استانی

۷ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحصیل می‌کنند

به گزارش خبرگزاری ماه نیوز استان سمنان ، محمد امیر امیرخانی در ارتباط زنده ویدئو کنفرانسی در نخستین همایش بین‌المللی آموزش پزشکی میان‌فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با سفرای جمهوری اسلامی مبنی از استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این اجلاسیه بر لزوم گسترش ارتباط با همسایگان کشور های هم‌جهت و همچنین توسعه ارتباط و هم افزایی با دیگر کشورهای اسلامی تأکید کردند.

وی با اشاره به سیاست های مهم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در عرصه های بین المللی خاطرنشان کرد: “بین المللی سازی ظرفیت های دانشگاه های علوم پزشکی در کشور”،”ایفای نقش مؤثر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سطح منطقه” و “توسعه همکاری‌های اقتصادی در بخش بهداشت درمان و آموزش پزشکی” از مهمترین سیاست‌های وزارت بهداشت در عرصه‌های بین‌المللی است.

مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه این وزارتخانه بین‌المللی‌سازی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در چند محور دنبال می‌کند خاطرنشان کرد: حضور در بازار آموزش عالی یکی از محورهای است که دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور باید به دنبال آن باشد.

امیرخانی بازار آموزش عالی را مارکتی بزرگ و قابل اهمیت عنوان و با تأکید بر اینکه باید در راستای بهبود این بازار تلاش بیشتری شود عنوان کرد: در کشور حدود یکصد هزار دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند که تنها هفت هزار نفر از آنان در رشته‌های مختلف دانشگاهی علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند و این رقم، بسیار پایین است و باید تلاش شود که شمار دانشجویان خارجی کشور در رشته‌های مرتبط با بهداشت و درمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور برای جذب دانشجویان خارجی بسیار ضروری است خاطرنشان کرد: باید با بین‌المللی‌سازی ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌های علوم پزشکی سهم بیشتری از دانشجویان خارجی در این دانشگاه‌ها جذب شود.

مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه حوزه علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بسیار خوش نام و بنام است خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد به کشور می‌آیند تا از ظرفیت‌های حوزه علوم پزشکی در جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

امیرخانی خدمات بین‌المللی درمانی و همراه سلامت و همچنین مدیریت جذب بیماران بین‌المللی را یکی دیگر از ضروریات و رسالت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور به عنوان و خاطرنشان کرد: بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور باید تخت‌های استاندارد برای جذب بیماران خارجی را گسترش دهند تا بتوان بیماران بیشتری از دیگر کشورها را در کشورمان جذب کرد.

وی با تأکید بر اینکه سهم کشورمان از بازار بیماران بین‌المللی عدد پایینی است تصریح کرد: سالانه یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار بیمار از دیگر کشورها به بیمارستان‌های کشورمان مراجعه می‌کنند که این رقم به نسبت ظرفیت موجود در کشور عدد بسیار پایینی است و باید تلاش شود تا پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افزایش یابد.

مدیرکل همکاری ‌های بین‌المللی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های بین‌المللی در حوزه تحقیقات و فناوری جایگاه ویژه‌ای دارد بر لزوم توجه دانشگاه‌های علوم پزشکی به نقش آفرینی دانشجویان و اساتید در پروژه‌های بزرگ مطالعاتی حوزه بهداشت و درمان و تولید علم در این زمینه تأکید کرد.

امیرخانی بر لزوم ترنسفر تکنولوژی در بخش بهداشت و درمان از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی و اعضای هیئت علمی آن به عنوان یکی از مهم‌ترین راه های درآمدزایی برای بخش‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: برای این مهم دانش‌های تولید شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی باید استانداردهای لازم جهانی را داشته باشند.

وی توسعه علمی و فناوری در حوزه علوم پزشکی در سطح منطقه را از سیاست های مهم جمهوری اسلامی ایران در این حوزه عنوان و برپایی رویدادهای علمی منطقه‌ای، برپایی رویدادهای فناورانه منطقه‌ای و ایجاد مراکز نوآوری بین‌المللی را از راهکارهای تحقق این مهم عنوان کرد.