلیسی یا دیگر زبان های دنیا می آید، بتوانید تمام جزئیات و مفاهیم را خودتان منتقل کنید.

نمی‌دانم متخصصی در زبان فارسی وجود دارد یا خیر، اما ارزش این دارایی بی‌نظیر را می‌دانم.

شاید اگر آگاهی بیشتری داشتیم این فرصت را به خود می دادیم تا به خاطر لحظات متفاوت، لغات و عبارات عمیق تر فارسی را تجربه کنیم.

من بیشتر مدیون این حس خوب از زبان و شعر و ادبیات فارسی هستم که بیش از یک سال در میان است. او در جوانی مرا با حافظ و سعدی آشنا کرد. محمدرضا شجریان و کاسانی چون نگهبانان این گنج در این مرز و بوم ارزشمند هستند و با تولید آثار گوناگون و سربلندی و سربلندی از آلات موسیقی تا نوای بی نظیر این زبان غالباً یک نفر کمتر به این امر توجه می کند. بی نظیر بوتو دستگیر شد. آثار زبان و شعر و ادب فارسی برای مردم عادی مفید است.

امیدوارم در سال جدید، هر جا که گفته ام یا نوشته ام، از خود می پرسم که چه می گویم و چه می نویسم، آیا زبان شایسته فارسی بی نظیر است؟ آیا زبان مادری ما نیست و آنچه مجانی به دست ما رسیده است بهترین و زیباترین انتخاب نیست؟

برای همه شما عزیزان بهترین احساسات ناب، شعر غرور آفرین، موسیقی اصیل و آرامش و آرامشی پایدار را برای شما آرزومندم.