اجتماعی

کیفیت زندگی حاشیه‌نشینان بالا می‌رود؟

نویسنده «ظرفیت‌سازی ملی و اقامتگاه‌های غیررسمی زیستگاه‌های غیررسمی» که با همکاری دانشکده علوم انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی تهیه شده بود، با حضور اعضای کمیسیون زیربنا، صنعت و محیط زیست از سایت.

بر اساس این گزارش، دومین جلسه کمیته زیرساخت ها، صنعت و محیط زیست به منظور بررسی و نهایی شدن پیش نویس مصوبه هیئت وزیران (ظرفیت سازی ملی و مسکن های غیررسمی) برگزار شد.

در این دیدار حبیب خراسانی معاون سمندی و شرکت بازسازی در خصوص سند جدید توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تفاوت سند جدید با اسناد قبلی این است که نقش شهرک نشینان غیررسمی متمایز شده است. این سند نقش همه دستگاه های مسئول و حتی دستگاه های حاکم را مشخص می کند.

حمید رمضانی مسئولیت تنظیم سند را بر عهده دارد و همچنین تاکید می کند که خوابگاه های غیررسمی خوابگاه های غیررسمی زیاد است و معلوم نیست پس از ترک این پست چه خواهد کرد.

وی ادامه داد: سایر مواردی که در اسناد قبلی مغفول مانده بود به سرزمین اصلی ارجاع شده است، کار و رفاه اجتماعی نقش اساسی دارد و سایر اپراتورها نیز ملزم به همکاری هستند.

در این جلسه اعضای کمیته وزیران (تبلیغ ظرفیت ملی و گواهی اقامت غیررسمی) قرائت شد و اعضای کمیته نظرات خود را در خصوص نظارت و مشاهدات ارائه کردند و در نهایت گرد هم آمدند.

در این جلسه کمال نوذری، فنی و راهنمای مسئول تدوین اسناد، حمید رمضانی، نماینده پژوهشگر فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی و مسئول تدوین سند، وحید سعیدیان، نماینده برنامه و بودجه، پست با حضور لیلا باتمانی نماینده وزارت امور اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی و محمدرضا ابراهیمی نماینده سازمان شهرسازی تهران.

بر اساس این گزارش، بر اساس آمار، بیش از یک میلیون نفر در کشور در مناطق غیرفعال زندگی می کنند که از این تعداد 5 میلیون نفر در محله های حاشیه نشین و حدود یک میلیون نفر در کشوری منسوخ و از شیرگرفته تاریخی زندگی می کنند که از فقر شهری نیز برخوردار است. بی خانمان بودن، عقب ماندگی، عقب ماندن از سیستم آموزشی و سالم بودن کلید اصلی است.

برای اولین بار در 5 سال ویرایش شد “گواهی ظرفیت سازی ملی و مسکن غیررسمی” به سفارش شرکت عمران و بهسازی شهری وقت گرفتند. این سند با اجماع ملی و کاربردی برای توسعه توانمندی، اولین در نوع خود در کشور محسوب می شود. سپس در یک دهه اخیر با تصویب سند و بر اساس ماده «قانون» حمایت از احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، عنوان «راهبرد ملی احیا، نوسازی و نوسازی» را خواهیم داشت. نوسازی منسوجات منسوخ و ناکارآمد شهری».گواهینامه بازآفرینی پایدار شهری مصوب هیأت وزیران. همچنین با استناد به ماده پنجم ماده ششم اصلاحیه ششم قانون توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی (1-4)، حکم «ظرفیت‌سازی ملی و اسکان غیررسمی خانه‌های غیررسمی» به تصویب رسید. توسط هیئت وزیران این سند با همکاری دانشکده علوم انسانی و اجتماعی جهاد دانشگاهی تهیه شده است.

انتهای پیام