سلامت و دانشمعرفی کسب و کار

بهترین لکه بر فرش و مبل

امروزه معمولا فرش‌ها و مبلمان با رنگ‌های روشن، بسیار پرطرفدار هستند. به طبع تمییز نگه‌داشتن آن‌ها نیز به یکی از دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار تبدیل شده است. به همین خاطر آنها همیشه به دنبال روشی برای تمیز کردن لکه‌های موجود بر روی سطح فرش و مبلمان خود هستند. معمولا افراد پس از مدتی از لکه‌برهای موجود در بازار به دلیل نداشتن کیفیت لازم، از آنها ناامید می‌شوند و به سمت روش‌های سنتی روی می‌آورند.

فروشگاه آقای بیز مثل همیشه این مشکل را شناسایی کرده و بهترین راه‌حل را برای خرید اسپری پاک کننده چدن گاز نانوسان ارائه داده است. اگر شما هم این دغدغه را دارید در این مقاله با ما همراه باشید. بهترین اسپری لکه بر فرش و مبلمان نانوسان مواد طبیعی هستند که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم. اما در ادامه این موضوع را هم توضیح می‌دهیم که چرا گاهی این مواد مضر هستند و برای لکه‌بری باید به قالیشویی مراجعه کنید.

لکه‌برهای طبیعی و شیمیایی بسیاری در بازار وجود دارد که برخی از آنها در از بین بردن آثار لکه، بسیار کاربردی هستند. در این مقاله ما ابتدا چند نکته مهمی که باید در مورد تمیز کردن فرش‌ها و در خانه بدانید را به شما یادآور شده و سپس چند لکه بر فرش و مبل که معمولا ضرری برای پارچه مبلی و الیاف فرش ندارند را معرفی می‌کنید.

نکات مهم در مورد لکه‌بری از فرش و مبل

  • هنگام تمیز کردن فرش‌ها، سرعت عمل داشته باشید تا لکه‌ها خشک و پخش نشوند.
  • اگر ماده ریخته شده روی فرش خشک شده است؛ قبل از استفاده از لکه‌بر، روی فرش و مبل را جاروبرقی بکشید.
  • برای جذب مواد مرطوب ریخته شده روی فرش از یک حوله سفید و تمیز استفاده کنید.
  • هرگز سطح فرش را بیش از حد مالش ندهید یا محلول لکه بر فرش و مبل را مستقیما روی لکه نریزید.
  • بعد از اسپری محلول لکه‌بر، با یک حوله مرطوب لکه را از لبه‌های خارجی به سمت مرکز تمیز کرده تا از پخش شدن آن نیز جلوگیری شود.
  • پس از استفاده از لکه‌برهای طبیعی، ناحیه تمیز شده را با حوله مرطوب شده آبکشی کنید. اگر این کار را انجام ندهید؛ لکه آب بعد از خشک شدن روی فرش و مبل باقی می‌ماند.
  • رطوبت باقیمانده را با گذاشتن چند لایه حوله سفید روی محل لکه خشک کنید. برای اینکه رطوبت خوب جذب شود؛ روی لایه آخر حوله یک جسم سنگین بگذارید و اجازه دهید یک شب حوله‌ها همانجا بمانند.
  • بعد از خشک شدن کامل، ناحیه تمیز شده را جارو کنید.

موثرترین و طبیعی‌تر مواد لکه بر فرش و مبل

مواد طبیعی زیادی در دسترس است که به عنوان لکه بر فرش و مبل کاربرد دارند. سرآمد آنها گزینه‌های زیر هستند:

الکل

لکه‌های چربی را خیلی راحت می‌توانید با الکل از بین ببرید. الکل را داخل یک بطری افشانه بریزید و کمی از آن را روی محل لکه شده اسپری کنید. بگذارید پاک‌کننده چند دقیقه با الیاف فرش یا پارچه مبل در تماس باشد. سپس کف حاصل از ترکیب مایع ظرفشویی و آب را به آرامی روی لکه بمالید. در نهایت محل را با یک پارچه سفید مرطوب شده با آب پاک کنید تا کف از بین برود. بعد از رطوبت‌گیری با حوله، بگذارید فرش یا مبل کاملا خشک شود.

جوش شیرین

لکه‌های چرب و روغنی روی فرش و مبل را می‌توان با پاشیدن مقداری جوش شیرین روی آنها در همان لحظات اولیه از بین برد. اجازه دهید جوش شیرین حداقل شش ساعت روی لکه بماند و سپس آن را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر اثری از چربی و روغن هنوز به جامانده می‌توانید آن را با استفاده از الکل و به روشی که در بالا توضیح دادیم از بین ببرید.

 پودر بوراکس

بسیاری از کارشناسان، این ماده را برای تمیز کردن لکه ناشی از ریختن نوشیدنی و ادرار حیوانات خانگی و خنثی کردن بوهای بد توصیه می‌کنند. اگر لکه هنوز مرطوب است آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید و سپس کمی آب یخ روی آن اسپری کنید. حالا می‌توانید روی محل لکه را با پودر بوراکس بپوشانید. باید بگذارید این پودر در جای خود خشک شده و سپس آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

نشاسته ذرت

با استفاده از نشاسته ذرت می‌توانید به سرعت لکه‌های ناشی از ریختن مایعات روی فرش و مبل را کنترل کنید. فقط ابتدا باید با دستمال کاغذی مخصوص آشپزخانه اضافه مایعات ریخته شده را خشک کرده و سپس کمی نشاسته ذرت را روی لکه پخش کنید. هنگامی که نشاسته ذرت مایع را جذب کرد و کاملا خشک شد؛ پودر خشک شده را با یک کارد کره خوری به آرامی بتراشید و آن را با جاروبرقی مکش کنید. اگر لکه‌ای باقی مانده است؛ می‌توانید از سایر روش‌های دیگری که در این مقاله توضیح داده‌ایم برای از بین بردن آن استفاده کنید.

ترکیب پراکسید هیدروژن و مایع ظرفشویی

لکه‌های به جا مانده از ریختن چای، قهوه، نوشابه کوکا کولا و جوهر را می‌توان با محلولی که از ترکیب پراکسید هیدروژن و مایع ظرفشویی درست شده است از بین برد. ۲ قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با ۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. بعد از اینکه باقیمانده جامد لکه مانند تفاله چای را از روی فرش و مبل برداشتید؛ مقدار کمی از این محلول را روی محل لکه شده بمالید.

قبل از اینکه به آرامی روی آن را اسکاچ بکشید بگذارید چند ثانیه در همان حالت بماند. محل را با دستمال تمیز آغشته شده به آب آبکشی کرده و این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه تانن به طور کامل از بین برود. این ترکیب را همان لحظه که می‌خواهید فرش و مبل را تمیز کنید و به اندازه مورد نیاز تهیه کنید؛ زیرا پراکسید هیدروژن اثر خود را با قرار گرفتن در معرض نور از دست می‌دهد.

پراکسید هیدروژن و بخار

ترکیب پراکسید هیدروژن و بخار نیز ماده خوبی برای لکه بر فرش و مبل است. یک بطری افشانه را از پراکسید هیدروژن پر کرده و کمی از آن را روی لکه اسپری کنید. سپس محل را با یک حوله سفید و مرطوب بپوشانید و اتو بخاری که درجه آن را در پایین‌ترین حالت گذاشته‌اید را روی حوله بگذارید و شروع به انتشار بخار از آن کنید. مراقب باشید که بخار خارج شده از زیر اتو را استنشاق نکنید. بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه اتو را روی حوله‌ای که روی محل لکه پهن کرده‌اید بگذارید.

سپس پشت حوله را نگاه کنید. هر بار این کار را انجام می‌دهید؛ کمی از رنگ لکه به حوله سرایت می‌کند. این کار را تا زمانی که تمام یا تقریبا تمام لکه از بین برود تکرار کنید. فقط کافیست که دوباره به آرامی کمی پراکسید هیدروژن را روی لکه اسپری کنید؛ یک حوله تمیز و خشک را روی لکه قرار دهید و بخار اتو را با سطح حوله تماس دهید. برای اینکه رطوبت فرش یا مبل از بین برود نیز یک حوله سفید و خشک را روی آن پهن کرده و یک جسم سنگین مانند کتاب رویش بگذارید. اجازه دهید یک شب در همین حالت بماند.

نمک، سرکه و بوراکس

خمیری از ۱.۴ فنجان نمک خوراکی، ۱.۴ فنجان سرکه سفید و ۱.۴ فنجان پودر بوراکس تهیه کنید. می‌توانید تمام لکه‌های پروتئینی مانند لکه‌های ناشی از خون، محصولات لبنی، شیر خشک، غذای کودک و تخم مرغ را با استفاده از آن پاک کنید. کافیست خمیر را روی ناحیه بمالید و بگذارید ۲۴ ساعت بماند تا خشک شود. این مخلوط علاوه بر از بین بردن لکه‌ها، باکتری‌ها را نیز از بین می‌برد و به عنوان یک خوشبوکننده طبیعی عمل می‌کند. پس از جارو کشیدن، حوله مرطوب شده با آب را روی لکه بمالید تا کاملا تمیز شود.

قیمت اسپری لکه‌بر فرش و مبلمان نانوسان

قیمت محصولات اسپری لکه‌بر نانو موجود در بازار به میزان کیفیت، کارایی، حجم و… آن بستگی دارد. علاوه بر این اصل یا فیک بودن محصول نیز در قیمت‌گذاری آن اهمیت قابل توجهی دارد. از آنجا که ممکن است برخی از افراد سودجو این محصول را در ترکیبات و کیفیت غیر اصل آن تولید کنند اختلاف قیمت به وجود می‌آید. از همین رو افراد باید هوشیار باشند تا در دام این افراد سودجو قرار نگیرند.

برای همین بهتر است که محصول لکه‌بر فرش و مبلمان نانو را در مراکز معتبر و شناخته شده‌ای مانند فروشگاه آقای بیز خریداری نمایید تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. اولویت اول ما ارائه بهترین و باکیفیت ترین محصول با مناسب‌ترین قیمت است که خوشبختانه طی نظرسنجی‌هایی که به عمل آمده توانسته‌ایم به این مهم دست پیدا کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با شماره های موجود در وبسایت ما تماس حاصل فرمایید.

آیا این روش‌های لکه‌بری را متخصصان قالیشویی توصیه می‌کنند؟

درست است که به این مواد، مواد طبیعی لکه بر فرش و مبل گفته می‌شود؛ اما ممکن است روی هر فرشی اثر نکنند و حتی اثر بدی از خود به جای بگذارند. به همین خاطر دقیقا مانند رعایت که در زمان خرید این محصول به آن توجه می‌کنید؛ باید برای لکه‌بری دقیق از روی فرش و مبلمان نیز از دستورات متخصصان این حوزه پیروی کنید. این افراد سال‌ها در شما در ابتدا باید از جنس مبل و فرش خود اطلاع داشته باشید تا روش پاک کردن لکه از روی آنها را هم بدانید. این کار کمک می‌کند تا استفاده از مواد شوینده کمتر به آنها آسیب وارد کند. در ادامه به چند روش خانگی برای پاک کردن لکه از روی فرش و مبل می‌پردازیم.

۱. استفاده از دستمال خشک و جارو برقی در مرحله اول

بهتر است برای پاک کردن لکه از روی مبل و فرش کمتر به سراغ شوینده‌های شیمیایی بروید. این کار به بافت آنها آسیب می‌رساند. توصیه ما به شما این است که در ابتدا از یک دستمال خشک و جارو برقی کمک بگیرید. دقت داشته باشید که استفاده از آب زیاد، حلال تمیز کننده و صابون یا آمونیاک هم به خصوص برای مبلمان چرمی پیشنهاد نمی‌شود. نکته مهم دیگری که برای پاک کردن لکه‌ها باید به خاطر بسپارید آن است که لکه را هر چه زودتر پاک کنید زیرا اگر لکه بیش از یک یا دو روز بر روی مبل یا فرش باقی بماند ثابت می‌شود.

۲. استفاده از کف خمیر ریش برای لکه‌های قدیمی

برای از بین بردن لکه‌های قدیمی بر روی مبل و فرش می‌توانید از مقداری کف خمیر ریش بر روی محل استفاده کنید. سپس محل را با استفاده از یک پارچه مرطوب تمیز کرده و در نهایت با یک دستمال خشک پاک کنید. محل لک را با دستمالی تمیز بپوشانید و یک جسم سنگین بر روی آن قرار دهید. زمانی که پارچه مرطوب شد آن را عوض کنید. پس از مدتی متوجه می‌شوید که لکه از بین رفته است.

۳. پاک کردن لکه لاک از روی فرش و مبل

چند راهکار برای تمیز کردن مبل راحتی یا استیل از لاک ناخن وجود دارد بنابراین فکر خرید یک فرش یا رویه مبل جدید را نکنید! شما باید در ابتدا از یک پارچه اسفنجی نرم و مقداری پاک کننده پنجره و یا سطوح استفاده کرده و محل مورد نظر را پاک کنید. این کار باید به آرامی انجام شود و سپس چندین مرتبه جای لک با دستمال نم دار تمیز و خشک شود. استفاده از اسپری پاک کننده هم در کنار آب می‌تواند مفید باشد.

این کار را چندین بار انجام دهید و به صورت مستقیم بر روی لکه اسپری کنید. اگر لکه پاک نشد می‌توانید با یک مسواک تمیز روی آن را بتراشید. اگر رنگ لاک بسیار تیره باشد شما باید از یک لاک پاک کن استفاده کنید که استون نداشته باشد. با این کار شما به همان مبلمان شیک گذشته خود می‌رسید و نیازی به صرف قیمت زیاد برای خرید دوباره نخواهید داشت. اما در صورت اینکه قصد خرید مبلمان جدیدتری را داشتید بهتر است به سراغ بروید.

۴. پاک کردن اثر سوختگی از روی مبل و فرش

گاهی اوقات با ایجاد آثار سوختگی فکر می‌کنیم که باید به کلی قید مبل و فرش خانه را بزنیم. اما ناامید نشوید. ابتدا یک حبه قند بردارید و آن را بر روی جای سوختگی سیگار و غیره بکشید. اگر پارچه مبل یا فرش کرک دار است با کمی شیر بر روی پنبه هم می‌توانید اثر سوختگی را پاک کنید و در نهایت با آب و صابون روی آن لکه را کامل بشویید. علاوه بر روش‌های ذکر شده .

۵. پاک کردن اثر جوهر خودکار

لکه جوهر خودکار را با روش‌های ساده‌ای می‌توان پاک کرد.   برای این کار در ابتدا باید محلی که خودکار بر روی آن کشیده شده است را خیس کنید و سپس بر روی آن نمک بریزید. بعد از این مرحله با یک دستمال نم، محل را تمیز و خشک کنید. استفاده از آب و پودر دستی هم گزینه دیگری است که برای پاک کردن لکه ناشی از جوهر خودکار می‌توان استفاده کرد. در نهایت هم باید روی محل را جارو برقی بکشید.

۶. پاک کردن لکه‌های رنگی از روی فرش و مبلمان

لکه‌های رنگی مانند قهوه، چای و مواد رنگی مانند آب انگور، میوه و غیره می‌توانند کمی دردسر ساز شوند. برای همین هم شما باید ابتدا از نفوذ بیشتر آنها به داخل بافت فرش یا مبل جلوگیری کنید. برای این کار به آرامی و با استفاده از یک دستمال یا حوله کاغذی رطوبت لک ایجاد شده را بگیرید. سپس مقداری آب معدنی بر روی آن بریزید. پس از گذشت چند دقیقه محل را می‌توانید با استفاده از یک دستمال خشک پاک کنید.

این کار را باید تا پاک شدن اثر لکه تکرار کنید. اگر هنوز سایه‌ای از لک ایجاد شده دیده می‌شود، می‌توانید با استفاده از پارچه آغشته به آب و سرکه سفید و کف آثار باقی مانده را از بین ببرید. به طور کلی استفاده از محلول سرکه سفید و آب برای پاک کردن بسیاری از لکه‌ها موثر است. این روش هیچ گونه آسیبی هم به بافت فرش یا مبل نمی‌زند. برای از بین بردن بوی سرکه هم نگران نباشید. چندین بار با یک دستمال نم دار می‌توانید سطح آن را پاک کرده و یا آنکه فرش و مبل را در برابر نور خورشید و فضای باز قرار دهید تا بوی آن به صورت کامل از بین برود.

۷. بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد لکه‌ها

در نهایت شما می‌توانید به راحتی و با استفاده از یک کاور لوازم خانگی و تهیه کاور مبل استیل یا کاور مبل راحتی آنها را به صورت کامل پوشش دهید تا لکه‌ها برایتان دردسر ایجاد نکنند. کاور ژله‌ای زیبایی مبل شما را همچنان نشان می‌دهد و کاور پارچه‌ای فضای کمتری گرفته و به راحتی شسته می‌شود. انواع هم در بازار با قیمت‌های مختلف موجود هستند که به راحتی و با قیمت‌های ارزان می‌توانید آنها را خریداری کنید.