اجتماعی

چشم گربه در تور تلسکوپ فضایی هابل افتاد+عکس

بتابت کمـیکتیننده‌ترین ساحبی;

در فاصله حدود 3000 سال نوری از زمین، یکی از پیچیده ترین و ناشناخته ترین ابرها قرار دارد، منظره ای از گاز و غبار چرخان که پس از مرگ یک ستاره باقی می ماند. Тжисм компјутер и жидение суктура 3D сахаби часх ра михдод ра.

به گزارش خبرگزاری آنا، بازسازی دیجیتالی بر اساس تصاویر این تلسکوپ فضایی، دو حلقه قابل مقایسه را در اطراف لبه ابر نشان می دهد. رایان کلرمونت و همکارانش در گزارش ماهانه اکتبر انجمن اخترشناسان سلطنتی گزارش می‌دهند که حلقه‌ها احتمالاً توسط گازی تشکیل شده‌اند که از دو ستاره در مرکز ابر پرتاب شده است.

کلرمونت، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه استنفورد، می گوید که من متوجه شده ام که از اوایل دهه 1990، مطالعه جامعی در مورد معماری ابر انجام نشده است. سال گذشته، زمانی که دانش‌آموز دبیرستانی در سن دیگو بودم، با چند فیزیکدان در شرکتی به نام Ilumbra که نرم‌افزاری برای بازسازی ساختار رویدادهای نجومی سه‌بعدی نوشت، تماس گرفتم.

این تیم تصاویر هابل را با مشاهدات نور زمینی در چندین طول موج ترکیب کرد تا حرکات گازهای ابر را آشکار کند. فهمیدن اینکه کدام قسمت‌ها به سمت زمین حرکت می‌کنند و از آن دور می‌شوند، به آشکار شدن ساختار سه‌بعدی کمک کرد.

این تیم دو حلقه جزئی را در دو طرف ابر مرکزی شناسایی کردند. مقایسه با ماهیت ناقص حلقه ها نشان می دهد که آنها بقایای پلاسمایی هستند که از دل ابر خارج شده و قبل از اینکه بتواند یک دایره کامل را تشکیل دهد، پراکنده شده است. ولفگانگ استفان، شریک Elumbra، مستقر در Kaiserslautern، آلمان، می‌گوید: چنین حلقه‌هایی معمولاً از تعامل دو ستاره که به دور یکدیگر می‌چرخند تشکیل می‌شوند.

این اثر باعث شد کلرمونت در نمایشگاه بین المللی علم و مهندسی 2021، مسابقه ای که سالانه توسط انجمن علوم برگزار می شود و توسط Science News منتشر می شود، جایزه دریافت کند.

پایان پیام/