عمومی

واکسن همچنان راه نجات از مرگ

در همین زمان در سال گذشته بیش از 80 میلیون ایرانی به واکسن کرونا نیاز داشتند. به همین دلیل مجبور شدند برای رسیدن به آن و تزریق به کشورهای همسایه سفر کنند. اکنون اما پس از گذشت حدود یک سال واکسن وجود دارد اما شهروندان تمایلی به تزریق آن ندارند.

روزنامه به روگر ماه نیوز جام جم نوشت: پیشرفت، مرگ و میر و بستری شدن ویروس کرونا در موج هفتم ویروس کرونا در حال افزایش است. اکنون روزانه بیش از 10 هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا می شوند. این در حالی است که تعداد تزریق واکسن کرونا روی عدد ثابت است و تکان نمی خورد. اکنون تعداد کل واکسیناسیون های کرونا در کشور طولانی است به طوری که بیش از 15 میلیون روز از واکسیناسیون باقی مانده است. با وجود هشدار کارشناسان مبنی بر ضرورت تزریق واکسن کرونا و به خصوص تزریق واکسن یادآوری، بسیاری از شهروندان رغبتی به تزریق سومین و چهارمین یادآوری ویروس کرونا که همه افراد جامعه مجاز هستند را ندارند. برای تزریق این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی بارها هشدار داده است که تنها راه ایمن بودن در برابر ویروس کرونا، واکسیناسیون، واکسیناسیون، یادآوری و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

خاطرات تاریخی حاکی از آن است که سال گذشته در این زمان و در اواسط ماه، بیش از 80 میلیون ایرانی در کشور منتظر واکسن کرونا بودند. به همین دلیل مجبور شدند برای رسیدن به آن و تزریق به کشورهای همسایه سفر کنند. اکنون اما پس از گذشت حدود یک سال واکسن وجود دارد اما شهروندان تمایلی به تزریق آن ندارند. حدود 20 درصد از شهروندان هنوز واکسن کرونا را تزریق نکرده اند. به همین دلیل است که کارشناسان بهداشت و درمان می گویند درصد زیادی از افرادی که این روزها در بخش آی سی یو و سایر بخش های بیمارستان بستری می شوند، واکسن را کامل نکرده اند یا اصلا واکسنی دریافت نکرده اند. آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان همچنین نشان می دهد که موج هفتم ویروس کرونا روزانه با عفونت، بستری شدن و فوت همراه است. در زمانی که تعداد مبتلایان به شدت کاهش یافت و به 2000 نفر رسید، اکنون تعداد مبتلایان روزانه از مرز 10 هزار نفر گذشته است. تعداد قربانیان کرونا بین صفر تا زیر 10 نفر در نوسان بوده است، اما هر روز بیش از 70 ایرانی بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست می دهند. همه این اطلاعات نشان می دهد که بی توجهی به تزریق واکسن می تواند سلامت و جان همشهریان را به خطر بیندازد.

واکسیناسیون هنوز مهم است

در همین راستا محمدمهدی گویا، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های وزارت بهداشت به افزایش آمار کرونا و روند صعودی آن در موج هفتم واکنش نشان داده است. وی در مورد شرایط موج هفتم ویروس کرونا گفت: هنوز به پایان بیماری نرسیده ایم، یعنی تنها دو راه برای مقابله با این بیماری وجود دارد، تزریق واکسن کرونا و رعایت موازین. دستورالعمل های بهداشتی تنها راه مقابله با این بیماری است.

و تعليق داد آرجة دز يداور از كمه است كه است. هشدارهای وزارت بهداشت و درمان کاملا جدی است. این در حالی است که اقبال عمومی و تعداد تزریقات بسیار کم و روزانه حدود 19000 روز است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به بازگشت به روزهای شدید کرونا و افزایش مرگ و میر روزانه، ادامه داد: آمار مبتلایان و فوتی ها افزایش یافته است و دنیا منتظر شروع دوباره کرونا در این فصل نبود و همه برای پاییز آماده است و زمستان را آماده کرده بود. بنابراین احتمالاً پاییز و زمستان سخت است. حتی جوانان اماراتی که ادعا می کردند 100 درصد پوشش واکسیناسیون دارند، از ویروس جیش و ذات الریه رنج می بردند.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ مرگ و میر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

بیماری شدید در دست مردم

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره شدت بیماری در موج هفتم توضیح داد که نحوه رعایت رفتارها و پروتکل‌ها، واکسن نگرفتن و حضور در اجتماعات در اجتماع موثر است. شدت بیماری به گفته وی، تنها راه جلوگیری از تشدید موج هفتم، شناسایی بیماران و جداسازی آنها از افراد سالم است، زیرا قرنطینه افراد بیمار از نظر کنترل بیماری در جلوگیری از گردش ویروس در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

پایان پیام