نگرانی پنتاگون و کنگره از برتری چین در موشک‌های قاره پیما

 ارتش آمریکا در ارائه گزارشی به کنگره این کشور گفته است که چین در حال حاضر در تعداد موشک‌های قاره پیما نسبت به آمریکا برتری دارد. این مطلب در گزارش کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا نیز که در ماه ژانویه منتشر شد، وجود دارد.

این اطلاعیه در حالی منتشر شده که ایالات متحده با چالش بازدارندگی از نیروهای هسته ای روسیه و همچنین زرادخانه هسته ای رو به رشد چین مواجه است.

گفته می‌شود قانونگذاران کنگره در روزهای گذشته درگیر بحث در مورد بهترین روش مقابله با پکن بوده است. در روزهای گذشته گزارشی در کنگره منتشر شده که پنتاگون ابزارهای جاسوسی چین بر فراز زرادخانه‌های آمریکا در ایالت مونتانا را شناسایی کرده است.

به گفته مقامات آمریکایی بسیاری از پرتابگرهای زمینی چین هنوز از سیلوهای خالی تشکیل شده است. در گزارش پنتاگون در مقابل نمایندگان کنگره گفته شده است که این کشور هنوز موشک‌های بین قاره مستقر در زمین و کلاهک‌های هسته‌ای بیشتری نسبت به چین در اختیار دارد.

با این وجود بعضی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره مثل مایک راجرز نماینده آلاباما و رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره خواستار مقابله دولت آمریکا با قدرت چین هستند.

راجرز طی یک سخنرانی در جلسه کنگره گفت: چین به سرعت در حال نزدیک شدن به برابری با ایالات متحده است. ما نمی توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد. زمان آن فرا رسیده است که وضعیت نیروی خود را تنظیم کنیم و توانایی های خود را برای مقابله با این تهدید افزایش دهیم.

311311