هنری و فرهنگی

یادی از شاهرخ مسکوب – ماه نیوز

«خلاصه تاریخ سیاسی شاهرخ المسکوب به گونه ای است که تاریخ حماسی ایران را مهم و تأثیرگذار دانسته و لازم است که بدن با آن آشنا باشد و زبان فارسی و یادگارهای آن عامل اصلی شناسایی است. ”

به گزارش ماه نیوز، به مناسبت ایام پایانی ماه، دکتر محمود افشار به مناسبت سی ام اردیبهشت سالروز درگذشت شاهرخ مسکوب، مقاله ای از کتاب «کارگران نادر: نام قسم خورده» نوشت. معروف فرهنگی و ادبی» اثر ایرج افشار، زیر نظر بهرام، کوشیار و آرش افشار. که در تحلیل مباحث اساطیری و حماسی قلم توانا به نظر می رسد. سیاوش (1) پس از این سوگواری یکی از مظاهر اندیشه ایرانی را با وجوهی نو و نوشتاری تحلیلی نوشت و دوباره به صحنه برد. با این حال، قبل از آن پرداخت یونانی برای جهان بینی سافولک و آشیل بود.

اضطرار فردوسی و روح تاریخی مربوط به زیبایی جهان ایران در امان نبود. فردوسی الهام بخش بود و برای او به شاهنامه علاقه داشت. اما در چند سال اخیر چند گفتار جداگانه با موضوعات مختلف در حوزه شاهنامه نوشته شده است که باید در یک مجموعه منتشر شود.

سومین کتابی با عنوان ایرانی و ملیت و زبان منتشر کرد و ابتدا در سرزمین فقر منتشر کرد. چون به خوبی کشف شد که ایران سابقه طولانی در تخصص در زبان فارسی دارد و از آنجایی که برای دومین بار است که تحت عنوان هویت ایرانی و زبان فارسی به چاپ می رسد، بهتر است بیش از اهمیت فرهنگی زبان فارسی زبان فرهنگی منحصر به فرد و یکپارچه ایران است. هر چند تحت عنوان «هویت» آمده است.

چکیده ملاحظات سیاسی و تاریخی به گونه ای است که تاریخ حماسی ایران را مهم و مؤثر دانسته و آشنایی بدن را نیز لازمه آن دانسته و زبان فارسی و یادگارهای آن را عامل اصلی شناسایی می دانند. در کتاب‌های دیگر، مانند چند گفتار درباره فرهنگ ایرانی و یادداشت‌های جالب و صمیمی، خطوطی از این اندیشه منعکس شده است.

آخرین کتاب به نام مرتضی کیوان در تهران منتشر شد (1). با آوردن او به یاد مرتضی کیوان و درخواست یادبودی به جای شغلی که به همراه مرتضی کیوان به او واگذار شده بود، خود را در وادی رها کرد که در آرزوی رهایی از طمع و رهایی بود. شما باید آن را به خاطر بسپارید.”

شاهرخ مسکوب، نویسنده، قهرمان شاهنامه، مترجم و پژوهشگر «بچه» در بابل به دنیا آمد. از آثار و محاسن «قضای رستم و اسفندیار»، «سوگ سیاوش: در مرگ و رستاخیز»، «در دوست»، «در باغ»، «چند صحبت در فرهنگ ایران»، «یک کشتی گیر و مرد خردمند» «سفر در خواب» و غیره. او در 7 آوریل 2013 در پاریس درگذشت.

انتهای پیام