عمومی

گذرگاه لوهانسک _ دونسک، گذر تاریخی دیکتاتوری

در زمان سفر هیتلر به روسیه در ژوئن 1941، صدمین سالگرد تهاجم ناپلئون به روسیه، خط مرزی شوروی یک حمله جدی تلقی می‌شد، مانند آرام شدن نیروهای ناپلئون از اوکراین و عبور همان لوهانسک-دونتسک از شرق اوکراین. در سرزمین اصلی، اما در جریان جنگ، مبارزه برای غذا و آذوقه دشوار شد.

گذرگاه 80 ساله لوهانسک-دوناسکار شاهد دیگری از کشتار بزرگی است که تنها به سمت غرب برگشته است.

حملاتی که قرار بود مانند دو حمله ناپلئون و هیتلر باشد، صاعقه باید به سادگی استفاده از فرصت برای دفاع از ابتکار عمل باشد و ارتش پوتین طی سه روز کیف پایتخت اوکراین را مانند گرجستان و شبه جزیره کریمه اشغال خواهد کرد. گفته می‌شود که این روند انجام شده است، اما تاریخ تکرار می‌شود و نیروهای مهاجم در محاسبه خود اشتباه می‌کنند و در دام خودخواهی گرفتار می‌شوند.

به گفته برخی از تحلیلگران، روسیه تاکنون در جنگ با اوکراین 800800 میلیارد خسارت اقتصادی متحمل شده است (سقوط روبل، سقوط بازار سهام مسکو، تحریم های اقتصادی، تدارکات جنگی و جنگ لجستیکی و غیره) و … اقتصاد روسیه مدت زمان جنگ را مشخص نکرده است، اما واضح است که جنگ در آستانه فروپاشی است.

جنگ در گوشه و کنار جهان، رنگ چشم و موی قربانیان خاموش نشدنی و غیرقابل اثبات است و امید است هر چه زودتر جهان دیگر پاک شود و روسیه با حداقل امتیازات سیاسی حضور یابد. امنیت جهانی به خودی خود پایان می یابد.

* دکترای روابط بین الملل، مدرس دانشگاه و مدیر مطالعات تعارض و همکاری در خاورمیانه امروز در خاورمیانه