بین المللی

گسترش دامنه درگیری‌ها در سودان؛ 9 غیر نظامی کشته شدند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ماه نیوز، درگیریهای شدیدی که از صبح امروز شنبه میان ارتش سودان و شبه‌نظامیان موسوم به «الدعم السریع» (پشتیبانی سریع) در خارطوم آغاز شده است، همچنان به صورت گسترده‌تر ادامه دارد.

شبکه خبری الجزیره به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که درگیریهای بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در اطراف مقر نیروی هوایی در جنوب خارطوم، بسیار شدید است. یک منبع وابسته به ارتش هم خبر داد که کنترل فرودگاه «مروی» واقع در شمال سودان را به دست گرفته‌اند.

 

ارتش سودان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه گفت: ما تجاوز را آغاز نکردیم و آنچه رخ داد، حملاتی از سوی نیروهای شورشی است. اعضای ارتش به دنبال منافع شخصی نیستند و به مسئولیت ملی خود ادامه خواهند داد.

ارتش تأکید کرد: با هر تلاش غیر مسئولانه‌ای مقابله خواهیم کرد و از اینکه کشور به خاطر طمع فرماندهان شورشی به این مرحله رسیده است، متأسف هستیم. به جز در سایه ارتش یکپارچه، هیچ آینده‌ای برای کشور متصور نیستیم».

 

پس از این بیانیه، نیروهای پشتیبانی سریع با بیان اینکه کنترل مواضع مهمی از جمله فرودگاه «الفاشر» در غرب سودان را به دست گرفته‌اند، از ادامه درگیرهای گسترده با ارتش خبر دادند. منابع سودانی گفتند که درگیری بین طرفین در جنوب دارفور در غرب سودان هم شدید است.

خبرنگار الجزیره گزارش داد که در جریان درگیریهای نزدیک فرودگاه «الابیض» در مرکز سودان، تا کنون سه نفر کشته و هشتنفرزخمی شده‌اند. برخی از منابع بیمارستانی اما خبر دادند که تا کنون ۹ نفر در درگیریهای مناطق مختلف سودان، جان خود را از دست داده‌اند. درگیریها در منطقه شرق النیل در خارطوم گسترده است و برخی از خانواده‌ها مجبور به تخلیه منازل خود شده‌اند.

 

نیروهای پشتیبانی سریع همچنین خبر دادند که تمامی منافذ جنوب خارطوم را بسته‌اند. خبرهایی نیز از درگیری شدید در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و ستاد مشترک ارتش در مرکز خارطوم منتشر شده است.

در شبکه‌های اجتماعی نیز این فیلم منتشر شده است که در جریان آن، نیروهای پشتیبانی سریع، سربازان مصری حاضر در پایگاه نظامی مروی را اسیر کرده‌اند.

 

 

 

قرار بود صبح امروز نشستی میان عبدالفتاح البرهان و «محمد حمدان دقلو» مشهور به حمیدتی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع برگزار شود و پیش از برگزاری این دیدار، درگیری‌های امروز رقم خورد. در پی درگیری شدید میان ارتش و شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع سودان، فرودگاه بین‌المللی خارطوم، کلیه پروازهای خود را متوقف کرد.

سودان پس از کودتای نظامی که در اکتبر ۲۰۲۱ روی داد، در هرج و مرج شدیدی به سر می‌برد. در هفته‌های اخیر  ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم و اطراف آن، نیرو و سلاح جمع‌آوری کرده‌ بودند. پیش از آن نیز، ارتش حضور خود را در مرکز شهر تقویت و خودروهای زرهی را تقریباً در تمام تقاطع‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری کشور مستقر کرده بود.

 

 

ارتش سودان پنجشنبه گذشته نسبت به درگیری با نیروی شبه نظامی قدرتمند این کشور که نیروهایش را در پایتخت و دیگر شهرها مستقر کرده است، هشدار داده بود.

اختلاف بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان که هر دو با هم کودتای اکتبر ۲۰۲۱ در این کشور را هدایت کردند، در ماه‌های اخیر تشدید شده است و موجب به تاخیر افتادن امضای توافقنامه مورد حمایت بین‌المللی با احزاب سیاسی برای احیای گذار دموکراتیک در کشور شده است.

 

 

 

 

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید