عمومی

۱۰ راز موفقیت فرهاد مجیدی

راز موفقیت فرهاد مجیدی نیز در شباهت های او و با کمک مربیان خارجی و خارجی مشخص است. در این ماده 3 بند شماره گذاری شده است.

به گزارش ماه نیوز، عصر ایران نوشته شده توسط: «شامگاه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ خورشیدی و سه هفته مانده به پایان رقابت های لیگ برتر ایران، تیم ایرانی استقلال تهران با قدرت کامل و بدون بخت پس از ۳ سال قهرمان شد. شکست ناپذیر اگر در سه هفته باقیمانده ادامه پیدا کند، یک رکورد تاریخی ثبت خواهد شد.” اتفاقاً اگرچه در دنیای فوتبال سابقه ای وجود ندارد، اما پیشرفتی وجود دارد.

اهمیت به اندازه واکنش زرادخانه بستگی دارد: هواداران آرسنال طعم قهرمانی و موفقیت را از دست می دهند، اما آنها همچنان به بزرگترین دستاورد خود بدون پیروزی در فصل 1-1 افتخار می کنند و به این کار ادامه خواهند داد. کار تیم های محدودی چون یوونتوس 3، گالاتاسرای 3، پاناتینایکوس 2 و اینترنشنال برزیل 3 با موفقیت انجام می شود. با این حال، عنوان بدون شکست تنها به آرسنال رسیده است.

پیپی پرسپولیس پنج قهرمانی در ایران کسب کرد اما ناکامی امسال شرایط تلخ و ناخوشایندی را برای بسیاری از هوادارانی که خواهان جذب مربی خارجی هستند به همراه داشته است. در این شرایط است که یحیی گل محمدی واقعاً خود و توانایی های خود را به اثبات رسانده و افتخارات چشمگیری کسب کرده است. او سبک های مختلفی را در تیم های مختلف اجرا کرده است و این نشان از توانایی و شناخت هر تیم و انتظار از بیرون دارد. البته وقتی افتخارات گذشته تازه است و هنوز هم هست، در فوتبال همیشه شکست هایی وجود دارد.

اما چرا با وجود اینکه نام دو پرسپولیسی محبوب – مهدویت و علی کریمی – بر سر زبان ها افتاده است، بیشتر هواداران اقبال اقبال را علامت نمی گذارند و مربی خارجی می خواهند؟

راز موفقیت فرهاد مجیدی نیز در شباهت های او و با کمک مربیان خارجی و خارجی مشخص است. در این ماده 3 بند شماره گذاری شده است:

. شاید بخشی از کارهای فرهاد مجیدی برای برخی تعجب آور و غیر متعارف و حتی پوپولیستی به نظر برسد، اما یکی از موفق ترین مربیان جی چونرگن کلوپ است که در پایان هر بازی بازیکنان را در آغوش می گیرد. البته نه به این دلیل که علیرضا منصوری اینقدر اغراق کرده است!

. دستیار یکی از مهم ترین اعضای تیم است. اما به دلیل محرومیت حمید مطهری در پرسپولیس، نقش مربی بادانشی محقق نشد. در این صورت با استفاده از مهارت های استاد دستیار هنر مدیریت و مدیریت هسته ای با شماست. اما مطهری در صنایع دستی مجید جلالی در مزندران نساجی موفق نشد.

فرهاد مجیدی این نکته را به خوبی نمی داند، مثل پرویز مظلومی که به دستیارش – میشائیل هانکه – می بالد، گوش نکرد و البته نتیجه را هم دید.

. داشتن یک استراتژی روشن از شاخص های مربی موفق موفق است. مورینیو رمز موفقیت در برابری با تیم های بزرگ و از دست ندادن امتیازات را مساوی با تیم های ضعیف تر می داند. یگنرگن کلوپ در سال دوم مربیگری در لیورپول شاهد شکست هر پنج تیم بزرگ لیگ جزیره بود، اما در نهایت او پیروز نشد. پس از 2 سال موفقیت، جام را گرفت و از لذت فوتبال لذت برد.

. مربی استراتژی واجید انتقاد را تا جایی که به سیاست مربوط می شود می پذیرد. فرهاد مجیدی با وجود همه انتقادات بازیکنان، قاطعانه پشت سر آنها ایستاد و آنها هم پاسخ دادند. آن بخش از مربیگری با فشار برای تغییر رسانه، نشانه مربی بزرگ نیست.

. علم جدید «مربیگری» در دنیای فوتبال فقط به خاطر آوردن، پاس دادن و چرخش نیست. بلکه مربی کلاس دوازدهم است و می تواند در جذابیت و جذابیت بازی موثر باشد. به حرکات پاپ گواردیولا و جیگنرگن کلوپ روی زمین دقت کنید و ببینید چقدر کالری می سوزانید. در طول تمرین، لوانوفسکی به این نتیجه رسید که فقط می تواند بازی ها را به خاطر بسپارد و بازی کند.

. اصرار فرهاد مجیدی بر نقش مدیریت و تشکیل تیم مربیگری یکی از دلایلی است که دکتر نوشادی، بدنساز، صالح مصطفوی و بهزاد غلامپور را در آن سوی «درد» قرار داده اند، آن هم در شرایطی که فضای خارجی کاملا شبیه هم بود. ، یک موفقیت است.

. مربیان بزرگ دوستی های خارجی را در همین رشته می بینند و شعار را جدی نمی گیرند. برخورد با خود انضباطی برادر فرهاد مجیدی از این جهت مهم است که کمتر از مربیان داخلی شاهد بوده ایم. او فرزاد را حذف نکرد.

. او همچنین عاشق مربیان خارجی فوتبال شد و به قول زنده یاد دکتر حمیدرضا صدر، فوتبال را به هیچ یک از چهار تاکتیک محدود نکرد و آنها را نکشید. بازی کردن برای مربیگری مهم است. این نکته را از آقای صدر به یاد دارم و شعر سهراب سپهری را خواندم: می گویم حس هوا می سوزد با همان هیجان همیشه می گفت: بله، بله. خودشه!

. مربیان خارجی نیز اصرار داشتند که تیم “بسته” باشد. با سبک علاقه و با اکثریت بازیکنان جوان و اعداد با تجربه ای مثل اوریا غفوری و روزبه چشمی و البته ایمان عمیق به ایده. مربیان خوب خارجی خود را با شکست تداعی می کنند و نمی گویند: «آنچه ما گفتیم بچه ها انجام نمی دهند». حتی در ضربات پنالتی نیز سهم اصلی ارزشی تلقی شد و پس از باخت نساجی نیز همین رویکرد را در پیش گرفت و خود را مقصر دانست.

. در نتیجه فرهاد مجیدی بیشتر عمر خود را در محیطی راحت و نه در دل دانشگاه سپری کرده و آن را هم شبیه یک مربی خارجی کرده است. حداقل استقلال بحث برانگیز نیست. (جواد نه نام مستعار دارد و نه مرشد بزرگی دارد، اگر فرهاد رقیبی نداشته باشد که خود را به عنوان یک مدل در اسپانیا معرفی کند و نیمکت را که در جستجوی او ابزار ساز بوده است، دلداری نمی دهد. .)

در این روحیه است که فرهاد مجیدی با جوان ترین بازیکنان در ابتدا از نگاه خود متوجه می شود که رویای شکست دادن رویای 6 ساله به جام قهرمانی رسیده است. چون عشق را از فرهنگ ایرانی برگزید و در نویسندگان دیگر به جهان بینی ها توجه کرد و با همان عشق و تفاوت ها به دید شیرینش رسید. خودت شیرین باش!»

انتهای پیام