سلامت و دانش

ادعای وسوسه‌انگیز مرد تایوانی/ برنده شدن در لاتاری با تقلب هوش مصنوعی!

«پاتاویکورن بونرین»(Patthawikorn Boonrin)، یک کاربر تایوانی فناوری «ChatGPT» اخیرا پس از به اشتراک گذاشتن جزئیات برنده شدن خود در لاتاری، در «تیک‌تاک»(TikTok) معروف شده است. بونرین در یک ویدئو، درباره نحوه استفاده از چت‌بات هوش مصنوعی شرکت «OpenAI» برای تولید اعدادی توضیح می‌دهد که آنها را برای شرکت در قرعه‌کشی و برنده شدن به کار گرفته است. راهبرد او شامل وارد کردن چند پرسش فرضی و تعدادی از اعداد برنده قبلی برای جستجوی ChatGPT است.

اعداد برنده بونرین برای قرعه‌کشی ۵۷، ۲۷، ۲۹ و ۹۹ بود و او ۲۰۰۰ بات تایلند معادل ۵۹ دلار آمریکا برنده شد. اگرچه این یک جایزه بزرگ نبود اما بونرین در مصاحبه با یک نشریه محلی گفت که از این راهبرد برای تولید اعداد قرعه‌کشی استفاده کرد و ChatGPT به او گفت که در مورد این روش، بیش از اندازه وسواس نداشته باشد و خاطرنشان کرد که برنده شدن در بخت‌آزمایی، یک شانس است. همچنین، ChatGPT به او پیشنهاد کرد که بیرون برود و کمی ورزش کند.

بونرین قصد دارد بیشتر در مورد تجربه خود در استفاده از ChatGPT برای تولید شماره‌های قرعه‌کشی صحبت کند. مطمئنا اگر بونرین یک برد دیگر و حتی بزرگتر به دست بیاورد، توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. بونرین ممکن است شرکت‌های قرعه‌کشی را به گفتگوی مداوم پیرامون اصول اخلاقی ChatGPT وارد کند.

از زمان آغاز کار ChatGPT در نوامبر ۲۰۲۲، نظرات متعددی درباره اخلاق و مشکلات مربوط به این فناوری وجود داشته است. موسساتی مانند کالج‌ها و دانشگاه‌ها، استفاده از این چت‌بات هوش مصنوعی را با این فرض که ممکن است سرقت ادبی و تقلب را در دانشگاه‌ها افزایش دهد، ممنوع کرده‌اند. در همین حال، چندین حوزه از جمله روزنامه‌نگاری، ارتباطات، هنر، فناوری و سایر صنایع از این خدمات استقبال کرده‌اند.

با وجود این، اجرای ChatGPT بدون حماقت نبوده است. مشخص شد انتشاراتی که هوش مصنوعی را برای تولید بی‌سروصدای مقالات به کار می‌برند، قطعاتی حاوی اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند. آثار هنری که ظاهرا شبیه انسان هستند، اندام‌های لازم را ندارند و مدل زبانی GPT که توسط شرکت‌های دیگر استفاده می‌شود، زمانی که در معرض دید عموم قرار گرفت، نادرست عمل کرد.

نمی‌توان گفت که اگر افراد بیشتری سعی کنند ChatGPT را به عنوان روشی برای تولید اعداد قرعه‌کشی به کار ببرند، چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید.

۵۸۵۸