ویرانی‌های به جا مانده از پرتاب قدرتمندترین موشک تاریخ/ عکس

انتظار می‌رود که ترمیم آسیب‌های ناشی از پرواز آزمایشی بدون سرنشین روز پنج‌شنبه استارشیپ ماه‌ها طول بکشد.

این آسیب ها احتمالاً تلاش‌های پرتاب بیشتر را به تأخیر می‌اندازد و توسعه موشک ناسا برای مأموریت‌های آتی ماه را کند خواهد کرد. ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس، قبل از آزمایش گفته بود که به هوا بردن استارشیپ بدون تخریب سکوی پرتاب آن، یک پیروزی خواهد بود.

ویرانی‌های به جا مانده از پرتاب قدرتمندترین موشک تاریخ/ عکس

موشک ۱۲۰ متری استارشیب از زمین بلند شد و حدود ۴ دقیقه بالا رفت تا اینکه منفجر شد و در خلیج مکزیک سقوط کرد. اما ممکن است مهندسان اسپیس ایکس آسیبی را که ۳۳ موتور موشک مرحله اول استارشیپ وارد می کنند، دست کم گرفته باشند.

چند روز بعد، یک عکاس خبرگزاری فرانسه صحنه اطراف سکوی پرتاب که نشان از خرابی ها بود را منتشر کرد. بر اساس گزارش های مطبوعات محلی، ابری از گرد و غبار بر روی یک شهر کوچک در چندین مایل دورتر شناور شد. تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که در زیر محل پرتا یک دهانه بزرگ باز شده است.

اولیویه دو ویک، پروفسور فضانوردی و مهندسی در موسسه فناوری ماساچوست، به خبرگزاری فرانسه گفت که احتمالاً شعاع خرابی ها بزرگتر از آن چیزی است که هر کسی پیش بینی کند. او گفت: آسیب اصلی به سکوی پرتاب در زیر آن است، جایی که شعله های آتش به زمین برخورد می کند و تعمیر دهانه چند ماه طول می کشد.

ویرانی‌های به جا مانده از پرتاب قدرتمندترین موشک تاریخ/ عکس

شرکت اسپیس ایکس قبل از پرواز آزمایشی بعدی، باید مشکلات دقیق آزمایش روز پنجشنبه گذشته را مشخص کند. در ویدئوی پخش شده توسط این شرکت، به نظر می رسد که چندین موتور از ۳۳ موتور استارشیپ دچار مشکل شده اند. دو مرحله موشک نیز طبق برنامه از هم جدا نشدند و اسپیس ایکس را مجبور کرد تا مکانیزم خود تخریبی را راه اندازی کند.

۵۸۵۸