هنری و فرهنگی

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با جمعی از مراجع عظام تقلید رازنی در عربستان به منظور افزایش تعداد زائران شرکت کننده در حج دیدار کرد. تحت نفوذ عربستان سعودی بیش از پنج سال است که حضور زائران در حج امسال ممنوع شده است.

به گزارش حج و زیارت از حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب به همراهی سید صادق حسینی در حضور مراجع عظام تقلید آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله جعفر سبحانی و آیت الله حسین حمدان نوری .

طرح اصلاحات ایران برای تغییر سن حج در عربستان اعلام شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این دیدارها با اشاره به سهمیه عربستان سعودی بر اساس 4 درصد زائران ایرانی و اعلام شرط سنی زیر 5 سال گفت: دیدگاه اصلاح طلبانه و سازنده خود را در این زمینه اعلام کرده ایم. به دولت عربستان سعودی.”

نواب با اشاره به آیه «وَ اللَّهُ عَلَی الْهِجِ الْبَیْتِ مِنَ الْمُرزَقِینَ الْمَسْتَعِینَ» مراسم حج امسال در بهترین شرایط ممکن برگزار می شود.

وی افزود: در صورتی که شرط اهل سنت برای حضور زائران در حج از 3 سال به 4 سال افزایش یابد و در سرزمین حضور ملائکه در سرزمین وحی بیماری وجود نداشته باشد، در بین زائران افرادی هستند که در سلامت کامل هستند و قادر به ادای حج هستند. از طرفی تضمین سلامت جسمانی افراد زیر 5 سال وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به موضوع کارونا و اعیاد در دو سال اخیر، آمادگی مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای زائران ایرانی سرزمین وحی را اعلام کرد: اما شرایط لازم برای حضور در مراسم باشکوه فراهم شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اقدامات لازم برای تشکیل کاروان ها و آمادگی روحانیون انجام شده است، افزود:

مراسم حج از روز پنجشنبه آغاز می شود

سید صادق حسینی مدیرعامل سازمان حج و زیارت نیز از تعداد زائران حج امسال و گزارش خدمات سازمان حج و زیارت در حوزه اسکان، تغذیه، ایاب و ذهاب و سایر عملیات ها خبر داد و گفت: وجود دارد. هیچ مشکلی در کشور برای زائران حج وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سهمیه ایران در دو سال گذشته 6 هزار نفر بوده است و در همین سال 8 هزار و 4 نفر به دلیل تعلیق کار آماده اعدام شدند، افزود: هزاران نفر اعدام می شوند.

حسینی همچنین نبود ارتباط کنسولی ایران و عربستان را یکی از مهمترین مشکلات برشمرد و خاطرنشان کرد: اولین پرواز به عربستان در سوم ژوئن و آخرین پرواز از عربستان به ایران در اردیبهشت انجام شد.

برای افزایش تعداد زائران به عربستان سفر کنید

آیت الله مکارم شیرازی: هدیه گران قیمت نخریدن بازدیدکننده را توجیه کنید

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید حج در دیدار با مسئولین حج با اشاره به اینکه زمان کمی تا شروع حج باقی نمانده است، گفت:

وی بر رفع مشکلات زائران در داخل و خارج از کشور تاکید کرد و افزود: اگرچه رابطه ایران و عربستان در شرایط فعلی مناسب نیست، اما می توان به ظرفیت های حج خوش بین بود و بدبینی ها را برطرف کرد. “

این مرجع تقلید رفتار مناسب زائران ایرانی در سرزمین وحی را دلیل خوش بینی کشور میزبان و سایر مسلمانان برشمرد.

مکارم شیرازی همچنین در حضور 9 درصد زائران در حج امسال به آسیب پذیری بیشتر این زائران در برابر مردان اشاره کرد و بر ارائه آموزش های تکمیلی تاکید کرد.

وی در ادامه به یکی از مشکلات رایج در زیارت به ویژه زیارت معنوی در گذشته اشاره کرد.

مفسر حوزه علمیه قم ضمن توجه به قرائت دعای کمیل، نوع تلاوت و مراسم برائت از مشرکین را مورد اشاره قرار داد و گفت:

مکارم شیرازی تصریح کرد: امیدواریم شرایط حج امسال برای سال های آینده مساعدتر باشد.

برای افزایش تعداد زائران به عربستان سفر کنید

آیت الله سبحانی: سهم عوامل حج حداقل رسیده است

آیت الله سبحانی همچنین تاکید کرد: اگرچه سهم کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران در حج افزایش یافته است، اما به دنبال این باشید که حضور کارگزاران و کارگران حداقلی باشد.

وی بیان کرد: بسیاری از زائران سال ها منتظر زیارت معنوی هستند، تعداد زائرانی که سال هاست در این دیار منتظر ظهور هستند بسیارند.

این مرجع تقلید همچنین بر اهمیت آموزش زائران در شرایط کنونی تاکید کرد و افزود: به همه زائران توصیه می کنیم به قوانین سرزمین عربستان احترام بگذارند و از این کار خودداری کنند.

سبحانی با بیان اینکه سالانه صدها هزار زائر به عربستان سرازیر می شوند، توصیه کرد: باید اخلاق میزبان را به یاد آورد و با توجه به شرایط آن کشور، با زائران با عزت برخورد کرد و با عزت بازگردید.

برای افزایش تعداد زائران به عربستان سفر کنید

آیت الله نوری همدانی: حج امسال خطرناک است

آیت الله حسین نوری حمدانی نیز گفت: مسئولیت زائران حج بسیار خطیر و خطرناک است و درخواست جست و جوی مسئولان اضافی برای خدمت بیت الله الحرام شد.

وی خطاب به مسئولان حج با بیان اینکه هرگز نباید با مسئولیتی که بر عهده دارند برابری کنند، باید کاستی ها را بپردازند، افزود: تعداد زائران بیت الله الحرام را افزایش دهید.

وی با اشاره به اعتقادات اسلامی ارائه شده در موسم حج گفت: در زمانی که دشمنان اسلام به دنبال ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند، وظیفه علما است که به اعتقاد غیر اسلامی به اتحاد امت اسلامی اشاره کنند. و اجتناب از تفرقه.» جهان امروز بسیار خطرناک است.

وی افزود: در صورت تعرض به دشمنان اسلام، افراد همچون چراغی روشن راه اسلام را به سوی بندگان خدا مشخص می کنند. این وظیفه بزرگی در موسم حج است، این وظیفه متولیان حج و زیارت است و هرگز نباید از آن غفلت کرد.

نوری حمدانی تاکید کرد: مسلمانان در موسم حج در نقطه ای خاص و در روزهای خاصی جمع می شوند و جامعه اسلامی تشکیل می دهند.

انتهای پیام