اجتماعی

چگونگی تشخیص زودرس سرطان در کودکان

تمام سلول های بدن ما به طور منظم و طبق قوانین خاصی در حال رشد هستند. گاهی برخی از سلول ها از مسیر رشد طبیعی خود منحرف می شوند و به طور نامنظم و سریعتر از حد طبیعی رشد می کنند و این باعث می شود بدن نظم طبیعی خود را از دست بدهد. به این میگن سرطان.

همانطور که گزارش شده استانواع مختلف سرطان بسته به نوع سلول و اندام درگیر در بدن علائم، روش های درمانی و عوارض متفاوتی دارند. متاسفانه سرطان تنها بزرگسالان را درگیر نمی کند، بلکه کودکان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. سالانه از هر 100000 کودک جهان سه تا چهار کودک به انواع سرطان مبتلا می شوند که در این میان سرطان خون، لنفوم و سرطان مغز شایع ترین آنهاست. تب مکرر، عفونت های تنفسی و کم خونی علائمی هستند که باید پزشک را به فکر سرطان وادار کنند.

خوشبختانه برای اکثر سرطان های دوران کودکی به ویژه سرطان خون درمانی وجود دارد و 70 درصد کودکان قابل درمان هستند.

شایع ترین بیماری در اطفال سرطان خون یا سرطان خون است که خوشبختانه نزدیک به 80 درصد این بیماری قابل درمان است. البته مشروط بر اینکه علائم بالینی، تشخیص به موقع، درمان صحیح و به موقع و بسیاری از عوامل موثر در درمان مانند کنترل پرستاری، وجود دارو و …

پروتکل درمان سرطان در ایران مدرن و مطابق با کشورهای پیشرفته جهان است. هیچ فاصله ای بین پیشرفت های علمی، روش های درمانی و انواع داروها وجود ندارد. ما از نظر مطالعات، روش تحقیق، کنفرانس های علمی و… در بین سایر کشورها به روز هستیم. بنابراین تفاوت زیادی بین روش های درمانی در ایران و نتایج به دست آمده از آن با کشورهای پیشرفته وجود ندارد.

2 عامل مهم در ایجاد سرطان

به طور کلی دو عامل بسیار مهم شامل عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی در ایجاد سرطان نقش دارند. در پزشکی بزرگسالان، عوامل و عوامل محیطی نقش بسیار مهم و بارزتری در بروز سرطان دارند، اما از دیدگاه طب اطفال علاوه بر عوامل محیطی در ایجاد سرطان، زمینه ژنتیکی کودک نیز وجود دارد. نقش مهمی دارد. البته عوامل خطرناک و مضر را باید به همه افراد محدود کرد. به عنوان مثال عواملی مانند دود سیگار، اشعه های مضر و پرتوهای بسیار قوی، مواد شیمیایی، مواد غذایی صنعتی و… نقش مهمی در بروز سرطان دارند و این عوامل در افرادی که سابقه سرطان ژنتیکی و خانوادگی دارند مضرتر است. در خانواده آنها البته خانواده نسبی است و این ژن از ده سال پیش می تواند الان به انسان برسد. به عبارت دیگر عواملی در بدن افراد وجود دارد که از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و این عوامل در برخی افراد که به دلایلی ضعیف تر هستند وجود ندارد. با این حال، برخی از عوامل ژنتیکی در کنترل رشد سلولی نقش دارند. این عوامل ژنتیکی ممکن است خود را نشان ندهند یا دارای نقص ژنتیکی باشند. بنابراین همه افراد چه سابقه ژنتیکی سرطان داشته باشند و چه نداشته باشند باید از عوامل محیطی و مضر پرهیز کنند. زیرا تاثیر این عوامل بر افرادی که مستعد ابتلا به سرطان هستند بسیار بیشتر خواهد بود.

نحوه تشخیص زودرس سرطان در کودکان

آنچه در این زمینه مهم است تشخیص زودهنگام است. به همین دلیل به والدین و خانواده ها توصیه می شود در اسرع وقت کودک را نزد پزشک ببرند تا بررسی های لازم انجام شود.

در اطفال، سرطان به دو شاخه تقسیم می شود. یکی از سرطان هایی که در خون به وجود می آید و از این طریق به تمام نقاط بدن سرایت می کند. हर चे करन खोन ज़ेश देखें देखा शूड शुदारश है दरमन व पस पस पस अन केनीर बारे शुद یعنی هم روند درمان به خوبی انجام می شود و هم پاسخ به درمان و علائم کمتر است. دوم، سرطان هایی هستند که به اندام های خاصی مانند ماهیچه ها، استخوان ها، چشم ها، مغز، کلیه ها، دستگاه گوارش و غیره حمله می کنند. این سرطان ها یک عضو را درگیر می کنند. در این حالت سرطان در ابتدا با برخی علائم بالینی خاص خود را نشان می دهد. به عبارت دیگر کودک دچار عوارضی می شود که خانواده باید نسبت به آن حساسیت زیادی داشته باشد. اولین علائم معمولاً شامل سردرد، تهوع و استفراغ، اختلال بینایی، عدم تعادل است که به آنها تومورهای مغزی و… نشم می دهد. یا علائم سرطان در ناحیه چشم، فقط و فقط با فلاش در تاریکی خود را نشان می دهد، مانند برق زدن چشم گربه ای، یا اختلال بینایی، تورم چشم، پرخونی و غیره.

این موارد علائمی هستند که والدین باید از آنها آگاه باشند. به عبارت دیگر، والدین باید هر علامت بالینی غیرطبیعی را در یک کودک سالم که رشد طبیعی دارد جدی بگیرند. مثلاً اگر سرماخوردگی ساده دیده اید که در عرض سه تا چهار روز خوب می شود و دو هفته طول می کشد، باید کودک را نزد پزشک ببرید تا معاینه شود. اگر کودکی را دیدید که کاملا سالم است اما از سردرد صبحگاهی، سرگیجه و استفراغ صبحگاهی، بی اشتهایی و… شکایت دارد، آن را جدی بگیرید و کودک را نزد پزشک متخصص ببرید و پیگیری کنید. البته این علائم در بسیاری از بیماری ها مشترک است. این مربوط به زمانی است که بیماری وجود نداشته باشد، علائم باقی بماند و به درمان های مرسوم پاسخ نمی دهد. آن وقت است که این علائم ساده در تشخیص و درمان سرطان بسیار مهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیمارستان بیمارستان، کودکان مبتلا به سرطان از نظر سیستم ایمنی ضعیف هستند. بنابراین اگر فردی آنها را در آغوش بگیرد یا ببوسد، به راحتی می تواند ویروس ها و باکتری هایی را که حمل می کند به کودک منتقل کند. این بدان معناست که بازدید از چنین کودکانی باید محدود باشد و به بازدیدکنندگان و خانواده های آنها نیز توصیه می شود از بوسیدن کودکان سرطانی خودداری کنند.

پایان پیام