هنری و فرهنگی

پروژه یک ساله سینمایی بالاخره به نتیجه رسید

به گزارش خبرگزاری ماه نیوز، محمد خزاعی در اولین روزهای رهبری خود در سازمان سینمایی (آنلاین 1400) اعلام کرده بود که شورای عالی سینما پس از بیش از یک دهه تعطیلی احیا می شود و حتی قرار بود اولین جلسه آن برگزار شود. آذرماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اما پس از مدتی اعلام شد که هیئت دولت با تشکیل «شورای سینما» با حضور معاون اول دولت و سپس اعضای حقیقی و حقوقی این شورا موافقت کرده است. عمومی معرفی شدند.

برین اساس کار بود بدیر شوری سینامرا را إشیاد 1 الریسمهور (President), وزیر فره و آلامی ریسه (نایب ریس), به نفر از زرا به کی به کے به ہے آیسر ریسمہورہ، دیر بیر شوری عالی کیمی بسری (Secretary), Secretary of رییس انقلاب فرهنگی سازمان صدا و سیما، رییس سازمان صدا و سیما، هفت نفر از سینماگران و نمایندگان صنوف و تشکل های سالن سینما به انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که حداقل دو نفر از آنها خانم باشند و مدیر یکی از دانشگاه های دولتی هنر با انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی. شهریور امسال هم ابولقاسم تعلیبی، مسعود نقاش زاده، مجید شاه حسینی، داوود میرباقری، منوکهر شهسوری، مریلا زارعی و پوران درکشنده به عنوان فیلمبرداران این شورا نامزد شدند.

اکنون در اولین جلسه شورای سینما که صبح دوشنبه 11 مهرماه برگزار شد، محمد مخبر – دستیار اول رئیس جمهور – اظهار داشت: مصوبات شورای عالی سینما باید به جایی برسد که تغییرات انجام شود. در حکومت داری در دولت، صدا و سیما و سایر عوامل فرهنگی مد نظر است، در تصمیمات این شورا دخالت نکنید تا بتواند هدف و هدفی برای اعتلای سینمای ایران در سطح منطقه و جهان داشته باشد. .

در این جلسه که با حضور وزیر فرهنگ، ارشاد و آموزش و پرورش، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسای سازمان صدا و سیما و سایر اعضای حقوقی و حقیقی برگزار شد. این شورا از اهالی سینما، محمد هنر را خبر داد و سینمای خاص را مهم ترین عامل تأثیرگذار بر ابعاد مختلف زندگی بشر دانست و تاکید کرد: صنعت سینما حتی در زمینه های زیرساختی و زیرساختی نقش بسزایی در پیشرفت کشور دارد. اقتصاد و افزایش تولید ناخالص داخلی.

محمدمهدی اسماعیلی – وزیر فرهنگ و معارف اسلامی – همچنین با اشاره به سابقه تشکیل شورای عالی سینما و توقف کار این شورا در سال های گذشته به دلیل برخی موارد قانونی و مقررات تشکیل این شورا. شورا گفت :

شورای عالی سینما حدود 11 سال پیش در زمان ریاست جواد شمقدری در سازمان سینمایی تشکیل شد که ریاست آن بر عهده رئیس جمهور وقت بود. شورا چند جلسه محدود برگزار کرد، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، جلسات بعدی لغو و بعداً به طور کامل منحل شد، زیرا مدیران آن زمان با تاکید بر نظرات مطرح شده از سوی سینماگران، شورا را گروهی موازی می دانستند. اما مدیران جدید در دولت سیزدهم اعتقاد دیگری داشتند و از همان ابتدا احیای شورای عالی سینما را یکی از مهمترین برنامه های خود نامیدند.

55245