عمومی

چرا مصرف لبنیات آب رفت؟

مصرف لبنیات در ایران طی چند سال گذشته با تلاش های محسوسی مواجه شده است. از آنجایی که هشت سال اخیر با فشارهای شدید اقتصادی بر مردم و کوتاه شدن سفر آنها همراه بوده است، هیچ یک از ذی نفعان به ویژه نهادهای حاکمیتی و سیاسی کشور در این زمینه برنامه ای برای حمایت از سفر و سلامت مردم ندارند. مردم.

به گزارش ماه نیوز، این روزنامه ایران نوشته شده: «لبنیات یکی از مهم ترین مواد غذایی موجود در بازار است. به همان اندازه که این مواد اهمیت دارند، مصرف روزانه آنها در یک کشور می تواند از نظر تغذیه و سلامت و در حد سلامت یک جامعه بسیار بالا باشد.

تاثیر مصرف شیر بر سلامت جامعه تا به حال بوده است که سازمان های بین المللی از جمله سازمان خواربار و کشاورزی (فائو)، سازمان بهداشت جهانی و صندوق بین المللی کودکان حساسیت خود را نسبت به مسائل و نتایج و حتی شیر به عنوان یکی از شاخص های آن معرفی حداقل نیاز غذایی (به ویژه در سال رشد).

با این حال مصرف این محصول طی چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است. با افزایش سرسام آور قیمت لبنیات در کشور، بسیاری از خانوارهای ایرانی قدرت خرید و لبنیات سفرهای خود را از دست داده اند که به طور حتم در آینده نزدیک به افزایش تعداد بیماری ها در ایران منجر خواهد شد.

رئیس تولید شیر کشور

بر اساس آمار سازمان سرشماری ایران، کل تولید شیر کشور در سال جاری حدود 7.5 میلیون تن بوده است. در همین سال مجموع تولید گاوهای شیری از صنایع صنعتی و سنتی 7 میلیون و 7 هزار تن برآورد شد و با افزایش سهم، درصد سایر تولیدات لبنی به بیش از 8 میلیون و 6 هزار تن رسید.

این در حالی است که تولید شیر در کشور 1.2 میلیون تن در سال افزایش یافته است. در نتیجه، تولید در طول سال ها به طور پیوسته افزایش یافته است. در عین حال، تولید سال به سال به دلیل خشکسالی و سرمایه شدید کاهش یافت. با توجه به اینکه میزان تولید شیر به 5000 تن کاهش یافت.

مجموع تولید گاوهای شیری، صنعتی و سنتی بیش از 5 درصد شیر تولیدی کشور را تشکیل می دهد. بنابراین با توجه به جمعیت یک میلیون نفری، سرانه تولید شیرخشک حدود 5 کیلوگرم است.

بر اساس آمار، هند با 3 میلیون تن بزرگترین تولید کننده شیر در جهان است و پس از آن آمریکا با یک میلیون تن شیر در جهان قرار دارد.

سرانه مصرف لبنیات در کشور

سرانه مصرف لبنیات در یک کشور بر اساس جمعیت و تجمیع چهار قلم تولید، صادرات، واردات و ذخیره سازی محاسبه می شود. این در حالی است که با توجه به اینکه این میزان از میانگین سرانه مصرف لبنیات جهانی و حتی برنامه ششم توسعه فاصله زیادی دارد، مصرف لبنیات در ایران در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته است.

در این بیان خاص از مخالفت تفاوت هایی وجود دارد. به گفته احسان ظفری، مدیرعامل ائتلاف لبنیات، سرانه مصرف کمتر از 5 کیلوگرم لبنیات است.

اما با توجه به تعداد و مقدار واقعی شیر و لبنیات مصرفی در کشور بین 3 تا 5 کیلوگرم است. به گفته دکتر زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر وزارت بهداشت، درمان و تغذیه، بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، اگر سالانه این ارقام را محاسبه کنیم، هر ایرانی روزانه 3 لبنیات گرم مصرف می کند. 5 کیلوگرم است.

وی افزود: این آماری است که از بی فرهنگی بودن در کشور ناگفته نماند چرا که بزرگترها عادت به مصرف شیر ندارند. از سوی دیگر پس از افزایش قیمت لبنیات در کشور به دلیل کاهش مصرف در کشور.

مدیرکل دفتر وزارت بهداشت و تغذیه با اشاره به کاهش اخیر مصرف لبنیات گفت: با این وجود، با افزایش 3 تا 4 درصدی قیمت شیر ​​در سال، دوره انتظار برای افزایش مصرف شیر ادامه خواهد داشت.

دکتر عبداللهی تصریح کرد: در مورد مصرف کل شیر، ماست و پنیر، دهه های بعد از جامعه کنار گذاشته شده است که به دلیل کوتاهی قد، کمبود کلسیم، کم خونی و سوء تغذیه کودکان در بین مردم است.

به ویژه دکتر وحید مفید، رئیس مرکز رشد و نوآوری، تحقیقات، تغذیه و صنایع غذایی گفت که آمار دقیقی به خصوص سرانه مصرف لبنیات در کشور وجود ندارد. در حال حاضر تقسیمات تولید لبنیات بر جمعیت کشور تقسیم شده و سرانه لبنیات در کشور در نظر گرفته شده است. اما آمار تولید لبنیات در خود کشور دقیق نیست.

رئیس مرکز رشد و نوآوری تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه افزایش قیمت لبنیات طی سالیان گذشته و غیرفرهنگی شدن در کشور منجر به کاهش شدید مصرف لبنیات شده است، گفت: در کشور.

چرا مصرف لبنیات در کشور رو به کاهش است؟

مصرف لبنیات در ایران طی چند سال گذشته با تلاش های محسوسی مواجه شده است. از آنجایی که هشت سال اخیر با فشارهای شدید اقتصادی بر مردم و کوتاه شدن سفر آنها همراه بوده است، هیچ یک از ذی نفعان به ویژه نهادهای حاکمیتی و سیاسی کشور در این زمینه برنامه ای برای حمایت از سفر و سلامت مردم ندارند. مردم.

مدارس شیر را حذف کنید

چند سالی است که دولت توزیع شیر بین مدارس تحصیلکرده را متوقف کرده است، در حالی که شیر یکی از با ارزش ترین محصولات افزایش حافظه و رشد محسوب می شود. این در حالی است که طی هشت سال گذشته اقشاری ​​از جامعه تحصیلکرده محروم بوده و طبقه متوسط ​​توان خرید لبنیات را از دست داده است. به همین دلیل تحصیلکردگان این لایه های چشم در توزیع و مصرف این محصولات در مدارس نقش داشتند.

پوکی استخوان و بیماری های مرتبط با آن با عدم مصرف لبنیات

مسئولان وزارت بهداشت بارها و بارها تاکید کرده اند که پیگیری شیر و لبنیات در کشور سلامت و رفاه افراد را به خطر می اندازد. زیرا در افرادی که کمتر لبنیات مصرف می کنند مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند پوکی استخوان هستند.

اما واضح است که هرگونه افزایش قیمت شیرخام باعث کاهش ارزش این محصول طی چند سال گذشته خواهد شد.

مصرف لبنیات در کشورهای دیگر و تقاضای جهانی

علامت ها به عنوان مصرف متوسط ​​مشخص می شوند [سالانه] مصرف جهانی شیر 5 کیلوگرم است و حتی در کشورهای اروپایی این میزان برای هر نفر بیش از 2 کیلوگرم است. به گفته مردم هلند، مصرف سالانه شیر و لبنیات به ازای هر نفر 5 کیلوگرم است. طبق اعلام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، استاندارد جهانی برای مصرف سرانه شیر و لبنیات باید 5 کیلوگرم برای هر نفر در سال باشد که با ایران فاصله زیادی دارد.

افزایش قیمت شیر ​​و کمبود موسسات دائمی، قیمت فعلی شیر در بازار

این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم شیرخام شش هزار و شش تا شش هزار و دو تومان است که طبق محاسبات 3 تا 5 تومان قیمت کم است. اما در صورت تغییر در نحوه تخصیص قیمت هر کیلوگرم شیر بالاتر از سقف 5000 تومان خواهد بود که باعث کاهش قیمت تمام شده سرانه می شود. به همین دلیل تمامی جوانب سفارش بررسی شده و اقدامات جبرانی مناسبی انجام شده است تا هزینه سرانه این محصول کاهش نیابد.

راهکارهای افزایش مصرف لبنیات در کشور

تولیدکنندگان و صنعتگران عمده صنایع لبنی به دنبال منبع اصلی خود در تولید لبنیات هستند و نمی‌خواهند سرانه مصرف لبنیات در کشور افزایش یابد. سال گذشته تولید شیر در کشور افزایش چشمگیری داشت، اما ایران هر سال با کاهش مصرف روبه‌رو بود.

عمده کارشناسان لبنیات معتقدند تنها راه افزایش اعتبارات دولتی افزایش مخارج است.

به ویژه محمدرضا بنی طبع، سخنگوی انجمن لبنیات ایران، گفت: چهار راه برای افزایش قیمت تمام شده لبنیات در کشور وجود دارد. علاوه بر این نباید اجازه دهیم جوانان و کودکان جامعه بر سر هزینه کار خود به توافق برسند. در همین راستا اجرای حوزه راهکاری مدرسه شیر رایگان نیز پیشنهاد شده است.

به گفته وی، دولت باید اقداماتی را انجام دهد تا تولیدکنندگان بتوانند محصولات لبنی را مستقیماً به مردم عرضه کنند. زیرا 3 درصد قیمت لبنیات مربوط به شبکه توزیع و خرده فروشی است و اگر عرضه مستقیم انجام شود این درصد کمتر از قیمت لبنیات خواهد بود. به عنوان مثال، دولت می تواند میوه ها و سبزیجات را در مزرعه قرار دهد تا محصولات خود را به مردم عرضه کند. وی همچنین خواستار توقف دامداری در کشور شد.

انتهای پیام