محصولات شوینده و خطر ابتلا به آسم در نوزادان

داشتن یک خانه تمیز ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا از طریق سطوح آلوده را به حداقل برساند، اما مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد آسم کودکان در خانه‌های «فوق‌العاده تمیز» بیشتر دیده می‌شود.

به گزارش ماه نیوز به نقل از ایندیپندنت، بر اساس تحقیقاتی که درباره ارتباط استفاده از محصولات پاک‌کننده با بیماری‌های تنفسی منتشر شد، برخی از این مواد ممکن است به شکل قابل‌توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی مانند خس‌خس سینه یا آسم را افزایش دهند.

این مطالعه نشان داد در معرض محصولات شوینده خانگی قرار گرفتن زودهنگام نوزادان، با ابتلا به آسم در کودکی و خس‌خس سینه تا سه سالگی مرتبط است.

دکتر تیم تاکارو، محقق ارشد این مطالعه و پروفسور علوم بهداشتی در دانشگاه سیمون فریزر در کانادا، معتقد است باور جمعی درباره اینکه «خانه تمیز» باید بوی محصولات پاک‌کننده بدهد، اشتباه و خطرناک است.

پیش‌تر ارتباط بین محصولات پاک‌کننده و آسم در بزرگسالان مشخص شده بود؛ این مطالعه به طور خاص بر سلامت نوزادان متمرکز بود.

تاکارو و گروهش داده‌های پرسشنامه‌های والدین بیش از دو هزار کودک را که از بدو تولد تا حدود چهار ماهگی در معرض محصولات پاک‌کننده قرار داشتند، تجزیه‌ و تحلیل کردند.

اکثر کودکان شرکت‌کننده در این پژوهش سفیدپوست بودند و تا سن سه تا چهار ماهگی در معرض دود تنباکو قرار نگرفته بودند و تقریبا ۷۰ درصد آن‌ها سابقه خانوادگی آسم نداشتند.

در ادامه، کودکان در سه سالگی نیز بررسی شدند تا مشخص شود آیا  آسم، حساسیت آلرژیک یا خس‌خس مکرر سینه دارند یا خیر.

این مطالعه نشان داد کودکانی که در دوران شیرخوارگی در خانه‌هایی با استفاده بیشتر از هر نوع محصولات تمیزکننده زندگی می‌کنند، احتمال دچار شدن‌شان به خس‌خس‌، خس‌خس‌های مکرر همراه با آتوپی و آسم تا سه سالگی بیشتر است.

رایج‌ترین محصولات تمیزکننده مایع ظرفشویی، شوینده‌های ماشین ظرفشویی، پاک‌کننده‌های چندمنظوره سطوح، پاک‌کننده‌های شیشه و مایع لباسشویی بودند.

بیشترین خطر مشکلات تنفسی هم مربوط به محصولات تمیزکننده معطر و اسپری‌شونده بود.

تنها راه برای اطمینان از ایمن‌تر بودن محصولات شوینده خواندن برچسب محصول است. مواد شیمیایی خاصی وجود دارند که باید از آن‌ها اجتناب شود؛ از جمله فرمالدئید و دیوکسان‌-۴،۱ ( 1,4-dioxane) که هر دو سرطان‌زا اعلام شده‌اند.

کلرید بنزالکونیوم هم که در اسپری پاک‌کننده ضدباکتری و نرم‌کننده‌های پارچه یافت می‌شود، عامل آسم شناخته شده است.

بورات سدیم که به نام‌های بوراکس و اسید بوریک نیز شناخته می‌شود، یک ماده تمیزکننده است که می‌تواند به عنوان یک عامل اختلال در هورمون‌ها عمل کند.

برخی از محصولاتی که می‌توان به‌راحتی کنار گذاشت، خوشبوکننده‌ هوا با مخلوط‌های معطر نامشخص یا نرم‌کننده‌های پارچه‌اند که می‌توانند حاوی مواد ایجادکننده آسم باشند.

محققان می‌گویند بسیاری از چیزها را می‌توان با آب گرم و صابون تمیز کرد. سرکه، جوش‌شیرین و آب گرم و صابون بدون بو هم در برخی موارد تمیزکننده‌های مناسبی‌اند.

انتهای پیام