استانی

هشدار امام خمینی (ره) درباره شیاطینی که در کمین ایران نشسته بودند

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری آنا، در ۲۸ اسفند ۱۳۵۷ رویداد‌های گوناگونی در فضای ملتهب بعد از انقلاب رخ داد.

رخداد‌های ۲۸ اسفند ۱۳۵۷ از پیام امام به آشوب در کرستان آغاز می‌شود و تا پیام آیت الله شریعتمداری به اینکه به جمهوری اسلامی رای می‌دهد به پایان می‌رسد.

آیت الله شریعتمداری: به جمهوری اسلامی رای می‌دهم

حضرت امام طی پیامی به مناسبت حمله گروهی از اهالی مسلح در سنندج به ستاد انقلاب و ستاد لشگر ۲۸ کردستان فرمودند بین شیعه و سنی اختلافی وجود ندارد و باید نیرو‌های مسلح با قدرت از منافع و مصالح ملت مسلمان دفاع کنند و هرگونه حمله‎ای را به خود و به نوامیس مردم با قدرت دفع نمایند.

آشوب در کردستان و پیام امام

از روز گذشته گروهی از اهالی مسلح در سنندج به ستاد انقلاب و ستاد لشگر ۲۸ کردستان حمله کردند و زد و خورد خونینی به راه افتاد. این درگیری ساعت هفت بعد از ظهر شروع شد و به علت مقاومت ستاد انقلاب و ستاد لشگر ۲۸ کردستان، جوانی به نام حمید دلاوری کشته شد و سه نفر زخمی شدند.

ساعت هشت بعد از ظهر شدت درگیری و حمله گروه‌های مسلح در سنندج به ستاد لشگر ۲۸ کردستان، اوج گرفت و در نتیجه ستاد لشگر ۲۸ کردستان به تصرف ضد انقلاب در آمد. این گروه‌ها، پس از تصرف ستاد، سرهنگ صفری فرمانده لشگر و سرگرد مسعودی را در دفتر کارشان بازداشت کردند.

ساعت نه دیشب نیز این عده ابتدا به پادگان ژاندرمری و ساعت ۱۰ به پادگان لشگر ۲۸ کردستان یورش بردند. پادگان ژاندرمری پس از ساعتی مقاومت به تصرف حمله کنندگان درآمد، ولی پادگان ستاد لشگر کردستان، در برابر آن‌ها مقاومت کرد.

با این‌که امروز سرهنگ صفری برای جلوگیری از کشتار، طی پیامی از رادیو سنندج از افراد پادگان خواست تا دست از مقاومت بردارند، اما آنان مقاومت کرده‌اند و تا ساعت ۱۰ صبح امروز درگیری بین حمله‌کنندگان و افراد پادگان که در محاصره قرار گرفته‌اند، ادامه دارد. چند جت فانتوم نیز امروز صبح در سنندج به پرواز درآمد و از ارتفاع کم، مراقب اوضاع شهر بود.

نبرد خونین در سنندج ادامه دارد

علیرغم صدور اعلامیه ترک مخاصمه از سوی رهبران مذهبی کردستان برخورد‌های خونین بین گروه‌های مسلح و نظامیان پادگان لشکر ۲۸ کردستان ادامه دارد.

گزارش‌های رسیده از سنندج حاکی است درگیری مسلحانه در تمامی ساعات بشدت ادامه داشته و حاصل این برخورد بیش از ۶۰ کشته و ۲۰۰ مجروح بوده است.

اعلامیه مفتی‌زاده درباره ترک مخاصمه سنندج

متعاقب این درگیری‌ها شیخ احمد مفتی زاده برای ترک مخاصمه در کردستان بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه که از رادیو نیز پخش شد آمده است: در مورد واقعه‌ای که هم اکنون در سنندج جریان دارد بالاتفاق رأی خود را مبنی بر ترک مخاصمه و خودداری از حمله به پادگان‌ها اعلام می‌داریم، زیرا در این شرایط تلاشی برای حل سیاسی مسایل روز چه آثار حکومت طاغوتی و اقدامات خشونت‌آمیز را مردود و به زیان ملت و جمهوری اسلامی ایران می‌شناسیم؛ بنابراین قطعاً تأکید می‌کنیم که همه برادران از اطراف پادگان سنندج دور شوند و کاری نکنند که مسأله فعلی ما به صورت پیچیده درآید.

پیام امام به مناسبت حوادث کردستان

به مناسبت حوادث دیروز و امروز کردستان رهبر انقلاب پیام مهمی را خطاب به مردم این خطه صادر کردند.

در پیام امام خمینی آمده است: «شنیده شده که عده‎ای وضع کردستان عزیز را مغشوش کرده‎اند و نمی‎خواهند بگذارند مسلمانان آسایش داشته باشند و برخلاف اسلام عمل می‎کنند. این عده به ارتش، که اکنون به سوی ملت مسلمان برگشته و از آن تبعیت می‎کنند، حمله می‎برند و آن‌ها را مورد توهین قرار می‎دهند. این قبیل کار‌ها برخلاف اسلام و مصالح مردم مسلمان است. مردم کردستان و سایر نقاط باید بدانند که هرگونه حمله به ارتش و ژاندارمری از نظر ما مردود است؛ و ما با برادران اهل سنت خود هیچ اختلافی نداریم، همه اهل ملت واحد و قرآن واحد هستیم. ارتش و ژاندارمری و پلیس نیز باید بدانند که از این به بعد آن‌ها حافظ مصالح و استقلال مردم مسلمانند، و اگر کسی به آن‌ها حمله کند از مردم مسلمان نیست و از عمال اجانب است؛ و باید نیرو‌های مسلح با قدرت از منافع و مصالح ملت مسلمان دفاع کنند و هرگونه حمله‎ای را به خود و به نوامیس مردم با قدرت دفع نمایند.»

ایشان همچنین در پیامی خطاب به یک خانم که همسر و فرزندش در آشوب‌های اخیر کردستان به شهادت رسیده اند تسلیت گفت. شهید محمد رحمانپور که بار‌ها توسط ساواک شکنجه شده بود، به همراه فرزند ۲۳ ساله خود به شهادت رسید.

شیاطین در کمین نشسته‌اند

امروز گروهی از نمایندگان عشایر لرستان در قم به حضور امام خمینی رسیدند و آمادگی خود را برای فداکاری در اجرای انقلاب مقدس اسلامی اعلام داشتند.

در این دیدار رهبر انقلاب ضمن اعلام این که دشمنان در کمین نشسته اند خطاب به عشایر گفتند: «شیاطین در کمین نشسته‎اند می‎خواهند مسائل را باز به حال اول برگردانند؛ می‎خواهند ما را باز اسیر کنند، می‎خواهند آن دیکتاتوری‌ها و قلدری‌ها را برگردانند، می‎خواهند مخازن ما را ببرند. منتها تاکنون به فرم شاهنشاهی [بود]و ممکن است بعد‌ها به یک فرم دیگر.»

امام خمینی ادامه دادند: «باید همۀ شما بیدار باشید، هوشیار باشید. از کشور خودتان، از اسلام عزیز دفاع کنید. اگر بعض اشخاص منحرف آمدند بین شما و مطالبی گفتند که اسباب تفرقه می‎شود، آن‌ها را به خودتان راه ندهید. اگر بعض از اشخاص منحرف در بین شما پیدا شدند وتبلیغات سوء کردند، بدانید که این‌ها منحرف هستند، این‌ها با اسلام مخالف هستند، این‌ها ایادی اشخاصی هستند که تاکنون ما را به اسارت کشیدند، ممالک [مملکت]ما را عقب راندند.»

آیت الله طالقانی: ارتشی‌ها نباید اطاعت کورکورانه داشته باشند

امروز یگان‌های ارتش ملی اسلامی ایران به نشانه ابراز همبستگی با انقلاب اسلامی و نمایاندن وحدت و یکپارچگی ارتش با مردم پس از برگزاری رژه در خیابان‌های تهران در میدان آزادی گرد آمدند.

در تهران راهپیمایی نیرو‌های مسلح ملی مرکب از نیرو‌های ارتش، شهربانی، ژاندارمری و نیروی هوایی از ساعت ۱۰ صبح در دوازده مسیر جداگانه آغاز شد و در طول مسیر مردم تهران با دادن شعار‌های اسلامی، تحکیم وحدت بصورت یکپارچه ارتش را تائید کردند.

همزمان با تهران نیز هزاران نفر از ارتشی‌ها در شهرستان‌ها راهپیمایی کرده و حمایت خود را از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی اعلام کردند.

آیت الله طالقانی که به صورت ناشناس و بدون برنامه ریزی قبلی در اجتماع ارتشی‌ها در میدان آزادی تهران حاضر شده بود گفت: ارتشی‌ها نباید اطاعت کورکورانه داشته باشند، این اطاعت کورکورانه بود که ارتش را در مقابل ملت مسلمان ایران قرار داد.

ایشان ادامه دادند: در پادگان‌ها بیشتر از تعالیم نظامی باید آموزش‌های دینی و ملی به مورد اجرا درآید تا افراد ارتش اعم از افسر، درجه دار و سرباز با شناختی آگاهانه در جریان مسائل مملکتی باشد و اطاعت کورکورانه نداشته باشند.

شایگان: به انشعابات جبهه ملی بدبین هستم

سید علی شایگان در یک مصاحبه از بروز انشعاب در جبهه ملی ابراز نگرانی کرد و این شایعه را که تبعه آمریکا شده است نادرست دانست.
استاد سابق دانشگاه تهران و یکی از نزدیکترین یاران دکتر مصدق که با خبرگزاری پارس مصاحبه می‌کرد گفت: احزاب باید آزاد باشند و برای تغییر سیاست و با روش دموکراسی جز حزب هیچ راهی وجود ندارد، در این راه حزب در درجه اول اهمیت قرار دارد.

شایگان گفت: به انشعاباتی که در جبهه ملی صورت می‌گیرد خوش بین نیستم.

سخنرانی شهید بهشتی، اساسی‌ترین پایه‌های جمهوری اسلامی

آیت الله بهشتی در بحثی پیرامون جمهوری اسلامی و تمایز این مدل حکومتی با سایر نظام‌ها طی سخنانی گفت: ببینیم آیا از میان [انواع حکومت‌ها]کدامیک از این‌ها با مبانی اسلام سازگارتر است. در میان این‌ها نوع جمهوری اسلامی با مبانی اسلام از نظر زمامداری سازگارتر است.

ایشان با تبیین پایه‌های اساسی جمهوری اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی نوع حکومتی است که با پذیرش و انتخاب آزادانه اکثریت ملت به قدرت می‌رسد. این یکی از اساسی‌ترین پایه‌های جمهوری اسلامی است.

آیت الله بهشتی گفت: وقتی مردم یک کشور اکثریت مردم کشور مسلمانند این مسلمانان اگر فردی را با رای آزاد برای زمامداری انتخاب کردند خود بخود از این زمامدار می‌خواهند که این زمامدار این حکومت این نظام خودش را در اداره مملکت نسبت به مقررات و تعالیم اسلام ملتزم و متعهد بداند. متعهد باشد که جامعه و کشور را بر اساس تعالیم سعادت بخش اسلام اداره کند.

اعتراف ریاضی به خروج ۴۵۰ میلیون ارز

عبدالله ریاضی رئیس سابق مجلس شورای ملی پس از دستگیری اعتراف کرد که ۴۵۰ میلیون ریال ارز در زمان شاه سابق از ایران خارج کرده است.

وی گفت: به جز این پول هیچ ثروتی در ایران یا خارج ندارد.

گفتنی است ریاضی که هم اکنون در زندان قصر بازداشت است پریشب در حالی که در خانه یکی از آشنایان خود واقع در آپارتمان‌های سامان در بلوار الیزابت مخفی شده بود دستگیر شد.

پاسداران انقلاب که رد پای ریاضی را در یک جستجوی وسیع برای یافتن وی پیدا کرده بودند اطلاع یافتند که وی در خانه‌ای در آپارتمان سامان مخفی است.

وی پس از دستگیری و بازجویی‌های اولیه به زندان قصر منتقل شد.

ارسال هزاران نامه برای آزادی هویدا / امیر انتظام: دولت در کار دستگاه قضا مداخله نمی‌کند

امیرانتظام سخنگوی دولت در یک مصاحبه مطبوعاتی پس از اعلام چند تصویبنامه هیئت وزیران به سوالات گوناگون پاسخ داد.

یکی از خبرنگاران از امیر انتظام پرسید: یکی از نخست وزیران پیشین فرانسه در نامه‌ای که برای بازرگان ارسال کرده است وکالت خود را برای دفاع از هویدا در دادگاه انقلاب درخواست کرده است دولت در این زمینه چه موضعی خواهد داشت؟ سخنگوی دولت در پاسخ گفت: تاکنون چندین هزار نامه و بخصوص در مورد شخص آقای هویدا دریافت کرده ایم ۴ نفر از نخست وزیران سابق انگلیس نیز در حمایت از هویدا و به منظور تخفیف در رایی که برای ایشان صادر خواهد شد نامه‌هایی ارسال داشته اند تمام این نامه‌ها به دادگاه انقلاب منعکس می‌شود، ولی تصمیم نهایی مربوط به خود دادگاه است و دولت اصل عدم مداخله در امور قضایی را رعایت خواهد کرد.

سخنگوی دولت در مورد آئین نامه‌ای که در مورد محاکمات دادگاه انقلاب تهیه می‌شود نیز گفت: این آئین نامه نحوه محاکمه را مشخص می‌کند، شرایط و مواردی را که باید در محاکمه منظور شود از نظر وجود هیئت منصفه، وکیل مدافع و یا تجدید نظر در رای صادره را در بر خواهد داشت و کلیه محاکمات علنی خواهد بود و دادستان دادگاه انقلاب نیز بر اساس طرح جدید محاکمات انقلابی که در دست تهیه است تعیین خواهد شد.

امیرانتظام ادامه داد: تهیه آئین نامه محاکمات انقلابی نیز در چند روز آینده بین ۵ تا ۱۰ فروردین ماه پایان می‌یابد و محاکمه آقای هویدا نیز هر چه زودتر شروع می‌شود و تمام مدارکی که در مدت زمامداری ایشان بر خلاف مصالح ملی شکل گرفته مطرح و به اطلاع همه مردم خواهد رسید.

افشای محل دفن ۳۰۰ شهید انقلاب

ابراهیم یزدی معاون نخست وزیر در امور انقلاب با انتشار بیانیه‌ای اسامی و محل دفن ۳۰۰ شهید انقلاب را فاش کرد.

در بیانیه یزدی آمده است: بطوریکه اطلاع دارید رژیم منحوس پهلوی در راه سرکوبی جنبش انقلابی خلق مسلمان ایران به اتواع و اقسام اعمال ضد انسانی دست یازیده است. از آن جمله است کشتار آزادی خواهان و انقلابیون زیر شکنجه دربرابر جوخه اعدام، یا در معابر، مساجد و دانشگاه‌ها مزید بر آن رژیم سابق حتی از تسلیم اجساد قربانیان ظلم و ستم شاهانه به خانواده‌های آنان نیز بیم و هراس داشته و حتی کم‌ترین اطلاعات را در این موارد از خانواده‌های شهدا مخفی نگاه می‌داشت.

یزدی ادامه داد: اینک که انقلاب اسلامی ایران پیروزی را لمس می‌کند، در پی کوشش برای دست یابی به اسناد ساواک لیست و محل دفن افرادی که از سال ۴۹ به بعد به دست جلادان رژیم سابق و مامورین ساواک کشته شده اند بدست آمده است.

بر اساس بیانیه معاون نخست وزیر علاوه بر لیست موجود ۳ لیست دیگر نیز موجود است که هنوز اطلاعات درباره آن‌ها کامل نشده است که عبارتند از: ۱- لیست قبوری که محل و تاریخ دفن آن‌ها معلوم است، اما هویت آن‌ها هنوز شناسایی نشده است دوم لیست زنان و مردانی که تحت عنوان ناشناس در تهران و یا شهرستان‌ها با ذکر تاریخ و محل دفن ذکر شده است و سوم لیست کسانی که به صور مختلف توسط ماموران انتظامی و یا ساواک کشته شده اند، ولی از محل دفن آن‌ها هنوز اطلاعاتی بدست نیامده است.

نظر آمریکا برای ما مهم نیست

ابراهیم یزدی معاون نخست وزیر در امور انقلاب در یک مصاحبه تلویزیونی در مورد تاثیر افکار عمومی در سطح جهانی بر اعمال دولت گفت: ما نمی‌توانیم به افکار عمومی بی اعتنا باشیم. همانطور که در دوران گذشته افکار عمومی فعالیت سازمان‌های مختلف در کشور‌های دیگر بخشی از مبارزات ما را در خارج تشکیل میداد در حال حاضر نیز دولت نمی‌تواند به افکار عمومی بی اعتنا باشد.

یزدی ادامه داد: با این حال برای ما مهم نیست که آمریکا در مورد ما چگونه می‌اندیشد، برای ما مهمتر دنیای سوم و کشور‌های اسلامی است که منتظرند ببینند جمهوری اسلامی به چه شکلی خواهد بود.

مخالفت چریک‌های فدایی خلق با عفو عمومی

سازمان چریک‌های فدایی خلق از تصمیمات دولت بازرگان مبنی بر تقاضای عفو عمومی انتقاد کرد و افزود آن‌هایی که اعدام شدند جرمشان خیانت به خلق و میهن بود و آن‌هایی که دستگیر شدند و یا تحت پیگرد هستند عناصر ضد انقلابی هستند.

این سازمان افزود: تا آنجا که ما اطلاع داریم حدود دو هزار نفر از افراد ساواک زیر پوشش سیا به فعالیت ضد خلق و خرابکاری مشغولند و بنابه گفته سخنگوی دولت حتی آنان چند گروه تروریستی تشکیل داده‌اند و مردم بیگانه را می‌کشند. به نظر ما تقاضای عفو عمومی برای این‌گونه عناصر محکوم است و دادن عفو عمومی به عنوان عیدی بر ضد انقلابیون راه را برای فعالیت مجدد امپریالیسم در ایران هموار می‌کند.»

سازمان چریک‌های فدایی خلق گفت: ما از اقدامات دمکراتیک و ضد امپریالیستی دولت حمایت می‌کنیم، اما انتصاب‌هایی آنچنانی می‌خواهند ارتش را که به خدمت امپریالیسم بگیرند، مهره‌های آمریکایی را در ارتش به کار بگیرد و با این کار ارتش را به راهی ببرد که حافظ منافع امپریالیسم باشد نه حافظ منافع خلق ستم دیده ایران.

آیت الله شریعتمداری: به جمهوری اسلامی رای میدهم

آیت الله شریعتمداری در پاسخ به نامه یکی از اهالی قم اعلام کرد در رفراندوم آینده به جمهوری اسلامی رای خواهد داد.

وی پیش از این چندین بار اعلام کرده است در کلیات هیچ اختلافی با رهبر انقلاب ندارد.

انتهای پیام/