استانی

ادعای شیخ تجزیه طلب کردستان درباره خودمختاری کردستان

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری آنا، ۲۴ اسفند ۱۳۵۷ رویداد‌های گوناگونی در فضای ملتهب بعد از انقلاب رخ داده است. اما مساله‌ای که همه جریان‌های سیاسی بر روی آن تمرکز دارند. تعیین رفراندوم است. مهمترین رویداد‌های که مطبوعات آنروز ذکر کردند شامل موارد ذیل است.

** شناسنامه‌هایتان را به کسی ندهید

دفتر تبلیغات امام خمینی امروز بار دیگر از مردم خواست از دادن شناسنامه‌های خود به دیگران خودداری کنند.

در اطلاعیه‌ای که از سوی دفتر تبلیغات رهبر انقلاب صادر شده آمده است: از قرار اطلاع گروهی سودجو شناسنامه‌های افراد را در شهر‌ها و دهات به عناوین مختلف از جمله نام نویسی در حزب جمهوری اسلامی و یا دادن را‌ی به جمهوری اسلامی و یا دادن رای به اسم کمیته انقلاب اسلامی جمع آوری می‌کنند.

در ادامه اطلاعیه ضمن هشدار به مردم آمده است: لازم است ائمه جماعت و خطبای سراسر کشور و افراد مسئول ضمن تذکر به مردم از آن‌ها بخواهند که اینگونه اشخاص ضد انقلاب را به کمیته‌ها معرفی و از دادن شناسنامه خویش خودداری کنند.

** حزب توده: به جمهوری اسلامی رأی می‌دهیم

حزب توده بر اساس اطلاعیه ۱۲ اسفند خود که امروزروزنامه‌ها آن را منتشر کردند اعلام کرده است به جمهوری اسلامی رأی می‌دهد.

در بخشی از این بیانیه با تاکید بر این که حزب توده به دنبال استقلال ملی و دموکراسی است: حزب توده ایران برنامه خود را درباره تحول بنیادی در جهت تحکیم استقلال ملی، دموکراسی و سالم‌سازی اقتصاد کشور، رفاه عمومی و پیشرفت اجتماعی بیان داشته و نظرش در این باره مشخص و روشن است.

در ادامه این بیانیه همچنین می‌خوانیم: ما مدت‌هاست که نظر خود را درباره ضرورت ایجاد یک جمهوری متکی بر اراده خلق بیان داشته‌ایم، بدیهی است براساس مشی خود و سوال مربوط به جمهوری یا سلطنت، به سود جمهوری اسلامی رأی می‌دهیم.

** تقاضای حکم اعدام برای هویدا

اولین جلسه دادگاه امیرعباس هویدا بامداد امروز برگزار شد و دادستان برای وی درخواست حکم اعدام کرد. دادگاه که ساعت یک بامداد آغاز شده بود تا ساعت سه و سی دقیقه بامداد به طول انجامید.در این کیفر خواست دادگاه انقلاب اسلامی برای هویدا درخواست حکم اعدام کرده است.

فساد در ارض، محاربه با خدا و خلق خدا و نائب امام زمان، قیام علیه امنیت و استقلال مملکت با تشکیل کابینه‌های دست نشانده آمریکا و انگلیس و حمایت از منافع استعمارگران، واگذاری بی قید و شرط منابع زیرزمینی نفت، مس و اورانیوم و … به بیگانگان، گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی امپریالیسم آمریکا و همدستان اروپایی اش در ایران از جمله از طریق نابودی منابع داخلی و تضعیف آن در برابر رقبای خارجی و تبدیل کشور به بازار مصرف کالا‌های خارجی، پرداخت درآمد‌های ملی حاصل از نفت به شاه و فرح و نیز تسلیم این درآمد‌ها به ممالک وابسته به غرب، شرکت مستقیم در فعالیت‌های جاسوسی به نفع غرب و صهیونیسم، شرکت مستقیم در قاچاق هروئین در فرانسه، در معیت حسنعلی منصور، از جمله اتهامات «امیر عباس هویدا، فرزند حبیب‌الله، به شماره شناسنامه ۳۵۴۲ صادره از تهران، متولد ۱۲۹۵» در این کیفر خواست عنوان شده است.

در بخشی از کیفر خواست با استناد به گزارش‌های شورای عالی اقتصاد، مقالات و شکایات شاکیان و نویسندگان، فتاوی علما و مراجع تقلید، اسناد به دست آمده از ساواک، اسناد موجود در نخست وزیری و شهادت افرادی، چون دکتر آزمون وزیر کابینه متهم،  جعفریان و نیکخواه و اقاریر شخصی متهم  وقوع جرایم منتسبه قطعی و محقق دانسته شد و دادستان از دادگاه انقلاب اسلامی تقاضای رسیدگی به اتهامات هویدا و صدور حکم اعدام برای وی شد.

در طول دادگاه هویدا چندین بار خطاب به دادستان گفت: «ما امروز با هم توافق‌هایی داشتیم»، برای بار سوم دادستان در جوابش گفت: «آقای هویدا چه توافق‌هایی؟ چرا نسبت به من می‌دهید؟»

** کاری نکنید نه از تاک نشان بماند نه از تاک نشان

نخست وزیر دولت موقت طی سخنانی که از تلویزیون پخش شد مشکلات کشور را تشریح کرده و گفت: یک مشکل بزرگ [کشور]این دستپاچگی‌هاست، فشار‌هایی است که از هر طرف می‌آورند که یالله یالله تند باش انقلاب کن! پس چه کسی و کی درد‌های ما را دوا می‌کند؟ این چه دولت انقلابی است؟! پس چه موقع حق ما را می‌دهند؟

مهندس مهدی بازرگان ادامه داد: البته ما نگفتیم که انقلاب نمی‌کنیم، انقلاب در موقعی خواهد بود که به تصویب مجلس برسد ما حق نداریم مادامی که رفراندوم نشده مادامی که ملت رأی خودش را نداده و یک قانون اساسی تصویب نشده بیاییم از پیش خودمان اوضاع را واژگون بکنیم.

وی گفت: معذلک از همان روز اول دست به کار اصلاحات و تغییرات که همان هم انقلاب است شدیم و ادامه هم می‌دهیم منتها تدریجی، نباید فراموش کنیم که این دولت، دولت موقتی است. رفراندوم کننده است و تدارک کننده؛ نه تنها روی دولت فشار می‌آورند، بلکه آقا [امام خمینی]را هم تحت فشار می‌گذارند، آقا هم که یک پارچه احساس و انقلاب و عطوفت و همیشه از بنیان و از قلب و از دل و مغز و زبان مدافع و طرفدار طبقه ضعیفان و بینوایان و به قول خودشان پابرهنگان، از بالا سر ما بدون مراجعه و مشاوره به دولت بدون این‌که از ما بپرسند اعلامیه و دستور صادر می‌فرمایند.

بازرگان ادامه داد: خلاصه این‌که از همه طرف فشار روی این دولت است. در حالی که دولت از همه بیچاره‌تر و بی‌پول‌تر است و از همه جیبش خالی‌تر است، آخر این اعتصاب‌ها دولت را هم متأثر کرده است.

وی افزود: خانم‌ها سر یک کلمه این جنجال را راه بیندازند، شهر را روی سرشان بریزند، خب چه می‌شود؟ این را اسمش را می‌گذارید همکاری؟ شما ملت که این امتحان را دادید به پیروزی رساندید، اگر حالا [همکاری]نکنید زبانم لال خدای نکرده اگر مملکت بهم بریزد، کودتا بشود، شاه برگردد، خارجی و داخلی بیایند ایران را قطعه قطعه بکنند، یک‌جا به حمایت از کرد‌ها یا بلوچ‌ها یا افغان‌ها یا عرب‌ها یا ترک‌ها چه می‌شود؟ برادر عزیز ترکمن و کرد، خانم محترم کارگر عزیز دلبند این ره که تو می‌روی به ترکستان است، آن دفعه هم گفتم نکنید، کاری که نه از تاک، نشان ماند نه از تاک نشان.

** شانمن، جاسوس سیا از کشور اخراج شد

رآلف شانمن به جرم جاسوسی برای سازمان سیا از ایران اخراج شد. او که به بهانه طرفدارای از انقلاب ایران برای گروهی از مسئولان کشور پرونده سازی می‌کرد به اتهام جاسوسی برای سازمان سیا از کشور اخراج شد. وی ساعت ۶ بعد از ظهر از محل اقامت خود به فرودگاه مهرآباد منتقل و تحویل پلیس گذرنامه شد.

گفته می‌شود دستور دستگیری و اخراج شانمن از سوی وزارت کشور صادر شده است.

** شکنجه گر معروف ساواک خودکشی کرد

پاسداران انقلاب که مدت‌ها در جستجوی حسینی شکنجه گر معروف ساواک بودند او را در نزدیکی خانه‌اش دیدند، ولی قبل از آنکه موفق به دستگیری وی شوند حسینی با اسلحه کمری که در دست داشت خودکشی کرد.

وی که نام اصلیش «حسین شعبانی» است توسط پاسداران انقلاب بلافاصله به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

** شاه، بیماری شدید خونی گرفت

خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از منابع آگاه در رباط گفت: شاه سابق گرفتار عارضه شدیدی از لحاظ گردش خون شده است. شاه وخانواده‌اش از روز ۱۵ فوریه در کاخ دارالسلام که ملک حسن دوم در اختیار آن‌ها قرار داده است  به سر می‌برند.

** عزالدین حسینی: اقتصاد ایران باید سوسیالیستی شود

شیخ عزالدین حسینی رهبر جنبش خودمختاری کردستان اعلام کرد که با کمونیست‌های ایرانی که سر سپرده هیچ ابرقدرتی نیستند و در داخل ایران فعالیت می‌کنند، مخالفتی ندارد.

عزالدین حسینی خواهان دگرگونی در سیستم اقتصادی ایران شد و تاکید کرد که یک اقتصاد سوسیالیستی باید در ایران پیاده شود.

** اگر خدا هم بگوید قبول نمی‌کنیم

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به خواسته خودمختاری کردستان تاکید کرد: اگر جبرئیل از آسمان بیاید و قوانینی را بیاورد که خودمختاری کردستان در آن نباشد ما آنرا نمی‌پذیریم.

وی گفت: باید به همه خلق‌های ایران خودمختاری داده شود.

** بازگشت نیرو‌های ایران از جولان

 ۴۰۰ افسر و سرباز ایرانی که از سال ۱۹۷۵ در نیرو‌های سازمان ملل در بلندی‌های جولان خدمت می‌کردند به تهران بازگشتند. ژنرال طیاره رئیس هیئت سوریه در سخنان کوتاهی از همکاری واحد‌های نظامی ایران با مقام‌های سوری تشکر کرد.

** نیکسون مسئول سقوط شاه است

جرج بال معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا مسئولیت سقوط شاه را به گردن دولت ریچارد نیکسون انداخت.
جرج بال در مقاله‌ای که واشینگتن پست آن را منتشر کرده است یادآور شد ما بر اعمال جنون آمیز شاه دامن زده بودیم. وی در همین مقاله به مناسبت دیدار نیکسون و کیسنجر از ایران از سیاست آمریکا درباره ایران انتقاد کرد.

بال گفت:، چون انگلیسی‌ها ۴۰۰ سال پیش ایران را ترک کرده بودند نیکسون گمان کرد ایران در موقعیت مناسبی برای اجرای دکترین نیکسون است، ولی اینگونه نشد.

انتهای پیام/