عمومی

کودک‌آزاری با فیلترهای اینستاگرامی – ماه نیوز

او بچه اش را در آغوش می گیرد. دوربین را روی حالت سلفی قرار می دهد. جلوی دوربین لبخند می زنند. وقتی نوزادش به چهره مهربون پدر و مادرش لبخند می زند، ناگهان فیلتری را برای تغییر چهره حیوانی فعال می کند و با گریه و ترس آن نوزادی که زهرش از بدنش خارج شده، از خنده منفجر می شود. او چند لحظه بعد این ویدئو را در شبکه های اجتماعی بازنشر کرد.

به گزارش ماه نیوز، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: ممکن است چنین ویدئوهایی را در اینستاگرام، تلگرام یا … دیده باشید. کودکان زیباترین گلهای هستی هستند که خداوند به انسانها رحم کرده است اما متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات جامعه بشری امروز عدم آگاهی و مهارت فرزندپروری است. در ادامه به نکاتی در مورد مضرات این رفتار پرداخته می شود.

شوخی هایی که آسیب های روحی جدی ایجاد می کند

گاهی شاهد بدبختی و ناآگاهی والدین نسبت به فرزندان خود هستیم که در کسوت شوخی آسیب های روحی و روانی بسیار جدی به فرزندانشان وارد می کند. قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نوعی کودک آزاری را این گونه تعریف می کند: «و اخلال اجتماعی آنها ممنوع است و کودک آزاری محسوب می شود». استفاده گسترده از وسایل و وسایل الکترونیکی از جمله تلفن همراه و استفاده نادرست از این وسایل، نمونه ای از آسیب های روحی و روانی ورود افراد به دنیای رنگارنگ و متنوع شبکه های مجازی و ویژگی های آنهاست.

چه کسی می گوید بچه ها نمی فهمند؟

در این شرایط، برخی از کودکانی که از والدین بی‌خبر هستند قربانی می‌شوند و آسیب‌های روانی را متحمل می‌شوند، از جمله شوخی‌های غیرضروری توسط والدین که به خود اجازه می‌دهند با این استدلال که کودک هست و نمی‌فهمد، هر طور که می‌خواهند با کودک رفتار کنند. یا چهره معصوم کودک در مواجهه با شوخی های والدین جذاب و دیدنی یا خنده دار است! این تصور نادرست والدین درست برعکس آن چیزی است که روانشناسی به آن دست یافته است. همیشه به یاد داشته باشید که کودکان در هر زمینه ای مانند شما عمل می کنند و از الگوی رفتاری شما پیروی می کنند. بنابراین مهم نیست که شما چه می گویید؛ نحوه رفتار شما مهم است.

ایمان کودک از بین می رود

برخی از والدین متوجه نیستند که شوخی های غیرضروری، ترسناک و غیره با کودکان می تواند مصداق آزار عاطفی و شخصیتی باشد. این نوع کودک آزاری با فیلترهای ترسناک که اخیراً در شبکه های اجتماعی رایج شده است، تأثیر عمیق و ماندگاری بر جنبه های رشد کودک دارد. ضمن اینکه در برخی از این شوخی ها، والدین ناخواسته اعتماد به نفس فرزندانشان را نسبت به خود و دنیای اطرافشان از بین می برند. یکی از وظایف والدین در قبال فرزندانشان این است که محیطی امن برای استراحت و گشت و گذار برای آنها فراهم کنند. کودکان برای استعدادها و توانایی های خود، آموزش، رشد زبان و ذهن به محیطی امن نیاز دارند. تجربه حس کنجکاوی در کنار امنیت بسیار مهم است.

به عزت نفس کودک آسیب نرسانید

شوخی های شیطنت آمیز، ترسناک و مضحک با کودک، موجب سرخوردگی و اضطراب با بی قراری، گریه، سکوت یا بی قراری، ترس، ترس شدید از موقعیت و افراد و همچنین والدین، عصبانیت، پرخاشگری و ناتوانی در کنترل هیجانات، پوچی عاطفی و ناامنی می شود. خود جذب می شود نوجوانانی که در سنین بزرگسالی قربانی شوخی‌ها و تمسخرهای نامناسب شده‌اند، نشانه‌هایی از جنایت، خشونت، سرقت، خرابکاری، اخلال در نظم عمومی را نشان می‌دهند. بنابراین یکی از وظایف والدین حفظ حرمت و عزت نفس کودک است که با آموزش مهارت های فرزندپروری امکان پذیر است و این گونه شوخی ها روان کودک را مختل می کند.

انتهای پیام/